Blu-ray tryumfuje. Na razie...

Firma Home Media Research opublikowała raport podsumowujący tegoroczną sprzedaż filmów na HD DVD i Blu-ray na amerykańskim rynku. Dowiadujemy się z niego m.in., że w pierwszych 9 miesiącach 2007 r. sprzedano tam blisko dwukrotnie więcej filmów na płytach BD, niż na krążkach HD DVD - analitycy prognozują jednak, że popularność tego drugiego formatu może wkrótce gwałtownie wzrosnąć...

Ze statystyk przedstawionych przez HMR wynika, że od 1 stycznia do 30 września w USA klienci kupili łącznie 2,6 mln filmów wydanych na Blu-ray i "tylko" 1,4 mln na HD DVD. Co więcej, na liście 10 najlepiej sprzedających się w tym czasie w USA filmów na nośnikach HD aż 8 pozycji stanowiły wydania BD.

Przewaga Blu-ray wydaje się więc bardzo duża - analitycy zwracają jednak uwagę, iż może ona wkrótce stopnieć. Przyczynić ma się do tego kilka czynników - pierwszym z nich jest fakt, że w okresie przedświątecznym na amerykański rynek ma trafić kilka bardzo oczekiwanych przez konsumentów filmów, które wydane zostaną wyłączenie na płytach HD DVD (jest to efekt decyzji koncernu Paramount Pictures, który zdecydował się na wydawanie swoich filmów tylko w tym formacie).

Pierwszy z nich - "Transformers", jeden z największych przebojów kinowych ostatnich miesięcy w USA - już jest w sklepach. Film ten jako jeden z pierwszych tytułów wyposażony został w liczne dodatki, umożliwiające pełne wykorzystanie interaktywnych funkcji HD DVD. W dniu jego premiery (16 października) sprzedano ok. 100 tys. płyt HD DVD - to rekordowy wynik. Analitycy sądzą, że pojawienie się nowych, atrakcyjnych i dostępnych jedynie na HD DVD filmów może sprawić, że osoby planujące zakup odtwarzacza HD w okresie przedświątecznym wybiorą urządzenie obsługujące właśnie ten format.

Dodatkowym atutem HD DVD jest fakt, iż odtwarzacze takich płyt są już w tej chwili znacznie tańsze niż urządzenia obsługujące konkurencyjny format. Najtańszy odtwarzacz HD DVD można obecnie kupić za mniej niż 200 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200