Branża na zakupach

Spółki grup Prokom Software i ComputerLand planują w sumie przejąć kilkanaście firm IT, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy.

Spółki grup Prokom Software i ComputerLand planują w sumie przejąć kilkanaście firm IT, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy.

Dobre wyniki finansowe za 2004 r. i optymistyczne perspektywy na ten rok zachęcają wiele firm do inwestowania. W branży informatycznej wywołuje to kolejną falę konsolidacji, w której udział biorą przede wszystkim dwie największe grupy kapitałowe - wraz ze spółkami zależnymi - Prokom Software i ComputerLand.

Grupa gdyńska

Sam Prokom nie jest zainteresowany nowymi inwestycjami. Raczej przekazuje należące do siebie firmy spółkom zależnym. W zamian za akcje Softbank przejmie wkrótce katowicką Komę i Incenti. Z kolei za prawie 26 mln zł w gotówce Telmax odkupi od swojego właściciela OptiX Polska. To nie koniec planów inwestycyjnych tej spółki powstałej po połączeniu Telmaxu i Spinu. Po zakończeniu publicznej emisji i pozyskaniu funduszy ze sprzedaży 1,2 mln nowych akcji firma chce przejąć jeszcze pięć firm.

Dziś znane są trzy z pięciu firm na liście zakupów Telmaxu. Będą to Hanslik (75% udziałów za 2 mln zł), Serum (51% za nie więcej niż 1 mln zł) i PMT (75% za 2 mln zł). Firma ta zamierza ponadto przejąć w całości Kom-Pakt, w którym posiada obecnie nieco ponad 50% akcji. W planie jest także podniesie kapitału Hanslinka o 7 mln zł. Michał Górski, prezes zarządu Telmaxu nie ujawnia nazw dwóch pozostałych spółek, zasłaniając się dobrem negocjacji. Pierwsza z nich specjalizuje się w rozwiązaniach przetwarzania dokumentów przeznaczonych dla administracji publicznej. Na jej zakup Telmax chce przeznaczyć 12-15 mln zł. Druga firma posiada kompetencje z zakresu wdrożeń systemów billingowych linii SAP I/SU. Wartość tej transakcji ma wynieść 4-7 mln zł.

Branża na zakupach

RYSZARD KRAUZE, prezes zarządu Prokom Software

Telmax chce inwestować w spółki działające w strategicznych dla tej firmy niszach. OptiX specjalizuje się w digitalizacji i zarządzaniu dokumentami oraz rozwiązaniach typu BSS (Backup - Storage - Security). Hanslik jest dostawcą systemów informacji przestrzennej GIS. Serum to producent aplikacji do rejestracji danych o usługach medycznych, a PMT opracowuje rozwiązania do zarządzania giełdą energii.

Nie mniej ambitne plany ma Comp, który chce w tym roku sfinalizować dwie akwizycje, posiłkując się środkami pozyskanymi z niedawnej oferty publicznej. Prowadzi też rozmowy w sprawie trzeciego przejęcia, które jednak zostanie sfinalizowane dopiero po kolejnej, czerwcowej emisji. "Interesują nas spółki o komplementarnym profilu, oferujące własne produkty w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Z 20 mln zł pozyskanych z emisji na przejęcia przeznaczymy ok. 10 mln zł" - powiedział Jacek Papaj, prezes Compu. Przedstawiciele warszawskiej spółki nie chcieli ujawnić nazw przejmowanych firm, zaznaczając jedynie, że w planach nie mają przejęć spółek z Grupy Prokomu. Tegoroczne akwizycje mają zwiększyć zysk netto Grupy o 2,5 mln zł. Przychody tej grupy pod koniec roku mają wynieść 95 mln zł, a całkowity zysk netto - 10 mln zł.

Branża na zakupach

TOMASZ SIELICKI, prezes zarządu ComputerLand

Kolejną spółką Grupy Prokom, która wykorzystuje dobrą koniunkturę do inwestycji jest Softbank. Firma zapowiedziała, że za ok. 31 mln zł kupi 51% udziałów w cypryjskiej spółce Gladstone Consulting. Jak informuje Softbank, podstawową działalnością Gladstone są usługi konsultingowe w zakresie systemów IT dla instytucji finansowych. W 2005 r. przychody Gladstone mają wynieść 6,5 mln USD, a zysk netto 2,7 mln USD. Na 2006 r. prognozowana jest sprzedaż tej spółki na 7,2 mln USD, a zysk netto na 3,3 mln USD. Gladstone spodziewa się jednak dodatkowych 12 mln USD z tytułu kontraktów wynikających ze współpracy z Softbankiem. Za 48 mln zł Softbank chce także w tym roku dokupić akcje firmy Comp Rzeszów.

O potencjalnych przejęciach mówi również Dariusz Brzeski, prezes łączących się firm ABG i Ster-Projekt. Pozwolić mają na to dobre tegoroczne wyniki. Przychody ABG Ster-Projekt na koniec 2005 r. mają wynieść ok. 310 mln zł, a zysk netto 20 mln zł. Z tego ok. 16 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje. Firma rozważa przejęcia mniejszych spółek informatycznych w krajach, które zaczynają kandydować do Unii Europejskiej, przede wszystkim Bułgarii i Rumunii.

Dzięki dobrym wynikom finansowym w 2004 r. rozbudowę grupy planowała także Koma, ale plany te zostaną zapewne zaniechane w związku z łączeniem jej z Softbank Serwis.

Grupa warszawska

ComputerLand - największy, a właściwie obecnie jedyny duży lokalny konkurent Prokomu Software - chce w tym roku zwiększyć inwestycje w rozbudowę grupy. "W ciągu ośmiu miesięcy przebadaliśmy 100 spółek. Pod uwagę bierzemy trzydzieści z nich, w tym dwadzieścia dwie z Polski, a osiem zza wschodniej granicy - z Rosji i Ukrainy" - mówi Tomasz Sielicki, prezes zarządu ComputerLandu.

Na ten cel warszawski integrator przeznaczy ok. 60 mln zł, choć - jak zastrzega prezes - może wydać nawet o 100 mln zł więcej w przypadku, gdyby nadarzyła się okazja. ComputerLand jest jednak zainteresowany raczej średnimi i małymi spółkami dysponującymi wiedzą lub konkretnym produktem, które mogłyby wzmocnić pozycję tego integratora.

ComputerLand zamierza także silniej zaistnieć na rynku rosyjskim, na początku - wspólnie z iFlex Solutions - w sektorze bankowo-finansowym. ComputerLand znalazł się na krótkiej liście kandydatów do budowy scentralizowanego systemu informatycznego w dwóch rosyjskich bankach znajdujących się w czołowej dziesiątce tamtejszego rynku.


TOP 200