Boom na rynku pamięci masowych

Jak podaje firma analityczna IDG, przychody ze sprzedaży pamięci masowych wzrosły w pierwszym kwartale tego roku - w porównaniu z tym samym kwartałem 2014 roku - aż o 41,4%. W pierwszych trzech miesiącach tego roku użytkownicy kupili systemy pamięci masowych, na których można przechowywać 28,3 eksabajtów danych (czyli 28 mld GB).

IDC donosi, że przychody firm produkujących pamięci masowe klasy enterprise wzrosły w pierwszym kwartale tego roku (porównując rok do roku) o 6,8% i zamknęły się kwotą 8,8 mld USD.

IDC odnotował ciekawy trend – spada popyt na tradycyjne, zewnętrzne macierze dyskowe, a firmy kupują zamiast nich coraz więcej serwerów NAS oraz systemów pamięci masowych, które IDG określa jako „hyperscale infrastructure”. Są to rozproszone infrastruktury wspierające środowiska chmurowe oraz aplikacje Big Data, które użytkownik może elastycznie skalować, tak iż mogą wspierać kilkaset czy nawet kilka tysięcy serwerów.

Zobacz również:

Boom na rynku pamięci masowych

Macierz dyskowa VMAX (EMC). Każda szafa może pomieścić 3200 dysków, czyli cały system może się składać z 16 tys. dysków.

Największy wzrost przychodów odnotowano w segmencie pamięci serwerowych. I tak wielkość sprzedaży takich pamięci masowych wzrosła o 23,3%. Tak dobry wynik należy zawdzięczać głównie dzięki temu, że użytkownicy kupili w tym czasie wiele nowych serwerów, a w mniejszym temu, że rozbudowywali posiadane już serwery.

Wydatki w segmencie „hyperscale infrastructure” stanowiły w pierwszym kwartale 2015 r. 12,6% wszystkich wydatków użytkowników na pamięci masowe (wzrost o 22,9% porównując rok do roku).

Przejdźmy teraz do udziałów w rynku systemów pamięci masowych klasy „enterprise”, jakimi się mogą pochwalić poszczególni dostawców takich rozwiązań. I tak kształtowały się one w pierwszym kwartale tego roku na następujących poziomach: EMC – 17,4%, HP – 14,6%; Dell – 10,2% i NetApp – 8,7%. Słabszy wynik osiągnęła tu firma IBM (6% udziału w rynku). Głównym powodem jest zapewne to, że IBM sprzedał w zeszłym roku swój oddział produkujący serwery x86 chińskiej firmie Lenovo.

Boom na rynku pamięci masowych

Macierz dyskowa HP EVA4400

Jeśli chodzi o przychody na rynku zewnętrznych systemów pamięci masowych (macierze dyskowe), to spadły one o 0,6% i wyniosły 5,6 mld USD. Jednak przychody ze sprzedaży macierzy dyskowych z najwyżej półki (klasa high-end) wzrosły o 1,3% (1,5 mld USD). W przypadku macierzy dyskowych klasy „midrange” przychody spadły o 2,4% (2,8 mld USD), a w przypadku macierzy dyskowych klasy „entry level” wzrosły o 1,1% (1,4 mld USD).

Użytkownicy kupowali w pierwszym kwartale tego roku najczęściej dwa rodzaje zewnętrznych macierzy dyskowych: macierze typu all-flash oraz macierze hybrydowe (czyli takie, które zawierają zarówno dyski twarde, jak i dyski SSD). Użytkownicy wydali na tego rodzaju macierze w pierwszym kwartale tego roku 403,1 mln USD (porównują rok do roku wzrost o 81,6%).


TOP 200