Broadcom podnosi ofertę zakupu Qualcomm do ponad 120 mld USD

Co na to odpowie Qualcomm i czy nastąpi ogromna konsolidacja na rynku procesorów i układów scalonych dla smartfonów i urządzeń sieciowych?

Jeśli powiedzie się kolejna próba przejęcia firmy Qualcomm przez Broadcom to powstanie producent mający bardzo silną pozycję na rynku. Na przykład zdecydowana większość smartfonów wykorzystuje układy scalone tych dwóch firm. Dotyczy to również procesorów i układów wykorzystywanych w pamięciach masowych oraz bezprzewodowych i kablowych urządzeniach sieciowych.

Jak przewidują analitycy, w przypadku dojścia do skutku proponowanego przez Broadcom przejęcia można oczekiwać wzrostu cen podstawowych elementów wykorzystywanych przynajmniej w niektórych segmentach tego rynku.

Zobacz również:

Poprzednia, przedstawiona w listopadzie 2017 roku, oferta przejęcia Qualcomm za 103 mld USD, została odrzucona, bo zarząd firmy uznał proponowaną sumę zakupu za zdecydowanie, „o dziesiątki miliardów USD” za niską. Okazało się to uzasadnionym posunięciem, bo obecnie Broadcom podbił ofertę do ponad 120 miliardów USD (82 USD za akcję), ale jednocześnie poinformował, że jest to propozycja ostateczna nie podlegająca dalszym dyskusjom.

Warto zauważyć, że Qualcomm jest w trakcie rozmów dotyczących przejęcia innego dużego producenta układów półprzewodnikowych NXP Semiconductors. Natomiast w przypadku Broadcom, poprzednie przejęcie dotyczące firmy Brocade (znany producent urządzeń sieciowych dla centrów danych) za sumę 5,5 mld USD wydaje się obecnie małą transkcją.

Więcej szczegółów dotyczących potencjalnego wpływu tej transakcji na światowy rynek procesorów i układów scalonych można znaleźć w artykule „To przejęcie zmieniłoby radykalnie obraz rynku IT”.


TOP 200