Branża IT w walce z koronawirusem

Zamknięte szkoły, uczelnie wyższe i żłobki, galerie handlowe, kina i restauracje, wyludnione ulice, opustoszałe biurowce – tak wygląda rzeczywistość czasu epidemii. Gdy rządzący przedstawiają pomysły na zminimalizowanie skutków nadchodzącej recesji, wywołanej wirusem COVID-19, firmy z branży informatycznej proponują własne, prywatne inicjatywy i wsparcie.

W drugiej połowie marca rząd przedstawił założenia specjalnego pakietu pomocowego dla gospodarki, nazwanego mianem "tarczy antykryzysowej". Prezydent Duda w związku z tym zwołał nawet posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Plan zakłada m.in. czasowe zawieszenie płacenia składek ZUS przez przedsiębiorców, które być może zostanie przekształcone w zwolnienie z tych składek. Wydatki na pakiet miały, wedle pierwszych zapowiedzi, sięgnąć 212 mld zł, potem skurczyły się do 50 mld.

Recesja i poważne spowolnienie gospodarcze staje się scenariuszem coraz bardziej realnym. W związku z koronawirusem analitycy z IDC już obniżyli prognozę wzrostu światowego rynku IT. Według marcowych danych na koniec bieżącego roku miałby on wynieść w pesymistycznym scenariuszu 1,3% w stałych kursach walutowych. Jeszcze w lutym IDC przewidywało wzrost o 4,3%, a w styczniu o 5,1%.

Zobacz również:

  • Polskie firmy planują kontynuować ekspansję pomimo obaw o sytuację gospodarczą
  • Użycie dronów do diagnostyki COVID-19 zmniejszy ryzyko choroby

W redakcji Computerworlda widzimy to analizując dane przesyłane przez firmy IT na potrzeby najnowszej edycji raportu Computerworld TOP200 – zestawienia działających w Polsce firm informatycznych. Wśród przedstawicieli polskiej branży ICT panuje zgodne przekonanie, że koniunktura w 2020 r. będzie gorsza lub wyraźnie gorsza niż ta z 2019 r.

Koronawirus zamknął nas w domach, ale funkcjonowania urzędów i firm nie da się zatrzymać – miliony ludzi przeszły w tryb pracy zdalnej. Epidemia koronawirusa sprawia jednak, że potrzeby, zwłaszcza w zakresie wyposażenia placówek służby zdrowia (respiratory, testy) oraz dodatkowych środków ochrony dla pracowników szpitali (maseczki, środki dezynfekujące), już dziś są ogromne. A w sytuacji stale rosnącej liczby zakażonych – ciągle niewystarczające. Z kolei dla placówek edukacyjnych największym wyzwaniem jest utrzymanie ciągłości procesu edukacyjnego w sytuacji, gdy nie jest znany termin wznowienia stacjonarnych zajęć dydaktycznych.

Dlatego firmy z sektora nowoczesnych technologii postanowiły włączyć się w akcję pomocową – na miarę swoich możliwości i kompetencji.

Koronawirus. IT dla służby zdrowia

Zarząd Asseco Poland zdecydował o przeznaczeniu 1 mln zł na wsparcie sektora zdrowia - prezes firmy, Adam Góral, poinformował o tym w trakcie konferencji inwestorskiej 24 marca. Podkarpacki Klub Biznesu, którego Asseco jest jednym z założycieli, w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii podjął decyzję o finansowym wsparciu sektora medycznego na Podkarpaciu. PKB przeznaczy 300 tys. złotych na ten cel, a Asseco dołoży do tej kwoty dodatkowe 100 tys.

Firma Senetic rozpoczęła procedurę dystrybucji testów na obecność koronawirusa – kilkaset takich testów, umożliwiających uzyskanie wyniku w ciągu 10 minut, było w posiadaniu firmy. Test został sprawdzony w jednym ze szpitali zakaźnych na pacjentach, u których potwierdzono wcześniej obecność wirusa COVID-19. Test jest przeznaczony dla osób, u których już obserwuje się objawy zakażenia. Firma skontaktowała się już ze szpitalami zakaźnymi, aby ustalić trybu przekazania testów na ich użytek. Więcej informacji o testach można znaleźć na stronie covid-tester.com/pl,.

Polsko-francuska firma Blulog produkująca rozwiązania monitoringu, zobowiązała się wspomóc szpitale, przekazując bezpłatnie wszystkim zainteresowanym placówkom zestaw urządzeń do pomiaru temperatury i wilgotności. Każdy szpital, który zgłosi zapotrzebowanie, otrzyma od Bluloga zestaw jednego koncentratora 2G i dwóch rejestratorów temperatury i wilgotności wraz z instrukcją użytkowania. Zestawy mają ułatwić kontrolę przechowywania leków, szczepionek i żywności w odpowiednim stanie jest obowiązkiem placówek medycznych. System ma zautomatyzować pomiary i tym samym zaoszczędzić czas pracowników.

Kaspersky, producent rozwiązań zabezpieczających, udostępnia placówkom służby zdrowia swoje produkty biznesowe bezpłatnie na sześć miesięcy. Oferta obejmuje m.in. oprogramowanie Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced do ochrony punktów końcowych; Kaspersky Hybrid Cloud Security do ochrony infrastruktury chmurowej; Kaspersky Endpoint Security Cloud Plus do ochrony punktów końcowych typu SaaS oraz Kaspersky Security for Microsoft Office 365. Aby skorzystać z omawianej oferty, należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielstwem Kaspersky na stronie firmy.

SUSE (dostawca systemów Linux i oprogramowania bazującego na otwartym kodzie) zaoferował bezpłatne wsparcie techniczne producentom urządzeń medycznych służących zwalczaniu koronawirusa, korzystającym z rozwiązań SUSE lub planującym to. Chodzi przede wszystkim o flagowy produkt tej firmy, czyli system operacyjny SUSE Linux Enterprise Server.

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta, dostępnego w serwisie pacjent.gov.pl. Pozwala on uzyskać szybką odpowiedź na najczęściej zadawane pytania związane z epidemią COVID-19, na przykład dotyczące objawów, zasad postępowania w razie zachorowania lub podejrzenia choroby oraz wprowadzonych w związku z epidemią aktów prawnych. Wirtualny asystent bazuje na technologii IBM Watson Assistant - algorytm korzysta z technik uczenia maszynowego, sieci neuronowych oraz baz referencyjnych.

Koronawirus. IT dla sektora publicznego

Atende Software, dostawca platformy antyDDoS redGaurdian oraz systemu dystrybucji treści i technologii dla telewizji internetowych, zdecydowała się na wprowadzenie bezpłatnej, trzymiesięcznej usługi ochrony przed atakami DDoS, opartej na redGuardianie. RedGuardian dotychczas był oferowany w modelu usługowym (scrubbing center), jak i w formie dedykowanego sprzętu (appliance), wdrażanego w sieci operatora. „Ochrona przed atakami DDoS klientów z sektora publicznego to nasza symboliczna ‘cegiełka’ na rzecz wspólnego, narodowego interesu” – ocenił Przemysław Frasunek, wiceprezes Atende Software. Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem poczty elektronicznej [email protected], a firma zastrzega, że świadczenie usługi zależy od możliwości technicznych.

Asseco Poland pracuje natomiast z Ministerstwem Cyfryzacji nad przyśpieszeniem przepisów umożliwiających wprowadzenie wideoweryfikacji, niezbędnej do zdalnego uruchamiania podpisu elektronicznego.

Koronawirus. IT dla edukacji

Firma Asseco Data Systems, we współpracy z operatorem Chmury Krajowej bezpłatnie udostępniła platformę edukacyjną dla uczelni wyższych. Uczelnie, które przystąpią do programu „Partnerstwo dla Uczelni” otrzymają bezpłatny, półroczny dostęp do platformy informatycznej Asseco Educational Platform, umożliwiającej realizację dowolnego programu nauczania w trybie zdalnym. Narzędzie udostępnione jest z wykorzystaniem infrastruktury chmurowej Operatora Chmury Krajowej. Platforma wykorzystuje technologię Google Cloud i jest zintegrowana z narzędziami komunikacyjnymi Google, we współpracy z polskim oddziałem firmy.

Z kolei IBM i Cisco poinformowały o szerokim udostępnieniu narzędzia do pracy zespołowej online Cisco Webex oraz usług zarządzania i wsparcia. Pomoże to szkołom podstawowym i średnim w zdalnym prowadzeniu zajęć. Firmy oferują dodatkowo wsparcie dla nauczycieli w zakresie użytkowania platformy. Pomogą w tym wolontariusze – pracownicy obu firm, którzy na co dzień korzystają z narzędzia, wolontariusze i udzielali instrukcji obsługi rozwiązania w czasie rzeczywistym. Do programu zgłosiło się ok. 500 pracowników IBM i Cisco. Więcej informacji o programie.

Koronawirus. IT dla biznesu

Microsoft, ze względu na problemy związane z pandemią koronawirusa, udostępnił bezpłatne licencje na Teams, program do pracy grupowej, na pół roku. Czat, platforfma wirtualnych spotkań, pracy nad dokumentami i wymiany plików w jednym stanowi część pakietu Office 365. Aplikacje pakietu Office są wbudowane bezpośrednio w Teams, dzięki czemu można używać i udostępniać pliki utworzone w programach Word, Excel, PowerPoint i Outlook bez opuszczania narzędzia.

Koncern ponadto zmienia tryb aktualizacji systemu Windows 10 - od maja br. częstotliwość update'ów spadnie. Firma wstrzyma na jakiś czas publikowanie opcjonalnych aktualizacji systemu Windows 10, które normalnie pojawiały się zawsze w trzecim i czwartym tygodniu każdego miesiąca. Koncern zdecydował się ponadto udostępniać aktualizacje zwiększające bezpieczeństwo niektórych edycji systemu Windows 10 1709 (Home, Pro, Pro Education i Pro Workstations) przez sześć dodatkowych miesięcy - komputery takie będą otrzymywać comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń do października.

Firma InsERT, producent oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, obniżyła ceny licencji do swoich programów o 1/3. Biura rachunkowe i firmy pracujące na programach linii InsERT GT, mogą taniej kupić licencję na pracę zdalną/oddziałową do programów Subiekt, Rewizor, Rachmistrz, Gratyfikant i Gestor. Więcej informacji na stronie InsERT.

Oktawave proponuje małym i średnim firmom bezpłatny system wideokonferencji Virtual Rooms. Rozwiązanie umożliwia utworzenie wirtualnych pokoi do pracy w podgrupach, organizowania spotkanń online, szkoleń i wspólnej pracy na dokumentach. Usługę można zastosować w edukacji do zorganizowania wirtualnych klas. Do dyspozycji jest tablica do udostępniania materiałó i prezentacji. Virtual Rooms można przetestować. Infrastruktura chmurowa, na której działa, udostępniana jest bezpłatnie przez okres 6 miesięcy, w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2020 roku, dla maksymalnie 250 użytkowników. Płaci się tylko za instalację tego rozwiązania w chmurze Oktawave (1000 zł netto), zlokalizowanej w Polsce. Dostęp do platformy posiada i nadaje zamawiający usługę.

Acronis Cyber ​​Files Cloud to rozwiązanie klasy korporacyjnej do synchronizacji i udostępniania plików. Producent, Acronis, zaoferował je bezpłatnie wszystkim dostawcom usług do 31 lipca 2020 r., aby mogli pomóc swoim klientom w szybkim przejściu do pracy zdalnej przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ważnych danych. Ponadto Acronis udostępnia filmy szkoleniowe i dokumentację, pomocne usługodawcom w szkoleniu klientów i użytkowników końcowych.

Firma Axence, producent rozwiązania do zarządzania i bezpieczeństwa IT nVision, udostępnia je bezpłatnie. W skład Axence nVision wchodzą m.in. zintegrowane narzędzia do zarządzania IT oraz moduł SmartTime zapewniający wwgląd w aktywności poszczególnych pracowników i zespołów. Od 13 marca wszystkie firmy mogą na 30 dni bezpłatnie korzystać ze wszystkich modułów funkcjonalnych systemu Axence nVision bez limitu urządzeń ani stanowisk pracy. Więcej informacji na stronie homeoffice.axence.net.

Koronawirus. Inicjatywy zagraniczne i globalne

ESET, dostawca rozwiązań cyberbezpieczeństwa, stworzył fundusz, mający wspierać skuteczną diagnozę koronawirusa. Fundusz Profilaktyki i Skutecznej Diagnozy, sfinansowany kwotą 300 tysięcy euro (jeśli zajdzie taka konieczność, kwota ta zostanie zwiększona). Pieniądze te w pierwszej kolejności mają zostać przeznaczone na wyposażenie placówek medycznych w narzędzia niezbędne do skutecznej diagnozy koronawirusa. Za pośrednictwem Funduszu ESET ma zamiar wspierać zakup zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, rozwój systemów przeznaczonych do diagnostyki na odległość oraz partycypować w kosztach operacyjnych związanych ze zbieraniem i transportowaniem próbek. Pomoc ma być przeznaczona dla laboratoriów analitycznych oraz placówek diagnostycznych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, na Słowacji.

Dyrektor zarządzający firmy Razer, znanej z produkcji akcesoriów gamingowych, oznajmił na Twitterze, że część linii wytwórczych Razera została przestawiona z produkcji myszy i klawiatur na maski ochronne. Min-Liang Tan zapowiedział wyprodukowanie miliona takich masek, które następnie trafią do różnych podmiotów służby zdrowia, początkowo w Singapurze (gdzie mieści się siedziba Razera) a następnie w innych krajach.

W Stanach Zjednoczonych zawiązane zostało COVID-19 High Performance Computing Consortium, zrzeszające gigantów chmurowych: IBM, AWS, Google, HPE i Microsoft, agencje i instytucje rządowe: NASA, Departament Energii i jednostki naukowe, w tym Massachusetts Institute of Technology. Połączone zasoby obliczeniowe firm mają pomóc naukowcom i badaczom w przeprowadzaniu testów, symulacji i obliczeń z zakresu epidemiologii, bioinformatyki i modelowania molekularnego celem opracowania skutecznych metod zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Do zgłaszania projektów badawczych do programu służy portal www.xsede.org/covid19-hpc-consortium.

Aktualizacja: 27 marca 2020 15:11

Artykuł zaktualizowany.

Aktualizacja: 26 marca 2020 10:12

Artykuł zaktualizowany.

Aktualizacja: 25 marca 2020 10:40

Artykuł aktualizowany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200