Bomba poszła w górę

Nowy HP, wzmocniony siłami Compaq Computer, rozpoczął działalność. Intensywne przygotowania do wspólnego startu trwały od momentu ogłoszenia planów fuzji.

Nowy HP, wzmocniony siłami Compaq Computer, rozpoczął działalność. Intensywne przygotowania do wspólnego startu trwały od momentu ogłoszenia planów fuzji.

Ani bezpardonowa walka o pozyskanie poparcia dla fuzji przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, ani proces wytoczony przez przeciwników połączenia nie przeszkodziły łączącym się firmom w przygotowaniach do "godziny zero". Zaplanowano każdy, najdrobniejszy nawet szczegół - od wymiany logo z Compaqa na HP na banerach reklamowych po zmianę nazwy firmy w stopkach adresowych listów elektronicznych. Najwcześniej poznaliśmy nominacje na najważniejsze stanowiska kierownicze w firmie, włącznie z nazwiskami menedżerów zarządzających oddziałami nowego HP w 160 krajach. 7 maja, w pierwszym dniu działalności, firma ujawniła szczegółowe plany dotyczące przyszłości wszystkich produktów. Obyło się bez większych niespodzianek. Z oferty znikną m.in. system operacyjny Tru64 Unix Compaqa, a także linia serwerów intelowskich Netserver, komputery naręczne Jornada oraz notebooki Omnibook sprzedawane przez HP. Prace przygotowawcze nie przeszkodziły w normalnej sprze- daży. Wartość umów podpisanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy wyniosła 5,3 mld USD.

Cztery filary

Bomba poszła w górę

<b>Andrzej Dopierała</b> został prezesem i szefem działu Enterprise System Group w HP Polska po połączeniu z Compaq Computer

Firma składa się obecnie z czterech działów, zajmujących się różnymi grupami produktów. Kierowany przez Petera Blackmore'a (poprzednio Compaq) dział Enterprise Systems Group ma się zajmować: serwerami, oprogramowaniem do zarządzania infrastrukturą, rozwiązaniami do archiwizowania i odtwarzania danych. Większość serwerów nowej firmy będzie oferowana pod marką HP.

Za dział usług, zatrudniający 65 tys. osób, niemal połowę wszystkich pracowników nowego HP, będzie odpowiedzialna Ann Livemore (poprzednio HP). Trzecia co do wielkości tego typu organizacja na świecie będzie konkurować przede wszystkim z działem usług IBM. Jednostka kierowana przez Ann Livemore to jeden z dwóch działów, w którym, pomimo ogólnej redukcji zatrudnienia, HP prawdopodob- nie zwiększy liczbę pracowników. Firma podtrzymała wcześniejsze plany zwolnienia 15 tys. osób. Szczegółowe plany dotyczące redukcji zatrudnienia zostaną podane w najbliższych miesiącach.

Kolejny dział, w którym planowany jest wzrost zatrudnienia, to Imaging and Printing Group, zajmujący się drukarkami i urządzeniami do przetwarzania obrazu, , skanerami i akcesoriami do nich. Kierowanie nim powierzono Vyomeshowi Joshi (poprzednio HP).

Wreszcie dział Personal Systems Group, zajmujący się PC, stacjami roboczymi i notebookami, będzie podlegał Duane'owi Zitznerowi (poprzednio HP).

Intel Compaqa

Bomba poszła w górę

<b>Wojciech Gaca</b> został szefem działu Imaging & Printing Group, odpowiadał w HP Polska za sprzedaż tych produktów na rynek konsumencki

Przed połączeniem HP i Compaq rywalizowały w obszarze 32-bitowych serwerów intelowskich, oferując komputery Netserver i ProLiant. Pomimo oporu ze strony pracowników HP, ze względu na znaczącą przewagą Compaqa na tym polu zadecydowano o zachowaniu marki ProLiant tej firmy. Będą one jednak promowane pod nazwą HP ProLiant. Z oferty HP zostaną zachowane jedynie dwa małe serwery: tc2210 i tc2100.

Wybór urządzeń Compaqa dotyczy także serwerów typu blade. Wyjątkiem są serwery blade opracowane przez HP do zastosowania w telekomunikacji. HP zachował także z oferty Compaqa macierze dyskowe, komputery do montowania w szafach przemysłowych, infrastrukturę zasilania oraz systemy zarządzania stosowane obecnie w systemach ProLiant.

W przypadku systemów wykorzystujących 64-bitowe procesory Itanium obowiązują plany opracowane wcześniej przez HP. Firma zamierza wykorzystać niektóre rozwiązania Compaqa. Wraz z pojawieniem się procesorów Itanium trzeciej generacji HP zaoferuje pełną gamę serwerów wykorzystujących te układy, począwszy od najmniejszych jednoprocesorowych komputerów po największe, wieloprocesorowe systemy.


TOP 200