Blockchain rewolucjonizuje świat finansów

Technologia blockchain, znajdująca do tej pory zastosowanie na rynku kryptowalut, wkracza w coraz więcej dziedzin gospodarki i finansów. Także w naszym kraju pojawiają się innowacyjne firmy, doskonałe wyniki osiąga m.in. Billon.

Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy Billon

Billon to polska firma, która jako jedyna na świecie umożliwia realizację natychmiastowych płatności walutami narodowymi w formie pieniądza elektronicznego oraz zapisywanie całych dokumentów bezpośrednio w sieci blockchain. Firma jest zarejestrowana jako Mała Instytucja Pieniądza Elektronicznego (Small Electronic Money Institution) przez brytyjskiego regulatora rynku finansowego FCA (Financial Conduct Authority), dzięki czemu może wydawać zapisanego na blockchainie brytyjskiego funta. Założony w 2012 r. Start-up zatrudnia obecnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce ponad 100 osób.

Opracowana przez Billon technologia rozproszonego rejestru to sposób na wprowadzenie blockchaina do codziennego użytku. Jest to możliwe dzięki zgodności systemu z krajowymi i unijnymi regulacjami, takimi jak: RODO, MIFID II i IDD, oraz jego oparciu na walutach emitowanych przez banki centralne. Zapisywany na blockchainie pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz zwyczajną złotówką, euro czy funtem. Jego właściele mogą przechowywać środki bez konieczności posiadania konta bankowego – na karcie, komputerze czy smartfonie. Niespotykana wcześniej wydajność i skalowalność technologii Billon pozwala też (w odróżnieniu od innych systemów blockchain) na zapisywanie w rozproszonym rejestrze nie tylko sum hashowych, ale całych dokumentów. Bezpieczeństwo zapisanych na blockchainie pieniędzy i danych zapewnia zaawansowania kryptografia.

Zobacz również:

Z technologii Billon mogą wkrótce zacząć korzystać miliony Polek i Polaków dzięki umowie podpisanej z Biurem Informacji Kredytowej. W ramach współpracy BIK udostępni blockchain Billona bankom i innym instytucjom do przechowywania i przesyłania dokumentów klientom w sposób spełniający wymagania tzw. trwałego nośnika.

Oznacza to, że wszelkie regulaminy czy cenniki mogą być teraz przechowywane w rozproszonej sieci blockchain z pełnym zabezpieczeniem przed ingerencją jednej strony w treść dokumentu. Klient będzie miał gwarancję niezmienności opublikowanego dokumentu i łatwego dostępu do niego nawet po wygaśnięciu umowy. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie tej technologii do realizacji usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zawierania umów online.

„Dzięki naszemu wspólnemu rozwiązaniu każda firma jest w stanie zaadresować wymogi RODO. Nasza technologia w unikatowy sposób usprawnia procesy obsługi klienta i wyśmienicie radzi sobie z realizacją praw klienta, a w szczególności z niezwykle trudnym z technicznego punktu widzenia prawem do bycia zapomnianym.

Z Billonem po raz pierwszy możliwe jest jednoczesne i natychmiastowe zarządzanie danymi klienta we wszystkich kopiach, w których były one zapisane. To prawdziwy kopernikański przewrót w zarządzaniu informacją. Odchodzimy od ograniczeń hermetycznych centralnych baz danych na rzecz nowego paradygmatu: demokratycznego blockchainowego internetu, gdzie każdy użytkownik będzie mógł kontrolować swoją tożsamość” – mówi Andrzej Horoszczak, założyciel i prezes firmy Billon.

Billon zainteresował swoim rozwiązaniem również wielki japoński koncern Mitsui. Japończycy będą szukać możliwości zastosowania blockchainowego e-pieniądza i dokumentów w zaawansowanych technologicznie krajach azjatyckich.

Kolejnym sektorem, w którym Billon znajduje zastosowanie swojej technologii, jest energetyka. Jednym z potencjalnych projektów, o których start-up rozmawia z firmami energetycznymi, jest platforma do obsługi klienta indywidualnego. Blockchain może tam odpowiadać za realizację płatności za gaz, podpisywanie umów oraz udostępnianie klientom niezbędnych dokumentów. Innym pomysłem jest giełda energii, pozwalająca na rejestrację transakcji i zapisywanie ich historii na blockchainie oraz rozliczanie ich za pomocą pieniądza elektronicznego. Planowana jest też budowa platformy płatności w systemach elektromobilności, służącej do automatycznego rozliczania doładowań samochodów elektrycznych.


TOP 200