Blockchain, czyli bezpieczeństwo w erze cyfrowej

Technologia blockchain zapewnia znakomity poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwala oszczędzać pieniądze. Już tysiące firm przetestowało to rozwiązanie, a IBM to jeden z dostawców, który oferuje szereg rozwiązań pokrywających tematykę blockchain.

Jeśli ktoś jeszcze nie wie na czym polega działanie technologii blockchain, w przystępny sposób wyjaśnia to Patryk Walaszczyk, blockchain consultant z IBM Polska. „Technologia blockchain jest rodzajem bazy danych o zdecentralizowanym charakterze. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że dostęp do danych ma każdy uczestnik, który posiada u siebie dostęp do tej bazy danych - i to on jest jej właścicielem” — mówi. Dodatkowo, wszystkie informacje zapisane w dowolnym węźle są w przypadku blockchain automatycznie replikowane do pozostałych, a za ich spójność odpowiada mechanizm konsensusu – metoda osiągania zgody pomiędzy wszystkimi uczestnikami sieci, za pomocą kryptografii. Jak dodaje ekspert z IBM, całość w połączeniu z mechanizmami wiążącymi kolejne bloki danych z poprzednimi, i „stemplowania” znacznikami czasu, daje gwarancję, że raz zapisane w takiej bazie informacje stają się bardzo trudne do zmodyfikowania lub usunięcia.

„W zależności od wykorzystanego protokołu modyfikacja danych może się wiązać z koniecznością dokonania jej w każdym z węzłów jednocześnie, co w praktyce jest niemal niewykonalne” - zauważa Patryk Walaszczyk. Krótko mówiąc, blockchain to zdecydowanie bardzo bezpieczne rozwiązanie, a jej pierwotnym zastosowaniem są kryptowaluty. Nie oznacza to jednak, że tylko one. „Blockchain znajduje zastosowanie tam, gdzie różne organizacje wymieniają ze sobą informacje i potrzebują gwarancji ich szybkiej replikacji oraz niepodważalności, a jednocześnie nie ufają sobie wzajemnie na tyle, aby korzystać ze wspólnej bazy danych zarządzanej przez jedną z organizacji” — tłumaczy Patryk Walaszczyk.

Ktoś może teraz powiedzieć, że rozwiązaniem mogłoby być centralne repozytorium zarządzane przez zaufaną stronę trzecią. Blockchain pozwala jednak wyeliminować właśnie tę stronę trzecią, co przekłada się na niższe koszty, przy zachowaniu tego samego poziomu transparentności i niezmienności danych.

Kto już korzysta?

Jakie są praktyczne zastosowania technologii blockchain? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. „Optymalizacja łańcuchów dostaw poprzez wykorzystanie blockchaina do obsługi obiegu dokumentów elektronicznych; wymiana informacji i dokumentacji w procesach związanych z finansowaniem w handlu; udostępnianie danych dla konsumentów końcowych w ramach łańcucha dostaw żywności czy dóbr luksusowych; notaryzacja dokumentów; głosowanie elektroniczne” — wymienia przedstawiciel IBM. I dodaje, że to tylko te zastosowania, które zostały już przetestowane przez wiele organizacji i które przynoszą największe korzyści.

Firmy mogą oczywiście korzystać z blockchaina indywidualnie, niemniej wykorzystywanie tej technologii powinniśmy rozpatrywać w kontekście większych struktur organizacyjnych, w których rezultatem jest sieć oparta na blockchainie.

„Wbrew pozorom trudno znaleźć firmy, które nie miały do czynienia z blockchainem przynajmniej w ramach wewnętrznego Proof-of-Concept lub testu pilotażowego” — zauważa Patryk Walaszczyk, dodając że ilość organizacji, które przetestowały już blockchain można liczyć w tysiącach. „Sam IBM ma w tej domenie doświadczenia z ponad sześciuset organizacjami”.

Specjalista z IBM zauważa też, że na rynku znajdziemy wdrożenia produkcyjne oparte na sieciach typu permissioned, czyli takich, gdzie tylko odpowiednio zidentyfikowani uczestnicy mogą dołączyć do sieci. „Jest co najmniej kilkadziesiąt rozwiązań tego rodzaju, m.in. TradeLens, IBM Food Trust, we.trade, Marco Polo, B3i, Vinturas czy rodzime Trwały Nośnik oraz eVoting. W każdej z tych sieci uczestniczy wiele różnych firm” – mówi Patryk Walaszczyk.

Czy zatem można powiedzieć, że już dużo firm polega na blockchainie? „Moim zdaniem tak, jednak potencjał jest nadal wielokrotnie większy” — odpowiada ekspert.

Blockchain również na IBM Think Summit 2020

IBM ma zestaw produktów i usług, które dotyczą blockchaina. Po pierwsze, firma oferuje usługi budowania nowych sieci blockchain, oraz tworzenia rozwiązań opartych na tej technologii. Wspiera też klientów w utrzymywaniu i rozwoju oprogramowania. Po drugie zaś, IBM ma m.in. IBM Blockchain Platform, czyli platformę umożliwiającą szybkie budowanie oraz ułatwiającą zarządzanie własną siecią blockchain opartą na protokole open-source Hyperledger Fabric, na dowolnie wybranej infrastrukturze (on-premise, cloud lub hybrid).

„Ponadto mamy gotowe oprogramowania w modelu as-a-service, oparte na technologii blockchain np. IBM Food Trust. I co istotne, zespół gotowy do dostarczania projektów opartych na blockchain jest dostępny lokalnie, w naszym centrum kompetencji blockchain w Warszawie” — dodaje Patryk Walaszczyk z IBM Polska.

Na IBM Think Summit 2020, która odbędzie się we wrześniu w Warszawie, poznamy wiele szczegółów na temat wykorzystania blockchain w praktyce. Zachęcamy do rejestracji na IBM Think Summit 2020: https://www.ibm.com/pl-pl/events/think-summit/