Brexit: większość brytyjskich firm ma problem z zarządzaniem danymi

Firmy z Wielkiej Brytanii borykają się obecnie z różnymi problemami z dostępem do danych i zarządzaniem nimi. Wszystko przez Brexit.

Brexit wywołał problemy związane z danymi / Fot. Fred Moon, Unsplash.com

Brexit wywołał problemy związane z danymi / Fot. Fred Moon, Unsplash.com

Skutki Brexitu są odczuwalne w wielu firmach, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w innych częściach Europy. MuleSoft, firma zapewniająca platformę API i specjalizująca się w integracjach rozwiązań SaaS, przygotowała raport rynkowy. Wynika z niego, że ponad połowa firm w Wielkiej Brytanii ma obecnie problemy z dostępem do danych i zarządzaniem nimi. To bezpośrednia konsekwencja opuszczenia przez Wielką Brytanię bloku UE.

Zobacz: Open Office

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo danych coraz większym wyzwaniem
  • Jak nowoczesny biznes zdobywa przewagę dzięki danym

Wyzwania, z jakimi borykają się firmy, obejmują obsługę danych w silosie i utrzymywanie wykwalifikowanych pracowników na miejscu - ci często przenoszą się do innych krajów, czy też wracają do swoich krajów (np. wielu Polaków). Podobne wyzwania są również odczuwane we Francji i Niemczech.

MuleSoft zauważa, że sytuację pogarsza jeszcze fakt, że większość brytyjskich firm czeka w przyszłości kolejne wyzwanie regulacyjne. Obecnie bowiem przepisy UE i Wielkiej Brytanii, które dotyczą danych, są w większości zgodne, ale nie ma gwarancji, że ten parytet utrzyma się w przyszłości.

Jak czytamy w raporcie, Brexit pokazał, jak wiele firm jest "słabo przygotowanych na wyzwania związane z dostępem do danych i zarządzaniem w coraz bardziej cyfrowej gospodarce". W czasach, gdy firmy muszą działać w sposób bardziej elastyczny niż kiedykolwiek i szybko dostosowywać się do zmian, odejście Wielkiej Brytanii z UE utrudniło im wykorzystywanie danych, niezbędnych do sprawnego funkcjonowania i dynamicznego rozwoju. Jednocześnie pojawiła się kwestia niedoboru pracowników i umiejętności. Exodus wykwalifikowanych pracowników IT pozostawił teraz wiele firm bez zasobów potrzebnych do realizacji projektów technologicznych i opartych na danych.

Autorzy raportu sugerują, że firmy, które chcą lepiej dostosować się do sytuacji po Brexicie, muszą być bardziej elastyczne w zakresie integracji danych i transformacji cyfrowej. MuleSoft ma na myśli budowanie łączności opartej na API, która odegra ważną rolę, ponieważ pomoże firmom rozbić silosy i szybko generować przydatne w praktyce informacje.

Sprawdź: CPU Z

Jeśli zaś chodzi o specjalistów IT, brytyjskie firmy z pewnością zaczną stawiać bardziej na pracowników zdalnych, którzy przebywają w innych krajach. Bardzo możliwe, że wiele osób, które wróciło do swoich krajów, będzie teraz pracować zdalnie dla tych samych pracodawców.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200