Boom na układy Athlon XP

Producenci komputerów masowo wykupują najnowsze procesory AMD. Przyczynia się do tego fakt, iż Intel nie jest w stanie dostarczyć na rynek wystarczającej ilości swoich Pentium 4.

Poważne trudności Intela z dostarczeniem na rynek wystarczającej ilości procesorów Pentium 4 spowodowały, że producenci komputerów zaczynają masowo kupywać Athlony XP, produkowane przez koncern AMD.

Niecałe dwa tygodnie temu Intel poinformował, że ma problemy z zaspokojeniem ogromnego popytu na układy Pentium 4. Opóźnienia w dostawach dotyczą zarówno P4 w nowych, 478-pinowych obudowach, jak i starszych modeli. Producent zapowiada, że niedobór Pentium 4 nie powinien potrwać dłużej, niż do końca października. Koncern przyznał jednak, że do końca roku producenci komputerów mogą mieć trudności z zakupem najszybszych, 2 GHz procesorów P4. Problemy z dostawami P4 zaczynają już znajdować swoje odzwierciedlenie w cenie tych układów, których cena wzrosła o kilkanaście procent.

Sytuacja ta spowodowała, że niektórzy producenci, zamiast czekać na dostawy od Intela, postanowili wykorzystać układy konkurencyjnego AMD. Koncern ten twierdzi, że zgłosiło się do niego kilku bardzo poważnych klientów, zwykle korzystających z oferty Intela, którzy zakupili bardzo duże partie procesorów Athlon XP. Przedstawiciele AMD nie ujawnili jednak, o jakie firmy chodzi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200