Blisko 1/3 Polaków nadal cyfrowo wykluczona

Co 5 lat odbywa się Polskie Badanie Panelowe POLPAN. Naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk przepytują respondentów na 12 tematów. Ostatnie badanie obnażyło cyfrowe wykluczenie polskiej wsi.

Blisko 1/3 Polaków nadal cyfrowo wykluczona

cottonbro /Pexels

Polskie Badanie Panelowe POLPAN realizowane jest nieprzerwanie od 33 lat i koncentruje się na strukturze społecznej. Co 5 lat naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk przeprowadzają indywidualne wywiady bezpośrednie. Szósta fala badania trwała od kwietnia do grudnia 2018 r. Obecnie projektem kieruje prof. dr hab. Kazimierz M. Słomczyński. W miniony piątek opublikowano opracowane wyniki badania.

W panelowej części badania uczestniczą regularnie te same osoby (niektóre od początku). Pozwala to analizować losy badanych w długiej perspektywie czasowej. Jednocześnie na każdym etapie badania dobierane są młodsze osoby, co sprawia że wyniki są reprezentatywne dla struktury społecznej.

Zobacz również:

  • Już ponad 60% europejskich MŚP optymalizuje swoją działalność z myślą o pracy hybrydowej
  • Sztuczna inteligencja zbada bezpieczeństwo i właściwości nieznanych nanocząstek

Jednym z dwunastu tematów, o które pytali naukowcy, był internet i korzystanie z nowych technologii. W grupie wiekowej 35-44 lata aż 21,2 proc. nie korzystało z internetu we wskazanym okresie. Podobny procent ludzi z wykształceniem średnim – nie chce lub nie może korzystać z sieci. W 2018 r. 80,2 proc. ludzi z wykształceniem podstawowym nie korzystało z Internetu. Dla całej populacji było to 27,8 proc.

„Od 2003 r. do 2018 r. nie zmieniła się jedna rzecz – cały czas osoby wykluczone cyfrowo, to są osoby z najniższym wykształceniem i są to osoby najstarsze – mniej więcej w wieku 76 plus. W tej grupie wiekowej, w roku 2003 z internetu nie korzystało 97 proc., a w roku 2018 – 80 proc.” – powiedziała Anna Turner z IFiS PAN, odpowiedzialna za opracowanie wyników badania dotyczących Internetu i nowych technologii. Badaczka zwróciła uwagę na duży procent wykluczenia cyfrowego wśród rolników. „W 2003 r. aż 96,4 proc rolników nie korzystało z internetu. W roku 2018 to było nadal 60 proc.”. Zdaniem badaczki na ten wynik nie ma wpływu różnica w dostępie do internetu miedzy miastem, a wsią. „Zamieszkanie nie wpływa już na różnicę w dostępie do internetu, więc w przypadku rolników to musi być kwestia braku chęci korzystania z sieci” – przekonywała Turner.

Największy skok w temacie skorzystania z sieci internetowej widać w najmłodszej grupie badanych 18-24. W 2003 r. 31 proc. tej grupy nie korzystało z internetu, a w 2018 r było to tylko 0,4 proc.

Szczegółowe informacje o badaniu dostępne są na jego stronie internetowej https://polpan.org/pl/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200