Bluetooth 4.0 ratyfikowany

Bluetooth SIG (Bluetoth Special Interest Group - organizacja zrzeszająca kilka tysięcy firm produkujących urządzenia bezprzewodowe, w tym Intel, Lenovo, Microsoft, Motorola i Nokia ) poinformowała przedwczoraj, że po przeprowadzeniu wielu specjalistycznych testów specyfikacja Bluetooth 4.0 została ostatecznie zaaprobowana i pierwsze urządzenia z takimi bezprzewodowymi interfejsami pojawią się na rynku pod koniec br.

Standard Bluetooth 4.0 jest w porównaniu z poprzednią wersją 3.0 wyjątkowo energooszczędny, dlatego interfejsy 4.0 będzie można instalować np. w różnego rodzaju czujnikach, które są zasilane niewielkimi bateriami. Pozwala transmitować małe paczki danych na krótkie odległości (do 60 m) z szybkością do 1 Mb/s, a więc wielokrotnie wolniej niż w przypadku standardu 3.0 (ponad 20 Mb/s).

Ważne jest to, że Bluetooth 4.0 wspiera też funkcje zawarte w specyfikacji 3.0 (dzięki którym urządzenie Bluetooth może przesyłać dane przez sieć Wi-Fi 802.11), pozwalające transmitować dane z szybkością do 25 Mb/s.

Zobacz również:

  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Nowa technologia znajdzie na początek zastosowanie w takich przenośnych rozwiązaniach, jak wspomniane wcześniej czujniki, zegary, inteligentne mierniki czy inne urządzenia elektroniczne, które pobierają prąd z miniaturowych baterii o wielkości monety. Notebooki będą również w stanie obsługiwać połączenia Bluetooth 4.0, odbierając dane z takich urządzeń. Otwiera to drogę dla zupełnie nowych aplikacji, np. w medycynie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200