Blade.org kreśli przyszłość serwerów kasetowych

Blade.org (grupa promująca serwery kasetowe, założona przez Intel i IBM) przewiduje, że w najbliższej przyszłości w obszarze tym nastąpią istotne zmiany, wymieniając trzy najważniejsze trendy, które zmienią obraz centrów danych.

Grupa Blade.org została założona w 2006 r. i obecnie należą do niej (oprócz firm IBM i Intel) tak ważni gracze działający na tym rynku, jak APC, Brocade, Emulex, NetApp, VMware, QLogic, Citrix, HBC i Wyse Technology.

Po pierwsze Blade.org sądzi, że do serwerów kasetowych wkroczy wkrótce szerszą ławą Ethernet. W miejsce trzech oddzielnych magistral (obsługujących sieć, pamięci masowe i komunikację, tak jak ma to miejsce obecnie), pojawi się jedna uniwersalna magistrala oparta na Ethernecie. Zmieni to radykalnie konstrukcję serwerów kasetowych, ponieważ obecnie każda z wymienionych wcześniej magistral wymaga stosowania innych adapterów, konektorów i kabli.

Transformacji takiej sprzyjać będą dwie najnowsze wersje Ethernetu (100 Gb/s i 40 Gb/s). Prace nad tymi standardami trwają i zostaną niedługo ukończone. Wiele firm pracuje również nad wprowadzeniem do serwerów kasetowych połączeń Ethernet 10 Gb/s, modyfikując tę technologię, tak aby połączenia 10 Gb/s pracowały absolutnie niezawodnie, a stopa utraty pakietów była bliska zeru.

Drugi trend dotyczy energooszczędności. W tym obszarze serwery kasetowe są idealnym rozwiązaniem, oferującym dużo więcej możliwości niż standardowe serwery stelażowe o wysokości 1U. Dlatego można przewidywać, że w nadchodzących latach serwery kasetowe będą sukcesywnie wypierać z centrów danych serwery stelażowe.

Z tematem energooszczędności wiąże się kwestia chłodzenia serwerów. IBM twierdzi, że duże pole do popisu będą tu mieć systemy wykorzystujące do chłodzenia wodę i przywołuje badanie przeprowadzone przez firmę analityczną Gartner, według którego za trzy lata 70% centrów danych będzie posiadać systemy chłodzenia oparte na wodzie.

Trzecim wielkim trendem będzie hiper-konsolidacja. Tu ważną rolę stymulującą ten kierunek rozwoju odegra technologia wirtualizowania serwerów, pamięci masowych oraz zasobów sieciowych. Użyto tu specjalnie określenia hiper-konsolidacja, ponieważ proces ten obejmie właściwie wszystkie elementy centrum obliczeniowego (serwery, zapory, przełączniki i inne urządzenia sieciowe), które będą obsługiwane i wspierane przez serwery kasetowe.


TOP 200