Bliżej domu

Bliżej domu

Udział TP w rynku usług szerokopasmowych

"Operatorzy lokalni wyrośli na prostym dostępie, ale dzisiaj klienci chcą mieć nowe usługi, jak VoIP, triple play czy Video on Demand" - uważa Miłosz Segovia. Okazuje się jednak, że wiele tych lokalnych sieci jest pod względem infrastruktury mocno niedoinwestowanych, tak że ich sieć nie pozwala na proste oferowanie takich usług. Liczy się także efekt skali - żeby usługi IPTV były opłacalne, trzeba mieć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy klientów, podobnie kilka tysięcy dla telefonii VoIP. Dlatego też m.in. pojawiła się oferta outsourcingu takich usług, nakierowana właśnie na małe lokalne sieci - na tym wyrosła np. poznańska spółka Inotel.

Mali operatorzy nadal jednak wygrywają ceną (na poziomie 40 zł miesięcznie za łącze 1-4 Mb/s), jak i możliwością działania w ramach swojej sieci z dostępem o przepustowościach 100 Mb/s. Wiele z tych sieci bowiem to rozwiązania ethernetowe, czasem uzupełnianie szybką "radiówką", a więc takie, których nie zapewniają żadni duzi operatorzy koncentrujący się na rozwiązaniach xDSL. Tajemnicą poliszynela jest również efekt owego społecznościowego charakteru małych sieci, przejawiający się w funkcjonowaniu lokalnych repozytoriów wszelakiego multimedialnego, lokalnego kontentu - chociażby najnowszych hitów filmowych DVD. Takie osiedlowe wideo na życzenie jest oczywiście na bakier z prawem, ale o ile w publicznym Internecie takie repozytorium byłoby rychło rozbite przez antypirackie działania policji czy prokuratury, o tyle w małej, lokalnej sieci jest trudne do wykrycia i na pewno stanowi silny element lojalnościowy dla jej użytkowników, kuszonych kolejnymi kampaniami reklamowymi Neostrady.

Sytuacja na rynku może się jednak istotnie zmienić za spra-wą dwóch czynników. Po pierwsze, masowe usługi dostępowe w technologii WiMAX będzie oferować w przyszłym roku Net-ia i Clerwire - tutaj jednak wiele zależeć będzie od poziomu cen usług dostępowych w tych sieciach. Po drugie zaś, w przyszłym roku powinno być już widać efekty regulacji rynku telekomunikacyjnego w postaci uwolnienia pętli lokalnej i bitstream acces, kiedy prawdopodobnie bardzo duża rzesza różnych podmiotów pod własnym brandem będzie oferować różnorodne usługi dostępowe w technologii xDSL. Nadal jednak pozostanie "twarda" grupa lokalnych sieci zainteresowanych naprawdę szybkim dostępem realizowanym w technologii ETTH (Ethernet to the Home). Jak na razie żaden z dużych operatorów w Polsce nie mówi nic o świadczeniu takich usług na rynku masowym.

<hr>Dla Computerworld komentuje Jakub Dwernicki, prezes zarządu firmy Intotel

Bliżej domu

Jakub Dwernicki, prezes zarządu firmy Intotel

Małe lokalne sieci internetowe mają problemy z wprowadzeniem nowych usług multimedialnych, bo zazwyczaj budowane były przy wykorzystaniu sprzętu sieciowego przeznaczonego dla segmentu SOHO a nie sprzętu klasy operatorskiej. Dlatego potrzebują doinwestowania, a to oczywiście jeden z czynników sprzyjący konsolidacji rynku dostawców dostępu szerokopasmowego.


TOP 200