Bramy rezydentne szansą dla sieci domowych

Brama rezydentna (residential gateway, co można też przetłumaczyć jako brama do użytku domowego) to urządzenie stanowiące alternatywę dla takich rozwiązań jak modemy DSL czy modemy kablowe oraz sprzęt typu SOHO.

Jest adresowane do tych użytkowników, którzy postawili na szerokopasmowy dostęp i zdecydowali się zbudować w swojej firmie czy mieszkaniu małą sieć domową. Brama rezydentna jest instalowana po stronie klienta, najczęściej przez usługodawcę internetowego, rzadziej przez samego użytkownika.

Modem DSL jest często wyposażony w port Ethernet, do którego można podłączyć jeden komputer. W przypadku wielu komputerów, port trzeba podłączyć do koncentratora lub przełącznika. Rozwiązanie takie jest jednak drogie i nie oferuje tych wszystkich możliwości, jakimi dysponuje brama rezydentna. To zupełnie nowa jakość.

Zobacz również:

  • Microsoft zaatakowany przez Rosjan - celem kluczowe systemy
  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Bramę rezydentną można zdefiniować w następujący sposób: jest to inteligentny modem/ruter lub jak kto woli brama oferująca użytkownikowi eksploatującemu sieć domową szerokopasmowy dostęp do Internetu, wraz z wieloma dodatkowymi usługami niedostępnymi użytkownikom zwykłych modemów DSL czy modemów kablowych.

Brama rezydentna to urządzenie Layer 3 pracujące pod specjalnym firmowym oprogramowaniem ("firmware"), które realizuje zadania związane z rutingiem, bezpieczeństwem i zdalnym zarządzaniem siecią domową. Brama (będąca często jednym z elementów pakietów oferowanych użytkownikom domowym, opartych na modemach kablowych lub modemach DSL) obsługuje nieraz inne technologie: Ethernet, Wi-Fi (łączność bezprzewodowa z urządzeniami pracującymi w domu), aplikacje telefoniczne czy zasilanie urządzeń przez okablowanie Ethernet.

Dostępność opcji zdalnego konfigurowania i zarządzania powoduje, że usługodawca może kontrolować sieć użytkownika, co zmniejsza jego ogólne koszty związane z zarządzaniem całą infrastrukturą dostępową. Co ważne, brama jest taką platformą, która pozwala firmom ISP (Internet Service Provider) świadczyć wiele dodatkowych usług, żeby tylko wymienić takie jak: dogłębna inspekcja pakietów, instalowanie i konfigurowanie bram czy też zdalne monitorowanie aplikacji audio wideo.

Istotne jest to, że wszystkie te funkcje można zagnieżdżać w bramie, modyfikując w odpowiedni sposób zarządzające nią oprogramowanie "firmware". Wiele firm świadczących usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu ma w swoich ofertach rozwiązania adresowane do użytkowników domowych, ale zawansowane usługi, świadczone przez bramy rezydentne, są ciągle badane i rozwijane.

Bramy rezydentne nie są niczym nowym. 2Wire, Netopia i inne firmy zaczęły sprzedawać takie bramy cztery lata temu. Jednak popyt na bramy rezydentne był niewielki i wiele firm zaprzestało ich produkcji. Dostawcy usług sieciowych walczyli cały czas o klientów, a ponieważ bramy rezydentne podrażały ich koszty, to nie wydawały się atrakcyjne. Dlatego usługodawcy decydowali się na mniej kosztowne inwestycje, pozostając przy tradycyjnych technologiach (pojedynczy modem DSL lub kablowy ewentualnie rozwiązanie SOHO).

Wszystko wskazuje na to, że bramy rezydentne będą jednak stopniowo wypierać technologie oparte na starszych rozwiązaniach. Przemawiają za tym następujące czynniki:

1. Przybywa ciągle użytkowników eksploatujących sieci domowe. Pod koniec br. w samych tylko Stanach Zjednoczonych szerokopasmowym dostępem do Internetu będzie dysponować ponad 20 mln użytkowników, a 11 mln będzie eksploatować sieci domowe. A są to w znakomitej większości użytkownicy, którzy nie znają technik informatycznych i trzeba im zapewnić solidne wsparcie techniczne. Dlatego dostawcy usług poszukują nowych rozwiązań, które zwolnią ich z tego obowiązku, albo pozwolą im realizować to zadanie zdalnie. Takim rozwiązaniem mogą być bramy rezydentne.

2. Ceny bram rezydentnych spadają, głównie dlatego, że na rynek wchodzą układy scalone nowej generacji (typu "system na scalaku"). Dzisiaj usługodawca zapłaci za bramę rezydentną średniej klasy niewiele więcej niż za modem DSL, podczas gdy dwa lata temu brama taka kosztowała kilkadziesiąt dolarów więcej.

Niektórzy przebąkują już o potrzebie opracowania standardu dla bram rezydentnych. Są wśród nich takie organizacje jak: CableHome (CableLab) i DSLHome (DSL Forum). Argumentują oni, że najwyższy czas wspomóc usługodawców sieciowych, tak aby nie musieli się borykać z niezgodnymi ze sobą bramami. Opracowanie takiego standardu przyczyni się do pojawienia się na rynku nowych rozwiązań w tak ważnym obszarze jak sieci domowe. Dużo do powiedzenia w tej dziedzinie (sprzęt obsługujący małe firmy i użytkowników budujących sieci domowe) mają: Netgear, SMC Networks i Linksys (firma przejęta przez Cisco). Linksys produkuje bramy kablowe oparte na specyfikacji CableHome 1.0, które oferują opcje automatycznego konfigurowania klientów i zdalnego zarządzania. DSLHome pozostaje nieco w tyle, pracując nad podobnym standardem i bramami noszącymi nazwy Working Texts 82 i 87.

2Wire i Netopia twierdzą, że ich zaawansowane platformy programistyczne bazują na odmiennych rozwiązaniach. Jednak to co jedni nazywają "zaawansowane", inni określają mianem firmowe. W każdym razie tzw. oprogramowanie zaplecza (przeznaczone dla usługodawcy) firmy 2Wire jest wyjątkowo łatwe do wdrożenia i pozwala efektywnie administrować rezydentnymi bramami DSL. Jest to platforma, dzięki której usługodawca może świadczyć swoim klientom właściwie każdą usługę.

Netopia oferuje nie tylko narzędzia do zarządzania zapleczem (interesujące usługodawcę), ale i narzędzia przeznaczone bezpośrednio dla użytkownika domowego. Musi to być osoba, która orientuje się w technologiach sieciowych, a narzędzie takie pozwala budować profile użytkowników, monitorować oraz kontrolować witryny Web odwiedzane przez każdego użytkownika sieci domowej.

Producenci bram rezydentnych udoskonalają ciągle zarządzające nimi oprogramowanie "firmware", współpracując ściśle z usługodawcami internetowymi, ponieważ to właśnie oni oferują użytkownikom domowym pakiety zawierające takie bramy. Bramę można kupić lub wydzierżawić, ale wybór jest ciągle niewielki. Tak jak w przypadku wielu nowych technologii, tak i tu główną przeszkodą jest brak chociażby ogólnych założeń regulujących zasady pracy bramy rezydentnej. Ale z czasem i ta kwestia zostanie na pewno uregulowana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200