Blue-ray startuje

Konsorcjum odpowiedzialne za stworzenie i rozwijanie konkurencyjnego dla DVD standardu Blu-ray rozpocznie w poniedziałek sprzedaż licencji na wykorzystywanie tej technologii producentom sprzętu elektronicznego. Oznacza to, że już niedługo możemy spodziewać się na rynku odtwarzaczy dysków Blu-ray.

Blue-ray startuje
Jednostronne płyty Blu-ray mają mieć pojemność ok. 27 GB (maksymalna pojemność jednostronnej płyty DVD wynosi obecnie ok. 4,7 GB). Nośniki będą mieć (podobnie jak standardowe płyty DVD) 12 cm średnicy, zaś dane na nich będą zapisywane przy pomocy niebieskiego lasera, zamiast stosowanego obecnie czerwonego. Będą to płyty wielokrotnego zapisu.

Firmy, które wspólnie opracowywały Blue-ray (Panasonic, Sony, Philips, Hitachi, LG Electronics, Pioneer, Samsung, Sharp oraz Thomson) ustaliły już warunki licencjonowania nowej technologii - jednorazowa opłata za przystąpienie do programu licencyjnego wyniesie 20 tys. USD. Do tego doliczyć trzeba będzie roczną opłatę za korzystanie z systemu zabezpieczenia zawartości nośników - 120 tys. USD, do tego dodane zostanie również 10 centów opłaty za każdy wyprodukowany odtwarzacz. 8 tys. za rok i 2 centy za dysk płacić będą z kolei producenci nośników Blue-ray.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB

Nie wiadomo na razie, jakie firmy zamierzają licencjonować Blue-ray oraz kiedy ich produkty miałyby pojawić się na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200