Branżę IT w USA czeka silny i trwały wzrost

Stabilność polityczna i rozważne działania rządu federalnego USA mają korzystny wpływ na rozwój amerykańskiej branży IT, jak wynika z ostatniego badania firmy Forrester Research.

Jeszcze w tym roku wartość tego rynku i wydatki na technologie zwiększą się łącznie o 5,3%, osiągając wielkość 1,315 bln dolarów. Rok 2015 ma przynieść jeszcze silniejszy wzrost na poziomie 6%, czyli 1,4 bln dolarów. To efekt coraz lepszej sytuacji gospodarczej w USA, która sprzyja większym zakupom ze strony amerykańskich firm i agencji rządowych.

- Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie pierwszym od trzech lat okresem, w którym zagrożenia w postaci zamknięcia rządu federalnego, braku porozumienia w sprawie zwiększenia pułapu zadłużenia czy środków oszczędnościowych nie będą ograniczać perspektyw silnego ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych – twierdzi Andrew Bartels, główny analityk i wiceprezes Forrester Research.

Zobacz również:

  • Wyniki konkursu AudIT 2023

Z porównania danych dotyczących poszczególnych kategorii wynika, że najszybciej będą rosły wydatki na oprogramowanie – w tempie 8,6% i 9,4% rocznie, odpowiednio w 2014 i 2015 roku. Oznacza to, że jeszcze w tym roku wyniosą one 284 mld dolarów, a w przyszłym przekroczą 310 mld dolarów. W tej kategorii szczególnie silny wzrost czeka aplikacje mobilne.

Co dość oczywiste, zwiększona sprzedaż oprogramowania wpłynie dodatnio na kategorię konsultingu i doradztwo IT. Szacuje się, że przychody w tym obszarze wzrosną o 8,1% rocznie w kolejnych dwóch latach, osiągając wielkość 198 mld dolarów w 2015 roku.

Dobra passa będzie trwać również w sektorze urządzeń. Sprzedaż sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych jeszcze w tym roku skoczy o 6,7% do poziomu 134 mld dolarów, w przyszłym o 6% do poziomu 142 mld dolarów. Wydatki na urządzenia komunikacyjne wyniosą w przyszłym roku 135 mld dolarów, rosnąc w tempie 5,2% w 2014 i 6,4% w 2015 roku.

Najmniej ze wszystkich kategorii wzrośnie ta najszersza (przynajmniej w badaniu Forrester Research), czyli usług telekomunikacyjnych. Tegoroczny wzrost w tej branży wyniesie 1,7%, a wielkość wygenerowanych przychodów wyniesie 354 mld dolarów. W 2015 roku nastąpi ponowny skok, tym razem o 3% do poziomu 364 mld dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200