Boty w e-commerce to coraz większy problem

Według nowych danych ok. 2/5 całego ruchu w internecie to aktywność "złych botów". Większość pochodzi z Ameryki Północnej.

Boty odpowiadają za ogromną ilość ruchu online / Fot. Pexels.com

Boty odpowiadają za ogromną ilość ruchu online / Fot. Pexels.com

W nowym raporcie Barracuda Networks zautomatyzowane boty, w tym te pochodzące z wyszukiwarek i sieci społecznościowych, stanowią 64% całego ruchu internetowego.

Raport "The Bot attacks: Top Threats and Trends" wykazał, że tylko jedna czwarta z tego była "dobrą aktywnością botów". Aż 39% pochodziło od "złych botów". W raporcie stwierdzono, że złe boty obejmują podstawowe "skrobaki sieciowe", skrypty ataków i zaawansowane, trwałe boty. Złe boty mogą również np. składać zamówienia w sklepach tak szybko, jak tylko pojawi się dostępność danego produktu - wówczas przeciętny klient nie ma szans, aby kupić coś przed botem.

Zobacz również:

  • Banki korzystają coraz częściej z usług botów
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

"W naszym zestawie danych najczęstszymi z tych uporczywych botów były te, które atakowały aplikacje e-commerce i portale logowania" – czytamy w raporcie.

Pobierz: 7zip

Ameryka Północna odpowiada za największą część złego ruchu botów (67% ruchu), a większość z nich pochodzi z centrów danych. Drugie miejsce zajmuje Europa, trzecie - Azja.

Z raportu wynika, że choć boty były zautomatyzowane, złe boty zostały zaprojektowane do działania w godzinach pracy. "Atakujący uruchamiają złe boty i wolą ukrywać je w normalnym strumieniu ruchu w trakcie godzin pracy, aby uniknąć wielu podejrzeń i dzwonków alarmowych. Powszechny stereotyp "hakera" przeprowadzającego ataki do późnych godzin nocnych w ciemnym pokoju z zielonymi czcionkami na czarnym ekranie został zastąpiony przez ludzi, którzy skonfigurowali swoje boty do przeprowadzania zautomatyzowanych ataków podczas dnia" - czytamy w raporcie.

Barracuda Networks podał kilka przykładów złej aktywności botów, w tym podszywanie się pod znany skaner luk w zabezpieczeniach.

"Chociaż niektóre boty, takie jak roboty indeksujące wyszukiwarek, są dobre, nasze badania pokazują, że ponad 60% botów jest przeznaczonych do przeprowadzania złośliwych działań na dużą skalę" – powiedział Nitzan Miron, wiceprezes ds. zarządzania produktami, bezpieczeństwa aplikacji w firmie Barracuda.

Sprawdź: Team Viewer

Złe boty mogą kraść dane, wpływać na wydajność witryny, a nawet prowadzić do włamań. Dlatego niezwykle ważne jest wykrywanie i skuteczne blokowanie ruchu botów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200