Brytyjczycy martwią się wyciekami danych z instytucji rządowych

Jak wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego przez firmę Check Point i YouGove Brytyjczycy są zaniepokojeni wyciekiem danych osobistych z instytucji publicznych i finansowych. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że zaufanie do rządu i organizacji z sektora publicznego zmalało ze względu na ciągłe włamania oraz wycieki prywatnych danych, które miały miejsce w ciągu ostatnich 5 lat. Prawie połowa zaczęła też mniej ufać prywatnym przedsiębiorstwom.

Na dowód tego, jak duży wpływ na reputację firmy mogą mieć wycieki danych, 77% ankietowanych uznało, że znacznie chętniej wybraliby towar lub usługi firmy, która nie miała problemów z włamaniami niż od firmy, której przytrafiło się takie nieszczęście. Tylko 12% badanych stwierdziło, że fakt kradzieży danych nie ma dla nich znaczenia. Wyniki badania wskazują, jak istotne dla przedsiębiorstw jest stosowanie silniejszych środków bezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie wszystkich wrażliwych informacji, w celu uniknięcia utraty wizerunku marki spowodowanej przez włamania.

"Według Information Commissioner’s Office, ilość wycieków danych, o których słyszeliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat, wzrosła dziesięciokrotnie zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. W samym 2011 zgłoszono 821 włamań. Nie jest więc zaskoczeniem, że społeczeństwo jest bardziej nieufne jeżeli chodzi o bezpieczne zarządzanie danymi w organizacjach i w konsekwencji klienci zdecydowanie chętniej będą wybierali dostawców, którzy nie doświadczyli wycieków danych. Wyniki badań ukazują, jak ważne dla społeczeństwa jest to, jak przedsiębiorstwa chronią wrażliwe dane i zabezpieczają je przed wpadnięciem w niepowołane ręce" - stwierdził Terry Greer-King, dyrektor zarządu Check Point w Wielkiej Brytanii.

Zobacz również:

  • Dzięki tej umowie polska policja zyska wiedzę i narzędzia zapobiegające cyfrowym zagrożeniom
  • Bezpieczeństwo w chmurze publicznej nadal priorytetowe

Jednak pomimo większej nieufności społeczeństwa i regulacjach dotyczących przechowywania prywatnych danych, znaczna część ankietowanych przyznała się do regularnego wykonywania czynności, które mogą prowadzić do wycieku lub kradzieży potencjalnie wrażliwych danych. Spośród ponad 500 ankietowanych, którym zdarza pracować się poza siedzibą firmy, 34% regularnie wysyła swoje emaile do prywatnych skrzynek, aby mieć możliwość zdalnej pracy, 40% odbiera służbowe maile na swoich prywatnych telefonach i tabletach,33% przenosi służbowe dane za pomocą nieszyfrowanych nośników pamięci USB, a 17% korzysta z usług składowania danych w chmurze, takich jak Dropbox. 25% spośród ankietowanych pracowników przyznało, że pracuje w ten sposób mimo tego, że polityka bezpieczeństwa IT wewnątrz ich firmy wyraźnie tego zabrania. Z kolei kolejne 23% nie ma pojęcia, czy ich firma ma jakąkolwiek politykę bezpieczeństwa IT lub nie zna zasad określonych w takim dokumencie.

Jakie są najnowsze standardy zarządzania i nadzoru IT? Jakie wyzwania czekają w 2013 r. branżę informatyczną w obszarze bezpieczeństwa informacji i jak skutecznie chronić dane firmy przed zagrożeniami z zewnątrz? O tym będzie można posłuchać podczas VI Konferencji Semafor: Security-Management-Audit Forum, która odbędzie się w dniach 5-6 marca 2013 r. w Warszawie. Więcej o konferencji na stronie http://konferencje.computerworld.pl/konferencje/semafor2013/biz8/zagadnienia.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200