Błędy GPF i Windows 95

Komunikaty o błędach GPF w dalszym ciągu są zmorą użytkowników systemu Windows

Komunikaty o błędach GPF w dalszym ciągu są zmorą użytkowników systemu Windows

Zapewne każdy użytkownik systemu Windows spotkał się z sytuacją, gdy na ekranie monitora wyświetlana jest informacja - "program wykonał niedozwoloną operację", a zaraz potem pojawia się ostrzeżenie o błędzie GPF (General Protection Fault) i działanie aplikacji albo - co gorsza - całego systemu przerwane. Obecnie, po wprowadzeniu systemu Windows 95, błędy GPF oraz problemy związane z tzw. utratą pamięci - gdy aplikacja po wykonaniu zadania nie wykonuje prawidłowo realokacji pamięci i nie zwraca jej do dyspozycji systemu operacyjnego - występują częściej niż przy pracy z Windows 3.1.

Zdaniem niezależnych ekspertów i integratorów systemów, nie jest to jednak wina Windows 95 - jak na ironię, przyczyną problemów są ulepszenia wprowadzone do systemu, które nie dla wszystkich aplikacji są zrozumiałe i wywołują błędy GPF oraz zawieszenia systemu - uważa Mark Minasi, prezydent Tech-Teach International Corp. Starsze programy wykorzystywały najczęściej pamięć o stałej pojemności. Współczesne aplikacje mają dynamiczne struktury pamięciowe. - "Problemy powstają, gdy aplikacja nie wykonuje prawidłowej realokacji pamięci. Zdarza się to w każdym systemie operacyjnym" - powiedział Mark Minasi. - "Jeżeli błędy GPF pojawiają się często i w sposób przypadkowy, to przyczyną jest błąd sprzętowy lub sterownika programowego".

Adam Taylor z Microsoft wyjaśnia, że pojawienie się błędu GPF oznacza, że system operacyjny wykrył problem, który dopiero za chwilę może się pojawić i dlatego podejmuje interwencję. Słabe to jednak pocieszenie dla użytkownika, którego aplikacja przestaje prawidłowo działać.

Błędy GPF są dokuczliwą codziennością w systemach komputerowych lat 90., a jedynym znanym obecnie lekarstwem jest ponowne uruchomienie aplikacji lub systemu. Możliwa jest jednak minimalizacja częstości ich występowania.

Dobrze jest upewnić się w firmie Microsoft lub u dostawcy oprogramowania, czy nie są dostępne, nowsze wersje sterowników programowych. Nie warto też kupować nieco tańszych, ale nie markowych kart sieciowych Ethernet, a przy zakupie sprzętu lepiej jest sprawdzić, czy znajduje się on na liście zgodności z Windows zaakceptowanej przez Microsoft.

Błędy GPF są często powodowane przez sprzętowy błąd pamięci. Źeby to zweryfikować, można uruchomić program testujący pamięć, taki jak Checkit firmy Touchstone Software lub QAPlus firmy DiagSoft Corp. - radzi Mark Minasi. Warto też sprawdzić, czy przyczyną pojawiania się błędów GPF nie są nadmierne zakłócenia w sieci zasilającej lub kablach telekomunikacyjnych.

Za pojawienie się błędów typu GPF najczęściej nie jest odpowiedzialny system Windows, ale niezgodny z nim sprzęt lub oprogramowanie.


TOP 200