Bogata oferta dla przemysłu

W III Międzynarodowych Targach Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM '95, które odbyły się pod patronatem Ministerstwa Przemysłu i Handlu, uczestniczyło 80 wystawców (w ub.r. 44).

W III Międzynarodowych Targach Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM '95, które odbyły się pod patronatem Ministerstwa Przemysłu i Handlu, uczestniczyło 80 wystawców (w ub.r. 44).

Wśród oprogramowania inżynierskiego, produkty wymagające środowiska AutoCAD-a prezentowane były na stoiskach sześciu firm - największe z nich to Aplikom 2001, AutoR i System 3000.

Oprogramowanie inżynierskie, nie wymagające środowiska AutoCAD-a, prezentowane było na stoiskach ponad 25 firm.

Pakiety bardziej zaawansowane, mogące stosować metodę elementu skończonego do różnego rodzaju analiz prezentowano na ponad 10 stoiskach.

Wreszcie oprogramowanie do wspomagania zarządzaniem prezentowało zaledwie kilka firm, w tym CSBI, Wizdom i Robobat.

Spośród inżynierskich pakietów spoza środowiska AutoCAD-a, można wymienmić Cadds 5, Microstation na stoiskach Intergraphu i Visitronicsa, pakiety Nastran, Cosmos czy oferowany przez przedstawiciela SDRC w Polsce - Centrum Komputerowego Wspomagania Prac Inżynierskich z Wrocławia, pakiet I-Deas w dowolnej konfiguracji. Na stoisku ControlSoftu z Krakowa zaprezentowano pakiet Catia - opracowany wspólnie przez Dessault System i IBM, działający na IBM RISC System/6000 wyposażonym w procesor Power PC. W Polsce Catia wykorzystywana jest w ABB-Zamech w Elblągu.

Pojawił się także, po raz pierwszy na tych targach pakiet Spirit v.5.6, niemieckiej firmy Softtech, spolszczony przez wrocławską firmę S&S Projekt. Jest to program dla architektów działający w środowisku DOS, nie wymagający zbyt bogatej konfiguracji sprzętowej, wyposażony w niezłe możliwości prezentacyjne - poza renderingiem, który ułatwia percepcję zaprojektowanej budowli, umożliwia "nakręcenie" ruchomego filmu, na którym zaprojektowany obiekt można oglądać z dowolnej perspektywy i w dowolnych warunkach oświetleniowych.

Na stoisku firmy Gemsoft prezentowano program dla architektów - ArchiDraw. Jest to produkt całkowicie polski, działający w środowisku DOS, który ma już w Polsce ok. 100 instalacji.

Na stoisku firmy JKS, prezentowano program SpTech, również polski program CAD, wyposażony w wiele ciekawych możliwości, umożliwiający generację kodu sterującego maszynami do obróbki plastycznej metali - frezarkami (do 5 osi), wypalarkami iskrowymi i tokarkami.

Na stoisku Ministerstwa Przemysłu i Handlu, jedną z ciekawszych ofert zaprezentował Przemysłowy Instytut Elektroniki z Warszawy. Jest to komputerowy system ilościowej analizy zawartości siarki w paliwach stałych. Produkt powstał w oparciu na polskich komponentach, nawet komputer nosi markę Optimusa. Procesem steruje oprogramowanie, napisane przez programistów z PIE. Przy cenie 50 tys. zł, analizator stanowi konkurencję dla wyrobów zachodnioeuropejskich i amerykańskich, których ceny w Polsce oscylują wokół 100 tys zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200