Boom na systemy zabezpieczania i archiwizacji danych

Ciągła ochrona danych (CDP), optymalizacja ruchu sieciowego i działania aplikacji, wirtualne biblioteki taśmowe oraz płynne skalowanie pojemności systemów do składowania oraz archiwizacji danych to cztery obszary IT, które w najbliższych latach będą się bardzo szybko rozwijać. Według analityków Taneja Group wartość rynkowa tych technologii będzie co roku wzrastać o 45 proc. i osiągnie w 2010 r. pułap 3,55 miliarda USD.

W najnowszym raporcie Taneja Group specjaliści zauważają, że rynek systemów do szeroko pojętej ochrony danych (zabezpieczania, składowanie i archiwizacja informacji) z roku na rok staje się coraz bardziej znaczący w odniesieniu do całego segmentu IT. Wśród tego typu rozwiązań w najbliższych pięciu latach najszybciej rozwijać się będą technologie do ciągłej ochrony danych (continuous data protection), usługi optymalizujące działanie sieci rozległych i aplikacji krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa zasobów (wide area data services), wirtualne biblioteki taśmowe (virtual tape libraries) oraz skalowalne systemy do składowania danych (capacity optimized storage). To właśnie one mają przyczynić się do bardziej sprawnego rozwiązywania narastających wciąż problemów z prawidłowym przechowywaniem informacji elektronicznej (szczególnie zaś związanych z wypełnianiem umów, określających wymogi dotyczące sposobu archiwizacji danych i czasu, w którym muszą być one składowane).

Rozwiązania CDP, które swój rozwój zawdzięczają takim metodom operacji na danych, jak replikacje czy tworzenie kopii migawkowych (snapshot), zanotują corocznych dwucyfrowy wzrost do 2010 r. Analitycy zwracają uwagę, że to właśnie te systemy są najbardziej pomocne wielu administratorom, którzy dzięki nim mogą mieć kontrolę nad wszystkimi kopiami informacji elektronicznych w korporacjach i tworzyć nieskończoną ilość ich obrazów. Rozwój narzędzi do optymalizacji ruchu WAN (Wide Area Networks) oraz przyspieszania działania aplikacji w firmach ma zaś zniwelować obecne w licznych sieciach opóźnienia i problemy z przepustowością łączy. W ciągu najbliższych trzech lat roczny wzrost obrotów na tym rynku będzie oscylował wokół 50 proc.

Segmentem, który zanotuje wyraźny skok ilościowy (i jakościowy), będzie technologia związana z wirtualnymi bibliotekami taśmowymi (VTL). W 2010 r. światowa wartość rozwiązań tego typu, według analiz Taneja Group, przekroczy 1 miliard USD. Segmentem, który zanotuje wyraźny skok ilościowy (i jakościowy), będzie technologia związana z wirtualnymi bibliotekami taśmowymi (VTL). W 2010 r. światowa wartość rozwiązań tego typu, według analiz Taneja Group, przekroczy 1 miliard USD. Wśród technologii bazujących na taśmach przodujące będą jednak sposoby optymalizacji i skalowania systemów pamięci masowych. Obecnie pracuje się nad możliwościami dynamicznego i bardziej znacznego zwiększania pojemności, niż można to osiągnąć przez tradycyjną kompresję.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200