BrainShare: NDS v8 groźne dla konkurencji

"Prasę i wszystkich wprowadzonych przez nią w błąd użytkowników chciałbym poinformować, że robocza nazwa kolejnej wersji NDS pisana jest SKADS, a nie SCADS. Skrót pochodzi od Scalable Kick Ass Directory Service" - rozpoczął swoją prezentację NDS v8 wiceprezes Novella Stewart Nelson.

SALT LAKE CITY

"Prasę i wszystkich wprowadzonych przez nią w błąd użytkowników chciałbym poinformować, że robocza nazwa kolejnej wersji NDS pisana jest SKADS, a nie SCADS. Skrót pochodzi od Scalable Kick Ass Directory Service" - rozpoczął swoją prezentację NDS v8 wiceprezes Novella Stewart Nelson. "Skopie on bowiem tyłki wszystkich producentów, którzy sądzą, że są w stanie opracować równie wydajne usługi katalogowe".

W pierwszej kolejności przedstawił on działanie dostępnych już na rynku usług katalogowych NDS for NT 2.0 demonstrując, w jaki sposób pozwalają one zwiększyć skalowalność Windows NT. Standardowo Microsoft zaleca bowiem, aby jedna domena miała nie więcej niż 40 tys. obiektów. "Nigdy nie widziałem domeny, która miałaby więcej niż 20 tys. obiektów, a i przy jednym tysiącu otwieranie aplikacji User Manager potrafi trwać wieczność" - mówił Nelson. Po instalacji NDS for NT 2.0 na jednym serwerze NT można przechowywać nawet 85 tys. obiektów katalogowych, co zostało zaprezentowane uczestnikom konferencji. "Ciekawe, ile obiektów pozwoli przechowywać Active Directory" - żartował Nelson.

Prawdziwą sensacją była jednak prezentacja NDS v8, którego wersja beta została uruchomiona dla porównania na serwerze z systemem Windows NT. Ósmy NDS cechuje się znacznie większą wydajnością niż poprzednie wersje, a także standardową obsługą protokołu LDAP. Za jego pośrednictwem został wykonany import użytkowników z zewnętrznego pliku LDIF. W ciągu 11 sekund nowy NDS "wchłonął" informację o 1000 kont.

Na specjalnie utworzonej bazie katalogowej o łącznej liczbie jednego miliarda obiektów (zajmowały one ok. 2 TB powierzchni dyskowej) zaprezentowano, jak sprawny jest mechanizm przeszukiwania NDS v8 z wykorzystaniem protokołu LDAP. Odpowiedzi na dowolne pytania uzyskiwano w czasie krótszym niż jedna sekunda. Możliwe jest to dzięki specjalnie opracowanemu mechanizmowi indeksacji i przeszukiwania nowego NDS.

"Zapewniam, że produkt ten w gotowej wersji trafi na rynek wcześniej niż Active Directory Microsoftu. Zresztą tak jak większość innych produktów." - mówił Stewart Nelson. Wersja beta NDS v8 została dostarczona wszystkim uczestnikom BrainShare. Dostępna jest także bezpłatnie na stronie WWW producenta.

Pełna wersja NDS v8 pojawi się na rynku jeszcze w pierwszej połowie br. Produkt początkowo dostępny będzie wyłącznie dla systemu NetWare 5. W drugiej połowie roku ma się pojawić wersja przeznaczona dla Windows NT oraz Unixa. Novell zapowiada także udostępnienie tych usług katalogowych dla mainframe'ów IBM-a (maszyn klasy S/390). Demonstracja tych ostatnich także została przeprowadzona podczas BrainShare.