Bliżej konwergencji GSM i VoIP

Nokia i Alcatel zapowiadają rozpoczęcie pod koniec tego roku sprzedaży systemów umożliwiających budowę firmowych sieci telekomunikacyjnych integrujących GSM i łącza Wi-Fi VoIP.

Nokia i Alcatel zapowiadają rozpoczęcie pod koniec tego roku sprzedaży systemów umożliwiających budowę firmowych sieci telekomunikacyjnych integrujących GSM i łącza Wi-Fi VoIP.

Bliżej konwergencji GSM i VoIP

telefon z obsŁugą wi-fi

W ostatnich latach największym czynnikiem hamującym popularyzację tego typu systemów była mała podaż i wysokie ceny telefonów komórkowych ze zintegrowanymi interfejsami GSM/Wi-Fi. Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać.

Jest to praktyczna realizacja zapowiadanej już od kilku lat konwergencji klasycznych kanałów komunikacji z kanałami cyfrowymi. Umożliwia ona zastosowanie jednego telefonu (i jednego numeru) do standardowych połączeń w sieci komórkowej, a gdy jego użytkownik znajduje się w zasięgu lokalnej sieci Wi-Fi - automatycznego wykorzystania darmowych lub tanich kanałów VoIP obsługiwanych przez cyfrową centralę PBX. Rozwiązanie takie jest tańsze i bardziej wygodne od stosowania dwóch telefonów, komórkowego i stacjonarnego VoIP.

Nokia wspólnie z Alcatelem przygotowują rozszerzenie dla oprogramowania Alcatel IP Communication Server (Alcatel OmniPCX Enterprise IP), które umożliwi automatyczne zarządzanie połączeniami nawiązywanymi przez dwukanałowe telefony komórkowe Nokia serii E. Ich podłączanie do sieci Wi-Fi i udostępnianie pełnego zakresu funkcji centrali PBX (m.in. telekonferencji, skróconego wybierania, przekierowywania połączeń). Co więcej, wdrożenie tych funkcjonalności nie będzie wymagało żadnych uzgodnień lub współpracy z operatorem sieci GSM.

Na początek Nokia ma wprowadzić aplikację Intellisync Call Connect for Alcatel, która umożliwia korzystanie z funkcji udostępnianych przez centrale Alcatela za pośrednictwem sieci GSM, a pod koniec roku system zostanie uzupełniony o telefony Nokia serii E wyposażone w interfejs Wi-Fi, klawiaturę Qwerty i funkcje dostępu do poczty elektronicznej i aplikacji biznesowych. Telefony Nokia mogą już współpracować z centralami PBX oferowanymi przez Avaya i Cisco Systems.

Intellisync Call Connect for Alcatel jest modułem pakietu Nokia Intellisync Mobile Suite, który ma się pojawić w sprzedaży w czwartym kwartale br. Jego cena nie została jeszcze ujawniona.


TOP 200