Blade czy stelaż?

Specjaliści twierdzą – najnowsze serwery blade są już na tyle wydajne i oferują tak wiele zaawansowanych opcji, że są przygotowane do obsługiwania nawet najbardziej wymagających aplikacji.

Nie znaczy to oczywiście, że serwery blade zastąpią tradycyjne serwery stelażowe, ale będzie ich coraz więcej i będą współpracować z serwerami mającymi inne konstrukcje.

A serwery blade mają wiele zalet. Są małe, pobierają niewiele prądu i można na ich bazie budować super gęste centra danych. Typowe serwery blade są instalowane w specjalnym chassis o wysokości 3U (niekiedy niższym), które można montować w standardowej szafie. Jednopłytowe serwery blade są instalowane pionowo.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Serwery blade są też łatwiejsze do zarządzania od tradycyjnych serwerów stelażowych, a administrator może elastycznie skalować system obliczeniowy oparty na takim sprzęcie. Serwer blade znajduje się przecież na pojedynczej płycie, którą można ciągu kilku sekund wymienić na inną, albo uzupełnić chassis o następne serwery blade. Nie znaczy to oczywiście, że serwery stelażowe 1U i 2U nie mają też wielu zalet, które odróżniają je od jednopłytowych serwerów blade.

Serwery blade wspierają pamięci masowe inaczej niż serwery stelażowe. Większość serwerów blade komunikuje się z pamięciami masowymi za pośrednictwem interfejsów Fibre Channel lub Ehernet, podczas gdy serwery stelażowe bazują na tradycyjnych rozwiązaniach (lokalne porty IDE lub SCSI). Chociaż zdarzają się wyjątki, takie jak serwer blade HS20 (IBM), do którego można podłączać większą liczbę lokalnych dysków twardych. Serwery stelażowe bazują na lokalnych pamięciach masowych, a serwery blade na zdalnych.

Ponieważ w sieciach SAN można instalować pamięci masowe o olbrzymich pojemnościach, serwery blade mogą z powodzeniem obsługiwać aplikacje, które wymagają dużych pojemności. Dobrym przykładem jest czteroprocesorowy serwer blade BL40p (HP), który jest wyposażony w dwa adaptery HBA (Fibre Channel) komunikujące się z sieciami SAN. Jest to serwer, który może obsługiwać nawet najbardziej krytyczne aplikacje uruchamiane w przedsiębiorstwie. Innym serwerem blade oferującym podobne rozwiązanie jest eServer BladeCenter (IBM). Sam serwer nie dysponuje żadnymi dyskami twardymi, ale może korzystać z usług sieci SAN. Chassis (w którym można zainstalować 14 serwerów blade) ma do dyspozycji połączenie Fibre Channel, przez które serwery komunikują się z siecią SAN.

Przyjrzyjmy się zatem ofercie czterech dużych firm produkujących serwery blade: HP, IBM, Sun i Dell.

HP: serwery linii BL. Systemy zawierające od jednego do czterech procesorów. Niektóre modele oferują opcjonalne wsparcie dla portów Fibre Channel 2 Gb/s, a model BL40p dysponuje takimi portami w standardowej konfiguracji. HP ma też w swojej ofercie jednoprocesorowy serwer BL e-Class, który charakteryzuje się wyjątkowo dużą gęstością.

Co wyróżnia rozwiązania blade oferowane przez HP: jest to obecnie jedyny dostawca serwerów blade, który ma w swojej ofercie czteroprocesorowe systemy.

IBM: dwuprocesorowy serwer HS20 do instalowania w chassis BladeCenter; pod koniec br. IBM wprowadzi do swojej oferty czteroprocesorowy serwer wyposażony w porty Fibre Channel. Wszystkie serwery blade IBM zawierają porty Gigabit Ethernet.

Co wyróżnia rozwiązania blade oferowane przez IBM: firma twierdzi, że jako pierwsza wprowadziła do swojej oferty przełączniki Ethernet Layer 2-7, które można instalować w chassis blade. Realizują one takie zadania jak ruting, monitorowanie sieci, równoważenie obciążeń i bezpieczeństwo.

Sun: w chassis Fire B1600 Blade Platform (wysokość 3U) można instalować do 16 serwerów blade opartych na procesorach UltraSparc lub na intelowskich procesorach x86. Serwery x86 mogą pracować pod systemem operacyjnym Solaris lub Linux, a serwery Sparc tylko pod systemem Solaris.

Co wyróżnia rozwiązania blade oferowane przez Sun: jest to jedyny dostawca rozwiązań blade, w których w jednym chassis mogą być instalowane obok siebie serwery pracujące pod różnymi systemami operacyjnymi.

Dell: w jednym chassis o wysokości 3U można instalować sześć dwuprocesorowych serwerów PowerEdge 1655MC.

Co wyróżnia rozwiązania blade oferowane przez Dell: bezpłatne narzędzie Open Manage Remote Install (zarządzanie) pozwala przechowywać i konfigurować obrazy systemów operacyjnych, a następnie rozsyłać je przez sieć do pamięci nowo instalowanych serwerów blade.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200