Broadband dziś i jutro

O zmiany zachodzące na polskim rynku broadbandowym zapytaliśmy szefów dostawców rozwiązań teleinformatycznych.

O zmiany zachodzące na polskim rynku broadbandowym zapytaliśmy szefów dostawców rozwiązań teleinformatycznych.

Broadband dziś i jutro

Lars Svensson, prezes polskiego Ericssona

Według Andrzeja Dulki, prezesa Alcatel-Lucent, obecny rozwój usług multimedialnych idzie w parze z technologiczną transformacją sieci w Europie. Jednak usługi muszą być projektowane z myślą o odbiorcach. Bardziej niż pakietów łączących telefonię, wideo i dostępu do Internetu, użytkownicy potrzebują spersonalizowanych usług. Tylko taka inwestycja ma szansę powodzenia. Paweł Malak, dyrektor generalny Cisco Systems nakreślił sytuację na rynku szerokopasmowym, na którym tradycyjni operatorzy muszą się zmagać z nowymi graczami oferującymi VOIP, serwisy wideo etc. Mają do wyboru zwalczać, współpracować, ignorować lub naśladować. Każdy scenariusz kreuje nowe korzyści i zagrożenia dla opertorów. Lars Svensson, prezes Ericssona opisał z kolei nową społeczną grupę - digital natives - młodzież od urodzenia korzystającą z technologii. To grupa, z którą każdy operator powinien się liczyć. Podczas debaty nie zabrakło trudnych pytań. Czy polscy operatorzy utrzymują odpowiednie tempo inwestycji w infrastrukturę?

Paweł Malak powiedział, że przytaczane przez prezesa TP dane, iż tylko 30% sieci nadaje się do świadczenia usług szerokopasmowych, pokazują jak wolne jest tempo inwestycji. Zdaniem prezesa Ericssona, po stronie infrastruktury mobilnej tempo jest odpowiednie i przynosi zauważalne efekty. "Znacznie więcej pracy potrzeba po stronie infrastruktury stacjonarnej" - dodał przytaczając własne doświadczenia jako klienta szwedzkiego operatora (usługa 24 Mb/s) i polskiego (2 Mb/s).

Prezesi pytani o to, czy deregulacja sprzyja rozwojowi rynku szerokopasmowego w Polsce czy raczej hamuje inwestycje, uchylali się od jednoznacznej odpowiedzi. Lars Svensson zwrócił uwagę, że rynek telefonii komórkowej rozwija się już na zdrowych zasadach i efekty tego widać - nowe usługi, niższe ceny. "Rynkowi stacjonarnemu deregulacja sprzyja i jest mu bardzo potrzebna" - zaznaczył prezes Ericssona. Andrzej Dulka dodał, że ważne jest, aby działania regulatora sprzyjały rozwojowi rynku z korzyścią dla użytkowników. Wtedy przyjdzie czas na optymalne tempo inwestycji.

Ożywienie panelistów wzbudziły pytania o przyszłość technologii WiMAX, a to dlatego, że dwaj konkurenci Alcatel -Lucent i Ericsson reprezentują skrajnie inny punkt widzenia. Ericsson koncentruje się na broadbandzie mobilnym opartym na technologiach komórkowych 3G i HSPA. Alcatel-Lucent, który ogłosił realizację pierwszej mobilnej sieci WiMAX, wyraźnie stawia na tę technologię. W tym przypadku może liczyć na wsparcie Cisco, które niedawno przejęło jedngo z dostawców infrastruktury WiMAX. W niektórych krajach łączność dociera tylko do kilkunastu procent społeczeństwa. To tam Cisco widzi w WiMAX rozwiązanie problemu tzw. ostatniej mili.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200