Bogatsza paleta kolorów

W swej nowej drukarce - Citizen Printiva 600C - zaprezentowano nową technologię druku.

W swej nowej drukarce - Citizen Printiva 600C - zaprezentowano nową technologię druku.

Jednym z najnowszych produktów Citizen Systems & Peripherals Europe Ltd. jest kolorowa drukarka Printiva 600C o rozdzielczości 600 x 600 dpi (kolor) lub 1200 x 600 dpi (mono). Oryginalną cechą urządzenia jest to, że oprócz standardowego zestawu kolorów CMYK, dostępne są kasety z atramentami o odcieniu metalicznym. Drukarka wzbudziła duże uznanie podczas tegorocznych targów CeBIT. Obecnie Printiva 600C jest dostępna również w Polsce w sieci dystrybucyjnej Citizen, w wersji zlokalizowanej, tzn. z polską instrukcją, sterownikami oraz zestawem fontów.

Drukarka wykorzystuje tusz w postaci stałej, którym nasączone są taśmy umieszczone w pojemnikach przypominających małe kasety w niektórych modelach drukarek mozaikowych. Według danych firmowych, Printiva 600C jest drukarką atramentową. Zastosowano w niej nową, oryginalną, opracowaną przez Citizen technologię druku, tzw. Micro Dry Process. Bliższe szczegóły na temat technologii Micro Dry nie są obecnie ujawniane. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, związane jest to z trwającym jeszcze procesem patentowym.

Instalacja drukarki i oprogramowania sterującego przebiega w sposób standardowy. Na dołączonej dyskietce znajdują się sterowniki dla Windows 3.x i Windows 95. Dostępne są także sterowniki dla aplikacji działających pod systemem DOS - WordPerfect, Microsoft Word i Works. Urządzenie może pracować w trybie emulacji Epson LQ 2500, LQ 2550, LQ 860 lub LQ 850. Dodatkowo, wraz z drukarką, nabywca otrzymuje płytę CD zawierająca 500 fontów True Type firmy Bitstream, również z polskimi znakami.

Printiva 600C jest wyposażona w bufor pamięci RAM o pojemności 32 KB, dwukierunkowy interfejs równoległy IEEE 1284 oraz automatyczny podajnik na 100 kartek papieru. W drukarce można zainstalować cztery niezależnie wymienialne kasety zawierające taśmy z tuszem w jednym lub wielu kolorach. Standardowo urządzenie jest sprzedawane wraz z zestawem 4 kaset o kolorach CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK). Jako opcja oferowane są obecnie dodatkowe kasety z tuszem w kolorach metalicznych - złotym, cyan i magenta. Citizen zapowiada też, że niedługo dostępne będą kasety z tuszem w kolorze srebrnym, a prowadzone są prace nad technologią barwnika białego. Najistotniejszym elementem technologii Micro Dry Process - jak twierdzą przedstawiciele Citizen - jest właśnie sposób wytwarzania tuszu.

W odróżnieniu od standardowych wydruki z Printiva 600C są odporne na działanie wody, a także mają wyższą gęstość optyczną (intensywność barw), porównywalną z oferowaną przez . Dzięki temu możliwe jest drukowanie na podłożu barwnym. Wysoka jakość druku nie wymaga też stosowania drogich papierów specjalnych - można korzystać ze standardowego papieru lub folii. Oprócz automatycznego podajnika kartek, drukarka jest wyposażona w funkcję ręcznego wprowadzania pojedynczych stron. Pozwala to na drukowanie na kartonach o grubości do 250 g/m2. Urządzenie akceptuje papier, folie lub kartony o szerokości 89-216 mm. Możliwe jest również drukowanie na kopertach. Nominalna szybkość druku wynosi do 1 str./min (mono) lub ok. 4 min/str. (pełen kolor).

Printiva 600C jest ciekawą propozycją dla użytkowników potrzebujących drukarki wykonującej wysokiej jakości wydruki czarne lub kolorowe w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Warta podkreślenia jest możliwość wykorzystania kolorów metalicznych, oferowanych dotychczas tylko przez drukarnie. Dodatkową istotną cechą opracowanej przez Citizen technologii jest odporność na wodę, wysoka gęstość optyczna barwników oraz możliwość druku na kartonach i zwykłym papierze.

Atramenty o podobnych właściwościach, tzw. pigmentowe, opracowuje też Hewlett-Packard, ale jak na razie firma ta oferuje tylko czarny tusz tego typu. Citizen natomiast zapowiada wprowadzenie do sprzedaży atramentu białego, a także opracowanie nowego modelu drukarki, który umożliwi jednoczesne drukowanie przy zastosowaniu 7 barw.


TOP 200