Borland Jbuilder

Tworzenie aplikacji w Javie jest równie łatwe, jak w Delphi czy Visual Basicu.

Tworzenie aplikacji w Javie jest równie łatwe, jak w Delphi czy Visual Basicu.

Java to najmodniejszy obecnie język - zapewne tak będzie również za kilka lat. Warto więc uczyć się go już teraz. Jednakże zniechęca prymitywizm wielu pakietów narzędziowych, wymagających od programisty pisania każdej linii kodu. Nawet bardziej zaawansowane pakiety, takie jak Visual Cafe Symanteca czy Visual J++ Microsoftu, to dopiero pierwsza generacja narzędzi programistycznych.

Dobre narzędzie do tworzenia aplikacji nie może ograniczać możliwości programisty, powinno go wspomagać w wykonywaniu rutynowych czynności, związanych z tworzeniem powtarzalnych elementów aplikacji. Takie cechy ma nowy pakiet narzędziowy JBuilder Borlanda. Ma on szansę zdobyć równie dobrą opinię zaawansowanego narzędzia Java, jak Delphi w przypadku Object Pascala.

Miałem okazję testować kilka narzędzi Borlanda do tworzenia aplikacji, w tym Delphi 1.0 i 2.0 oraz IntraBuilder o podobnych właściwościach funkcjonalnych, jak JBuilder. Borland zastosował tu tę samą metodę synchronicznego powiązania kodu z postacią graficzną aplikacji: każda zmiana w kodzie ujawnia się natychmiast w graficznej postaci ekranu aplikacji (i odwrotnie).

Tworzenie aplikacji

Programista - obeznany z Delphi lub innymi narzędziami Borlanda - już w pierwszej sesji nie będzie miał trudności w posługiwaniu się JBuilderem. Paski komponentów z zakładkami, pasek narzędziowy i opcje menu są bardzo podobne. Podstawowe okno AppBrowser umożliwia oglądanie drzewiastej struktury obiektu i szczegółów z nim związanych z lewej strony ekranu, z prawej zaś jest okno o różnym przeznaczeniu: do prezentowania graficznej postaci aplikacji, kodu lub dokumentacji projektu. Można również wywołać na ekran standardowe okno inspektora właściwości komponentów.

Testowana przeze mnie wersja Professional (a także wersja Client/Server Suite) zawiera kilka pomocników (Wizard) do tworzenia różnych typów aplikacji, komponentów i formatek ekranowych. Istnieje możliwość opracowania własnych pomocników do tworzenia specjalistycznych aplikacji. Wywołanie pomocnika pozwala na szybkie utworzenie szkieletu aplikacji, którą następnie dopasowuje się do własnych potrzeb. Wymaga to, niestety, napisania pewnej części kodu ręcznie, warto więc zaopatrzyć się w dobry podręcznik języka Java.

Aplikacje bazodanowe

Opracowanie aplikacji korzystających z danych zapisanych w bazie jest równie łatwe jak w Delphi. Wybranie z palety odpowiednich komponentów pozwala na połączenie się z bazą i operowanie na zbiorach danych z niej uzyskanych.

Dołączony serwer bazy danych InterBase, instalowany lokalnie lub w sieci, pozwala na lokalne testowanie aplikacji, bez konieczności łączenia się z bazą produkcyjną.

W wersji Client/Server Suite dołączono dodatkowe moduły - Builder, SQL Monitor i SQL Explorer, służące do opracowania zapytań SQL, testowania ich działania i określania wydajności. W połączeniu z borlandowskim produktem DataGateway można tworzyć trójwarstwowe aplikacje w Javie.

Debugger

Usuwanie błędów z aplikacji ułatwia standardowy debugger, pokazujący w oddzielnym oknie błędy kompilacji i ostrzeżenia. Ma on właściwości zbliżone do debuggerów Borlanda w innych produktach, umożliwia pracę etapową, wstawianie pułapek, punktów zatrzymania czy śledzenie wartości zmiennych. Powtórne kompilowanie dotyczy jedynie zmienionych plików, a ponieważ kompilator Java jest bardzo szybki, można sprawnie uruchamiać aplikacje.

Potrzebna duża pamięć

JBuilder na Windows 95 i Windows NT wymaga co najmniej 32 MB pamięci, lecz Borland zaleca zainstalowanie 48 MB. Sądząc z szybkości działania na systemie z 32 MB, rozszerzenie pamięci do 48 lub 64 MB spowoduje, że JBuilder będzie działał bardzo szybko.


TOP 200