Branża ICT w Polsce ma się świetnie

Mimo spowolnienia gospodarczego liczne inwestycje w cyfryzację są kontynuowane. Najnowsze prognozy IDC potwierdzają utrzymujący się w bieżącym roku wzrost wartości wydatków na ICT (Information and Communication Technologies) w Polsce.

Pexels

Według najnowszej edycji „IDC Black Book Live”, wydatki ICT w Polsce wzrosną o 3,3% w stosunku do bardzo dobrego 2021 roku. „Obserwujemy już pierwsze symptomy hamowania popytu na sprzęt IT, który reaguje najszybciej na zmiany rynkowe, ale widzimy też rosnącą liczbę projektów. Dystrybutorzy IT zaczęli znacząco ograniczać nowe zamówienia, ale widzimy spory wzrost liczby bardziej zaawansowanych projektów IT” – opisuje sytuację na polskim rynku Jarek Smulski, Senior Research Manager.

Firmy mają w swoich planach rozbudowane projekty, takie jak analiza danych w celu poprawienia swojej efektywności energetycznej, optymalizacja procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, budowa nowych modeli biznesowych.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Problemy na rynku tabletów

Podobnie wygląda cały rynek ICT w Europie. IDC wstępnie prognozuje, że wzrośnie on w bieżącym roku o 3,7%. Biorąc jednak pod uwagę niestabilną sytuację makroekonomiczną i polityczną, IDC przygotowało także alternatywną prognozę – pesymistyczny scenariusz w sytuacji recesji, który pokazuje spadek wydatków na ICT o 2,2% w skali roku.

Pogarszające się warunki ekonomiczne już wyhamowały popyt na komputery i tablety w Europie. Czynniki takie jak rosnące koszty życia, niedobory produktów i wstrzymane wysyłki również będą wpływać negatywnie na rynek. W 2022 roku wydatki według „pesymistycznego scenariusza recesji" będą o 5% niższe niż wydatki prognozowane w standardowej perspektywie Blackbook Live.

W tym roku do Polski zostanie sprowadzonych ok. 2,9 mln notebooków i desktopów, czyli 9% mniej, niż rok temu. Jednak nie jest to bardzo pesymistyczny scenariusz, biorąc pod uwagę ostatnie dwa lata, które należały do absolutnie rekordowych pod względem zapotrzebowania na sprzęt. W zeszłym roku (podobnie jak w 2020), krajowy rynek wchłonął ponad 3,2 mln komputerów, podczas gdy w drugiej połowie poprzedniej dekady było to średnio 2,4 mln rocznie.

„W 2022 r. zapotrzebowanie na notebooki dla odbiorców indywidualnych spadnie o kilkanaście procent, natomiast w sektorze publicznym popyt utrzyma się na zeszłorocznym poziomie” – dodaje Artur Kostrzewa, analityk rynku komputerów i tabletów.

Wiele organizacji zamierza zwiększyć inwestycje w bezpieczeństwo, ze względu na konieczność ochrony swoich danych przed cyberatakami. Inwestycje w infrastrukturę chmurową również pozostaną na wysokim poziomie. Oprócz korzyści takich jak elastyczność, efektywność kosztowa i skalowalność, chmura umożliwi zwiększenie odporności i ciągłości biznesowej w przypadku recesji.

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na pewnego rodzaju środowisko hybrydowe — mieszankę on-premise, chmury prywatnej i chmury publicznej. „Taki model zostanie z nami na długo. Środowisko hybrydowe stawia nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i widzimy tu pewnego rodzaju sprzężenie zwrotne. Rozwój chmury przyspiesza rynek bezpieczeństwa, a wzrost bezpieczeństwa sprzyja rozwojowi chmury” – komentuje Wiktor Markiewicz, analityk bezpieczeństwa IT.

Reasumując, polski rynek telekomunikacyjny pozostanie stosunkowo odporny na spowolnienie gospodarcze. Ilość danych będzie nadal rosła, a operatorzy telekomunikacyjni będą musieli kontynuować inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną.

Źródło: IDC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200