Bliższe i dalsze plany osobiste

Bezpieczne tranzystory

Bliższe i dalsze plany osobiste

PowerPad - podkładka opracowana przez firmę MobileWise - umożliwia bezprzewodowe zasilanie i ładowanie akumulatorów umieszczonych na niej urządzeń elektronicznych

Kolejną, po wielowątkowości i architekturze 64-bitowej, zmianą jakościową w procesorach będzie implementacja funkcji zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do systemu i danych.

Dostępne systemy zabezpieczeń wykorzystują oprogramowanie i sprzęt, które najczęściej są elementem dodatkowym wymagającym osobnej inwestycji, instalowania i konfigurowania.

Tylko w niektórych modelach PC przeznaczonych dla korporacji są stosowane zaawansowane systemy bezpieczeństwa, np. IBM ESS w swoich komputerach wykorzystuje zintegrowane na płycie głównej układy do szyfrowania i identyfikowania, podobne rozwiązania stosuje Fujitsu Siemens.

Od roku 2003 sprzętowo-programowe systemy zabezpieczeń staną się standardowym elementem każdego PC. Pierwszym zwiastunem tej nowej tendencji będzie intelowski procesor Banias do notebooków, wyposażony w układy do szyfrowania i identyfikowania opracowane wspólnie z firmą VeriSign.

Również AMD zapowiada, że w nowych generacjach procesorów Athlon 64 i Opteron (64-bitowa wersja Hammer dla serwerów i stacji roboczych) znajdą się systemy zabezpieczeń. AMD nawiązała współpracę z RSA Security, specjalistą w dziedzinie kryptografii.

Hasła szyfrowane długimi kluczami, karty mikroprocesorowe, czytniki linii papilarnych, analizatory głosu lub tęczówki oka? Nie sposób przewidzieć, który z interfejsów identyfikacji zostanie upowszechniony. Być może będzie to coś w rodzaju urządzenia ZIA (Zero-Interaction Authentication), opracowanego w uniwersytecie stanu Michigan. Mały token tworzy sygnał radiowy, który jest odbierany przez odpowiedni układ scalony zainstalowany w PC lub notebooku. Po tym sygnale komputer rozpoznaje użytkownika i udostępnia swoje zasoby. Jeśli jednak użytkownik oddali się od komputera na metr albo więcej, system automatycznie się zamyka, a dane są szyfrowane.

Nowe platformy

Ewolucja architektury PC zdąża głównie w stronę integrowania elementów i zmniejszenia wymiarów komputera. Choć wciąż jeszcze najpopularniejsze są standardowe konstrukcje obudowy wyposażonej we wnęki do instalowania napędów i płyty z gniazdami dla kart rozszerzeń, to ta uniwersalna architektura, która przed laty przyczyniła się do szybkiej popularyzacji, zaczyna tracić rację bytu.

Większość dodatkowych elementów, takich jak karty graficzne, modemy, interfejsy sieciowe, złącza FireWire, coraz częściej bywa integralną częścią płyty głównej. Jednocześnie zmniejszają się możliwości upgrade'u pamięci lub dysków ze względu na zmiany technologii interfejsów. Mimo więc że komputery osobiste wciąż pozwalają na unowocześnianie i rozbudowywanie, to praktyczne znaczenie tej cechy maleje.

Obecnie modułowa architektura jest istotna przede wszystkim dla producentów, którzy mogą względnie łatwo rozszerzać paletę oferowanych modeli sprzętu. Ale przyszłość należy do nowych generacji PC - w małej obudowie i zintegrowanej konstrukcji, które będą umożliwiały wprowadzanie rozszerzeń głównie dzięki zastosowaniu interfejsów zewnętrznych. Praktycznie wszyscy producenci oferują tego typu modele PC. Wraz z popularyzacją monitorów ciekłokrystalicznych na rynku pojawiły się stacjonarne komputery PC zintegrowane z LCD. Ich popularność na pewno będzie wzrastać w tempie uzależnionym od cen paneli ciekłokrystalicznych.

Nowe koncepcje, konstrukcje, pomysły

Amerykańska Agora

Hewlett-Packard i Microsoft pracują nad nową platformą PC, tzw. Agora, której podstawową funkcją będzie zapewnienie ciągłej, bezprzewodowej komunikacji z systemami zewnętrznymi.

Komputery te, przeznaczone dla użytkowników korporacyjnych, mają być wyposażone w elementy sprzętowe i oprogramowanie umożliwiające m.in. stały, bezpieczny dostęp do danych na serwerach firmowych, współdzielenie plików i łatwe nawiązywanie połączeń wideokonferencyjnych. Prototyp urządzenia Agora (komputer zintegrowany z monitorem LCD) został zaprezentowany przez Hewlett-Packard podczas jesiennych targów Comdex. Komercyjne wersje pojawią się na rynku najwcześniej w 2004 r.

Tablet PC

W roku 2003 poznamy odpowiedź na pytanie, czy nowa generacja notebooków Tablet PC znajdzie masowe zastosowania takie, jak życzyłby Bill Gates, czy będzie produktem niszowym, jak twierdzą sceptycy.

Pierwsze modele Tablet PC są już dostępne w Polsce (Acer Travelmate 100). Na początku 2003 r. - wg zapowiedzi m.in. przedstawicieli Hewlett-Packarda i Fujitsu Siemens - powinien się pojawić większy wybór.

Na razie Tablet PC ma cenę nowości (zbliżoną do 10 tys. zł). Dla potencjalnych klientów dodatkową przeszkodą jest brak polskiej wersji systemu Windows XP Tablet PC Edition, co utrudnia korzystanie z najważniejszej, oryginalnej funkcji tego systemu - rozpoznawania pisma odręcznego.

Smart Display do domu?

Smart Display to kolejny pomysł Microsoftu, tym razem przeznaczony dla użytkowników indywidualnych, który ma zachęcić ich do zakupu nowych komputerów. Podstawowym elementem jest monitor przenośny wyposażony w dotykowy wyświetlacz LCD ze zintegrowanym energooszczędnym procesorem (np. Transmeta Crusoe), 32 MB pamięci ROM zawierającej system Windows CE for Smart Displays, co najmniej 32 MB RAM, interfejsem bezprzewodowym IEEE 802.11b i akumulatorem zapewniającym 4-6 godz. pracy bez doładowania. Smart Display komunikuje się za pomocą interfejsu bezprzewodowego ze stacjonarnym PC i umożliwia zdalną wymianę danych, dostęp do Internetu i uruchamianie standardowych aplikacji w ramach sesji terminalowej. Pierwsze modele Smart Display mają się pojawić na rynku amerykańskim w styczniu 2003 r.

Metanol dla notebooka

Neah Power Systems opracowuje przenośny system zasilania, który przy wymiarach zbliżonych do typowych, obecnie stosowanych w notebookach akumulatorów, ma 10-krotnie większą pojemność lub moc. Do wytwarzania energii wykorzystuje paliwo (metanol) i reakcje chemiczne, w wyniku których powstaje napięcie elektryczne. System umożliwia wymianę pojemników z paliwem.

Teoretycznie urządzenie to może pozwolić na radykalne wydłużenie czasu pracy notebooków lub budowę sprzętu przenośnego wymagającego dużej mocy zasilania. Na praktyczne zastosowanie tej technologii trzeba jednak poczekać jeszcze co najmniej 3 lata.

W najbliższych latach użytkownicy komputerów przenośnych będą wciąż korzystać z akumulatorów litowo-jonowych. Na rynku pojawiają się ich ulepszone wersje, np. kanadyjska firma Electrovaya opracowała akumulator litowo-jonowy do notebooków, który - wg jej przedstawicieli - umożliwia wydłużenie standardowego czasu pracy nawet do 16 godz. Niestety jest to drogie urządzenie, którego cena wynosi ok. 500 USD.

Radioaktywna pastylka

W uniwersytecie Cornell opracowano konstrukcję miniaturowego akumulatora o grubości 1 mm, który generuje napięcie przez co najmniej 50 lat. Akumulator może być wykorzystywany np. do zasilania małych, zdalnych detektorów lub implantów medycznych. Do generowania prądu są używane izotopy promieniotwórcze o długim 100-letnim czasie rozpadu. Na funkcjonowanie akumulatorów nie mają wpływu warunki zewnętrzne, takie jak temperatura otoczenia, co jest jedną z ważnych ich zalet.

Bezprzewodowe zasilanie

MobileWise opracowała PowerPad - bezprzewodowy system zasilania urządzeń przenośnych, takich jak notebooki, telefony komórkowe lub komputery naręczne. Ładowanie akumulatorów lub zasilanie sprzętu następuje automatycznie po jego umieszczeniu na specjalnej podkładce podłączonej do gniazdka elektrycznego. Obecnie dostępna moc zasilania może wynieść 240 W. System wymaga zainstalowania w urządzeniach przenośnych dodatkowych lub zintegrowanych interfejsów do transformacji energii elektrycznej i wykorzystuje specjalnie zaprojektowane układy scalone do sterowania i kontrolowania funkcji zasilania. Premierę rynkową PowerPad zaplanowano już na początek 2003 r. System ma być fabrycznie instalowany m.in. w nowych modelach komputerów przenośnych firmy Acer Computer.

Podobne plany ma też Samsung. Oprócz MobileWise, tego typu rozwiązanie bezprzewodowego systemu zasilania opracowała również angielska firma Slashpower.

Aktywne chłodzenie

Izraelska firma Active Cool przygotowała nowatorski system chłodzenia procesorów AC4G, który wykorzystuje zjawisko termoelektryczne. System składa się z zestawu czujników temperatur, płytki chłodzącej umieszczanej na procesorze (lub innym układzie scalonym), karty PCI z układem kontrolera i oddalonego od procesora radiatora z wentylatorem.

Według Active Cool system AC4G umożliwia zwiększenie częstotliwości obecnie dostępnych procesorów do 4 GHz bez ryzyka ich przegrzania i uszkodzenia. Inną zaletą jest cicha praca. Wentylator systemu w normalnych warunkach jest wyłączony albo działa przy niewielkich obrotach.

AC4G ma być dostępny na początku 2003 r. W porównaniu z innymi systemami aktywnego chłodzenia procesorów ma być znacznie tańszy i łatwiejszy do instalowania.

Zapowiadana cena wynosi ok. 500 zł (120 USD).

Wyświetlacze z rolki

Za kilka lat płaskie wyświetlacze LCD mogą być zastąpione panelami OLED (organicznymi LED), o znacznie lepszych parametrach. OLED są jaśniejsze, mają lepszy kontrast, krótszy czas reakcji na sygnał (lepsza jakość wideo).

Ponadto są zdecydowanie lżejsze, cieńsze (ich grubość to ok. 1-2 mm) i elastyczne. Inaczej bowiem niż w LCD, gdzie jest wykorzystywana technika kontrolowanego filtrowania światła generowanego przez diody umieszczone na sztywnym i względnie grubym podłożu, w OLED stosowane są aktywne elementy świecące - diody wytwarzane na cienkiej i odpornej na zginanie folii.

Można przewidzieć, że wyświetlacze OLED umożliwią konstruowanie notebooków o małych wymiarach i wadze, wyposażonych w duże, np. 17", składane wyświetlacze. Największe nadzieje producentów OLED są jednak związane z masowym rynkiem przenośnych odbiorników TV i wideo. Takie zastosowanie wymaga jednak ulepszenia technologii, gdyż obecnie wytwarzane wyświetlacze organiczne nie są zbyt trwałe i nie nadają się do urządzeń pracujących w trybie ciągłym.

Małe, kilkucalowe wyświetlacze OLED są obecnie instalowane w niektórych modelach telefonów komórkowych. Producenci oczekują, że dopiero popularyzacja telefonii 3G otworzy masowy rynek dla OLED ze względu na wysoką jakość odtwarzania obrazów graficznych. Do firm rozwijających technologię OLED należą: NEC, Samsung, Sanyo, Pioneer, Kodak, Sony, Toshiba i DuPont.


TOP 200