Brak części hamuje rozwój rynku komputerów PC

W trzecim kwartale 2021 roku na światowy rynek trafiło 86,7 mln sztuk komputerów PC (desktopy, notebooki i stacje robocze), czyli o prawie 4% więcej w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku - wynika z raportu opracowanego przez International Data Corporation (IDC) „Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker”.

Foto: Domenico Loia/Unsplash

Chociaż jest to już szósty z rzędu kwartał, w którym rynek komputerów PC rośnie, to problemem jest nadal brak części używanych do ich budowania. A trzeba zaznaczyć, że w ostatnim czasie do wzrostu popytu na tego rodzaju komputery przyczyniła się walnie pandemia, doprowadzając jednocześnie do tego, że rynek ten boryka się z kłopotami związanymi z niedoborem komponentów używanych do budowania tego rodzaju sprzętu.

Branża komputerów PC przeżywa kłopoty z powodu wyzwań związanych z dostawami i logistyką. Niektórzy dostawcy komponentów używanych do budowania pecetów zmieniają swoją politykę dotyczącą priorytetów wysyłek, po to aby umożliwić tzw. rynkom wschodzącym utrzymanie tempa wzrostu, co odbija sie ujemnie dojrzałych rynkach, których tempo rozwoju zaczyna zwalniać.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Sektor energetyczny zwiększy wydatki na chmurę
  • Poprawa na rynku smartfonów

Sytuacja jest więc dalej trudna i podaż nie nadąża cały czas za popytem w kluczowych segmentach tego rynku, w związku z czym dalej maleją zapasy części używanych do budowania pecetów.

Poniżej prezentujemy grafikę prezentującą wyniki uzyskane w ostatnich pięciu kwartałach przez wiodących producentów komputerów PC.

Brak części hamuje rozwój rynku komputerów PC

Źródło: IDC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200