Bomba poszła w górę

Mieszanka unixowa

Bomba poszła w górę

<b>Jacek Stochlak</b> został szefem działu HP Services, poprzednio w HP Polska. kierował działem Konsultingu

Obie firmy, działając jeszcze niezależnie, podjęły strategiczną decyzję o stopniowym wycofywaniu się z systemów zbudowanych w architekturze RISC na rzecz procesorów Itanium. Nowy HP nie zamierza modyfikować przedstawionych wcześniej planów dotyczących serwerów PA-RISC i AlphaServer. Zgodnie z zapowiedziami, będą trwały prace nad układami PA-8800 i PA-8900 oraz Alpha EV7 i EV79.

Do czasu wprowadzenia na rynek wydajnych procesorów Itanium trzeciej generacji (Madison) komputery RISC będą sprzedawane. Hewlett- -Packard zdecydował, że komputery AlphaServer będą oferowane dotychczasowym użytkownikom. Mają być pozycjonowane jako wydajne urządzenia do obliczeń technicznych. Nowym klientom natomiast będą oferowane przede wszystkim serwery zbudowane z wykorzystaniem procesorów PA-RISC.

Firma nie zmienia planów co do rozwoju linii serwerów Compaqa NonStop. HP nie oferował wcześniej tego typu maszyn. Jedyną zmianą kosmetyczną będzie modyfi- kacja nazwy. Komputery mają być promowane jako HP NonStop Server. Z czasem, podobnie jak systemy RISC-owe, systemy NonStop wykorzystujące obecnie procesory MIPS będą tworzone z użyciem układów Itanium.

Zachowując dwie linie produktów serwerowych Compaqa, HP zdecydował jednocześnie o wyborze HP-UX jako unixowego systemu operacyjnego. Firma zaprzestanie rozwoju Tru64 Unix, ale zamierza wykorzystać niektóre zawarte w nim technologie i przenieść je do HP-UX. Dotyczy to głównie funkcji klastrowania i systemów plików. Decyzja o wyborze HP-UX jest motywowana większą liczbą użytkowników oraz szerszym wsparciem ze strony niezależnych producentów oprogramowania. Pozostają w mocy ogłoszone wcześniej przez Compaqa plany dotyczące rozwoju systemu OpenVMS.

Pamięci równoległe

Bomba poszła w górę

<b>Andrzej Sowiński</b> został szefem działu Personal System Group, poprzednio w HP Polska kierował działem ds. współpracy z partnerami

Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku pamięci masowych. Obie firmy udostępniały szeroką gamę produktów do archiwizowania i odtwarzania danych. HP nie podjął jeszcze wszystkich decyzji co do zachowania bądź wycofania poszczególnych produktów. Niemniej dla całej linii produktów do archiwizowania zostanie zachowana marka promowana przez Compaqa - StorageWorks, ale poprzedzona literami HP.

Równocześnie w ofercie pojawią się najbardziej wydajne rozwiązania obu firm - HP XP oraz Compaq StorageWorks EVA (Enterprise Virtual Array). W klasie średniej będą dominować rozwiązania Compaqa StorageWorks EVA, ale jeszcze przez kilkanaście miesięcy HP zamierza rekomendować produkty HP VA dla środowisk, w których dominuje system operacyjny HP-UX. Dla środowisk heterogenicznych będą zalecane modularne rozwiązania StorageWorks EMA (Enterprise Modular Array).

Firma zaoferuje wspólną linię sieciowych pamięci masowych. Będzie się ona składać z urządzeń StorageWorks w najniższej klasie rozwiązań oraz dotychczasowych urządzeń HP klasy średniej i najwyższej. W ofercie znajdą się także napędy taśmowe opracowane przez obie firmy, na czele z produktami SDLT i Ultirum. Firma zapowiedziała integrację strate- gii wirtualizacji pamięci masowych SANlink HP i VeraStor Compaqa.

Widoki HP

Bomba poszła w górę

Pozycja nowego HP (przychody w mld USD)

W zakresie oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi trzon będą stanowić technologie wchodzące w skład pakietu HP Open-View Storage Area Manager. Zostaną one jednak wzbogacone w wybrane rozwiązania Compaqa. W skład serii OpenView wejdzie np. pakiet Compaqa TeMIP.

HP będzie inwestować w oprogramowanie do zarządzania ośrodkami danych Utility Data Center (UDC). Zostanie ono rozszerzone o możliwości Compaq Insight Manager i Adaptive Infrastructure. Podobny scenariusz przewidziano dla oprogramowania telekomunikacyjnego. HP zintegruje produkty HP i Compaqa w ramach serii produktów Opencall. Carly Fiorina zapowiedziała, że inwestycje w działalność badawczą i rozwojową będą się kształtować na poziomie 4 mld USD rocznie.

W domu i biurze

Silniejsza pozycja Compaqa na rynku PC i notebooków zadecydowała o zachowaniu w ofercie nowego HP urządzeń tej marki. Najpóźniej w ciągu roku oferta PC i notebooków przeznaczonych do wyko- rzystywania w przedsiębiorstwach zostanie oparta wyłącznie na technologii Compaqa. Zostanie zachowana również marka Compaq. Z oferty będą całkowicie wycofane komputery HP serii Vectra oraz notebooki Omnibook.

Na rynku konsumenckim równolegle będą sprzedawane linie Compaq Presario i HP Pavilion. W krajach, w których HP nie oferował marki Pavilon (np. w Polsce), mają być sprzedawane jedynie komputery Presario. Na rynkach, gdzie są oferowane obie marki, będą one nadal konkurować.

Do końca roku HP zrezygnuje z komputerów naręcznych Jornada. Ich miejsce we wspólnej ofercie zajmie zyskujący coraz większą popularność iPaq Pocket PC. Pod własną marką HP zaoferuje rozwiązania Compaqa dla sieci domowych i bezprzewodowych. Podobnie stanie się w przypadku oferowanych przez Compaqa tzw. chudych klientów.

Zmiany nie ominą także produktów do drukowania i przetwarzania obrazu. Zostaną wycofane wszystkie drukarki i skanery oferowane wcześniej przez Compaqa. W ciągu 12 miesięcy projektory produkowane przez obie firmy zostaną połączone w jedną linię produktów opatrzonych marką HP.


TOP 200