Boni: mamy nadzieję, że KE szybciej odblokuje fundusze na projekty informatyczne

Do 20 lipca Polska ma czas na przesłanie Komisji Europejskiej dokumentów uzupełniających polski Plan Naprawczy w sprawie projektów informatycznych finansowanych ze środków unijnych. Procedury unijne przewidują, że odblokowanie funduszy będzie możliwe jesienią. Jednak zdaniem ministra Boniego jest szansa, by stało się to szybciej.

"Komisja Europejska potwierdziła w liście, że do 20 lipca czeka na dokumenty uzupełniające polski Plan Naprawczy w sprawie projektów informatycznych finansowanych ze środków unijnych" - powiedział Michał Boni, szef Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Terminy na przesłanie dodatkowych dokumentów Boni uzgodnił z komisarz Neelie Kroes w czasie niedawnej wizyty w Brukseli. Chodzi o projekty finansowane w ramach 7. Osi unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Komisja Europejska zablokowała finansowanie wszystkich projektów z powodu nieprawidłowości w kilku z nich. Procedury unijne przewidują, że odblokowanie funduszy będzie możliwe jesienią. Jednak zdaniem ministra Boniego jest szansa, by stało się to szybciej. "Monitoring prac nad projektami będzie nadal prowadzony co tydzień. W wakacje nie zwalniamy" - podkreślił Boni.

W planie naprawczym "Remedial Action Plan" (RAP), który ma pomóc w odmrożeniu unijnych pieniędzy na rozwój e-administracji, strona polska przedstawiła Komisji Europejskiej działania naprawcze dotyczą całego systemu zarządzania i kontroli nad projektami informatycznymi. Zapowiadane są m.in. wzmocnienie systemu monitorowania i weryfikacji postępów projektów informatycznych, silniejsze powiązanie tego systemu z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli. "Intensywniejsze będzie też wsparcie doradcze dla beneficjentów projektów. Osoby uczestniczące w projektach zostaną obowiązkowo przeszkolone w zakresie zamówień publicznych, w tym z zakresu działań antykorupcyjnych"$ - czytamy na stronach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200