Bossie Awards - platformy i middleware open source

Nagroda Best of Open Source Awards (tzw. Bossie) corocznie przyznawana przez Infoworld wskazuje na projekty szczególnie ciekawe, przydatne lub w inny sposób godne uwagi. Ostatnią kategorią są platformy oraz middleware.

Android

System operacyjny Android, stworzony przez Google jest przeznaczony dla urządzeń mobilnych i wykorzystuje Linuksa. Jest to system, który najszybciej zyskuje udziały rynkowe wśród telefonów klasy smartphone, tabletów i podobnych urządzeń, stanowiąc najważniejszą konkurencję dla systemów iOS oraz Symbian. Zaletą Androida jest wielodotykowy interfejs, dobrze opracowane biblioteki Java, wtyczki do Eclipse, natywne wsparcie dla multimediów i dobra wydajność aplikacji. Wersja 2.2 posiada API kopii bezpieczeństwa, podstawowe wsparcie dla Exchange, framework wiadomości push praz synchronizacji z usługami cloud computing.

Nginx

Nginx jest szybkim i lekkim serwerem WWW oraz odwrotnym proxy, który może także działać jako proxy dla serwera poczty elektronicznej POP3/IMAP. Nginx jest jest prostszy i zużywa mniej zasobów niż popularny Apache, powstał jako szybki serwer do publikacji statycznych stron WWW, przetwarzania dynamicznych żądań, obsługi cache i równoważenia obciążenia. Nginx może przepisywać URL oraz CGI, ale najlepiej sprawdza się jako statyczny serwer lub proxy z pamięcią podręczną i dobrze poradzi sobie przy akceleracji istniejącego serwera WWW.

Zobacz również:

  • Open source to napęd dla innowacji
  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu

VirtualBox

VirtualBox jest narzędziem wirtualizacyjnym dla platform x86-64 (Linux, Windows, MacOSX i Solaris), który obsługuje dość dużą liczbę hostowanych systemów, ma bardzo dobre wsparcie dla sprzętu (działa także na procesorach bez sprzętowej akceleracji - Intel VT-x i AMD-V, obsługuje USB, grafikę OpenGL) i działa szybko. Dla informatyków, którzy chcą wykorzystywać wirtualizację na różnych platformach, jest to poważna alternatywa dla desktopowych produktów komercyjnych VMware Workstation oraz Parallels Desktop.

KVM

KVM jest lekką i darmową platformą wirtualizacyjną dla Linuksa pracującą bezpośrednio na sprzęcie wspierającym sprzętową akcelerację wirtualizacji. Ponieważ moduł KVM rezyduje w jądrze Linuksa, nie są potrzebne żadne łaty ani modyfikacje, podobnie jak w przypadku hypervisora Xen. Po uzupełnieniu o komponenty VDI (na przykład wykorzystujące SPICE) można uzyskać bardzo sprawną platformę wirtualizacji desktopów. KVM jest powszechnie wykorzystywany w rozwiązaniach wirtualizacji open source ze względu na swoją lekkość i dobre API, które można wykorzystać do budowy własnych narzędzi monitorowania i zarządzania.

OpenVZ

OpenVZ jest jednym z wielu projektów wirtualizacji, który w odróżnieniu od KVM czy Xena, nie może hostować różnych systemów operacyjnych, ale w zamian za to dostarcza lepszą wydajność, niż systemy wykorzystujące hypervisor. Jest to rozwiązanie specyficzne dla Linuksa, umożliwiając uruchomienie różnych dystrybucji po jednej w każdym kontenerze. Umożliwia przeprowadzenie migracji podczas pracy między maszynami bez odczuwalnego opóźnienia czy wzrostu czasu odpowiedzi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200