Bosque – to nazwa najnowszego języka programowania firmy Microsoft

Chcąc ułatwić życie deweloperom, Microsoft uruchomił nowy projekt open-source, w ramach którego opracował język programowania noszący nazwę Bosque. Jak informuje korporacja, celem projektu jest zbudowanie funkcjonalnego języka programowania, który unika „przypadkowej złożoności” w procesie budowania aplikacji.

Język Bosque został tak zaprojektowany, aby zapewnić deweloperom zwiększoną produktywność oraz lepszą jakość programowania. Bosque to w opinii specjalistów swego rodzaju eksperyment, którego głównym celem jest odchodzenia od programowania strukturalnego.

Język wspiera więc takie technologie programowania, dzięki którym deweloper nie będzie popełniać różnego rodzaju błędów, a projektowane przez niego aplikacje nie będą nadmiernie rozbudowane, co ma często miejsce w przypadku innych języków programowania.

Zobacz również:

Należy jednak pamiętać, że język Bosque znajduje się w fazie rozwoju i jest cały czas udoskonalany. Dlatego póki co nie powinno się go używać do budowania aplikacji produkcyjnych. Natomiast Microsoft zachęcą programistów do tego, aby sięgnęli po ten język po poeksperymentowali z nim.

Warto przypomnieć, że Bosque jest już którymś z rzędy językiem programowania opracowanym przez Microsoft. Wcześniej korporacja wprowadziła do obiegu tak znane języki programowania, jak C , F czy TypeScript.

Wszystkie cieszą się cały czas dużym zainteresowaniem. I tak np. język C# zajął piąte miejsce, a język TypeScript dwunaste, w najnowszym rankingu opracowanym przez firmę analityczną RedMonk (The RedMonk Programming Language Rankings: January 2019), wymieniającym cieszące się największym wzięciem języki programowania.


TOP 200