Blu-ray i HD DVD oddzielnie

Potwierdzają się informacje o prawdopodobnym fiasku rozmów wielkich koncernów branży elektronicznej, mających na celu ujednolicenie przyszłego formatu zapisu danych. Sony oraz Toshiba nie doszły do porozumienia i zakończyły negocjacje.

Prezes koncernu Sony, Ken Kutaragi przyznał, że formaty zapisu informacji Blu-ray oraz HD DVD pozostaną dwoma odrębnymi standardami. Szanse wypracowania kompromisu zmniejszały się z każdym tygodniem rozmów. O negocjacjach firm pisaliśmy w artykule "Sony: Blu-ray i HD-DVD w jednym?" .

Blu-ray oraz HD DVD są ze sobą niekompatybilne już na poziomie warstwy fizycznej, dlatego też jedyną możliwością wypracowania wspólnego standardu byłaby rezygnacja którejś ze stron na rzecz rozwiązania konkurencji. Sony chciała przeforsować promowany przez siebie format zapisu Blu-ray, ponieważ udostępnia on większą gęstość upakowania danych na nośniku, co w konsekwencji daje istotną różnicę pojemności w stosunku do HD DVD (50 GB blu-ray i 30 GB HD DVD). Firma przekonywała także, że stopień skomplikowania standardu blu-ray jest na tyle zaawansowany, że łatwiej będzie dostosować HD DVD do niego niż przeprowadzić operację odwrotną.

Zobacz również:

  • Toshiba: dyski twarde 26 TB w tym roku, a 40 TB za pięć lat

Argumenty te nie przekonały jednak głównego promotora konkurencyjnego standardu, firmy Toshiba. Jej przedstawiciele mocno akcentowali zalety HD DVD, takie jak kompatybilność nowych płyt z obecnymi odtwarzaczami oraz dopracowane już w chwili obecnej systemy zabezpieczające płyty przed nielegalnym kopiowaniem.

Pod koniec 2005 roku mają zostać wydane pierwsze filmy, nagrane na płytach obu standardów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200