Bocian gniazdo buduje

Atlas, producent materiałów budowlanych, budując kolejny zakład produkcyjny, równocześnie wdraża w nim system informatyczny.

Atlas, producent materiałów budowlanych, budując kolejny zakład produkcyjny, równocześnie wdraża w nim system informatyczny.

Wdrożenie pierwszych modułów systemu JDEdwards w nowo powstającej fabryce grupy Atlas, zlokalizowanej w Dąbrowie Górniczej, rozpoczęło się 1 kwietnia br. i potrwa do uruchomienia zakładu na początku czerwca br. Zaczną wtedy działać elementy logistyczne i finansowo-księgowe. Dwumiesięczny okres wdrożenia był jednym z czynników, które zadecydowały o wyborze systemu. "Dotrzymanie terminów harmonogramu projektu będzie możliwe dzięki pełnemu zaangażowaniu w projekt grupy 11 osób, w tym sześciu z Atlasu" - mówi Bogusław Święcicki, dyrektor ds. systemów informacyjnych w łódzkim Atlasie.

Jeden świat w Atlasie

Podstawą wyboru rozwiązania była jednak funkcjonalność i nie mniej ważna elastyczność systemu JDEdwards, który jest w stanie zaspokoić wymagania Atlasu, związane ze specyfiką działalności firmy. "W naszej firmie istnieją dwa typy produkcji. Procesowa, np. przy produkcji klejów, ale także dyskretna, w przypadku robionych na zamówienie tynków" - mówią przedstawiciele Atlasu. Zaletami systemu w opinii informatyków firmy są rozbudowane mechanizmy optymalizacji, a także elementy planowania i sterowania produkcją, które zostaną uruchomione w październiku br.

Jako platformę systemową instalowanego systemu, wybrano serwer IBM AS/400. Takie maszyny znajdą zastosowanie w czterech zakładach produkcyjnych i centrali spółki. W każdej z fabryk ma działać AS/400, podobny do modelu instalowanego w Dąbrowie Górniczej. "Decydujemy się na zakup kilku mniejszych serwerów dla zakładów produkcyjnych. Centralizacja przetwarzania na jednym serwerze nie jest dla nas rozwiązaniem wystarczająco bezpiecznym" - mówi Bogusław Święcicki.

Duża instalacja oparta na AS/400 ma powstać w Atlasie w ciągu najbliższych 3-5 lat. Stopniowo będzie też prowadzone rozszerzanie wdrożenia JDEdwards, a także uaktualnienie tego oprogramowania do wersji OneWorld. Oficjalna premiera spolonizowanego OneWorld jest zapowiadana przez dystrybutora systemu na najbliższe miesiące. "OneWorld umożliwi szersze zastosowanie Javy i pracę na komputerach sieciowych. Dzięki temu będziemy mogli znacznie ograniczyć koszty utrzymania systemu" - planuje Bogusław Święcicki. Dzisiejsze analizy firmy mówią o konieczności uruchomienia 300 terminali dla potrzeb nowej, większej instalacji, z czego znaczną część mogą stanowić właśnie komputery sieciowe.

A jednak pakiety

Sieć pakietowa będzie przedmiotem bliższego niż dotychczas zainteresowania Atlasu. Oprócz współpracy poszczególnych instalacji systemu JDEdwards, firma zamierza stosować łącza pakietowe m.in. do zintegrowania centrali telefonicznych. Docelowo będą połączone wszystkie centrale zakładów produkcyjnych oraz dział reklamy i marketingu Atlasu w Gdańsku. Wykorzystana zostanie do tego 2-megabitowa sieć Frame Relay.


TOP 200