Blueconnect przyspiesza do 1,8 Mb/s

Sieć Era już 30 października uruchomi szybką transmisję danych w standardzie HSDPA. To pierwsza w Polsce usługa zapewniająca dostęp do internetu przez sieć komórkową z prędkością rzędu 1,8 Mb/s.

Jak zapewnia operator z HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) klienci Ery będą mogli korzystać wszędzie tam gdzie jest zasięg jej sieci UMTS, czyli w 51 miejscowościach w Polsce. Aby korzystać z nowej szybkiej transmisji danych trzeba zaopatrzyć się specjalną kartę do notebooka, obsługującą tę technologie. Era oferuje użytkownikom m.in. uniwersalne karty ExpressCard Merlin XU870 (HSDPA/UMTS/EDGE/GPRS). W jej ofercie mają się pojawić także nowe karty firmy Huawei. Produkty tej chińskiej firmy oferuje już Polkomtel, w ramach usług bezprzewodowego dostępu do internetu iPlus. Posiadacze nieco starszy kart przystosowanych do HSDPA ("HSDPA Ready") będą musieli uaktualnić w nich oprogramowanie. Era ma udostępnić odpowiednie pliki w serwisie internetowym. PTC spodziewa się, że do końca br. liczba klientów Blueconnect sięgnie 100 tys..

Do wdrożenia HSDPA przygotowują się także pozostali działający w Polsce operatorzy komórkowi. Plus zapowiada, że transmisje danych w tej technologii uruchomi na początku 2007 roku.

Więcej o HSDPA:

- HSDPA w Centrino Duo

- Polkomtel: HSDPA na początku 2007 roku

- HSDPA: boom na broadband w komórkach

- HSDPA w sieci Orange

- HSDPA za kilka miesięcy w Erze