Bliżej SQL

Microsoft skaluje w dół SQL Server i proponuje go jako bazę do obsługi aplikacji na biurko.

Microsoft skaluje w dół SQL Server i proponuje go jako bazę do obsługi aplikacji na biurko.

Microsoft poinformował o opracowaniu nowej bazy danych Microsoft Data Engine (MSDE), będącej zmniejszoną wersją motoru bazy danych SQL Server. MSDE działa na serwerze w sieci i przechowuje dane dla aplikacji bazodanowych napisanych w MS Access. Klienci Accessa mogą obecnie wybierać do obsługi swoich aplikacji standardowy motor Jet 4, MSDE lub "pełnowymiarowy" motor bazy danych Microsoft SQL Server 6.5 lub 7.0.

Według Microsoftu, motor MSDE jest równie łatwy w użyciu, jak Access, zapewnia natomiast niezawodność i skalowalność porównywalne z odpowiednimi parametrami SQL Servera. MSDE jest ponadto tańszy od SQL Servera.

MSDE zapewnia pełną zgodność kodu z SQL Serverem. Pozwala to na tworzenie w Accessie 2000 aplikacji klient/serwer, skalowalnych od pojedynczego PC z Windows 95/98 po wielkie aplikacje działające na klastrach z Windows NT i bazą SQL Server 7.0. Zgodność w górę z SQL Serverem powoduje, że bazy opracowane dla MSDE można bez żadnych zmian przenosić do SQL Servera. Przenoszą się również inne elementy aplikacji: procedury składowane, zapytania, raporty i kod aplikacji.

Motor Jet 4 uzyskał dodatkowe cechy, ułatwiające przenoszenie aplikacji w górę: blokadę na poziomie poszczególnych rekordów oraz pełne wsparcie dla aplikacji wielojęzycznych za pośrednictwem Unicode.

Użytkownicy poprzednich wersji motoru Jet będą mogli przenieść aplikacje i bazę do MSDE lub SQL Servera za pośrednictwem modułu Access 2000 Upsizing Wizard. Motory Jet 4 i MSDE mają być dostępne od wersji beta2 bazy danych Access 2000.


TOP 200