Biznes w błękicie

Czy IBM utrzyma swą pozycję w obsłudze światowego biznesu?

Czy IBM utrzyma swą pozycję w obsłudze światowego biznesu?

Świat powoli zdąża jednak coraz bardziej w kierunku modelu przetwarzania rozproszonego, sieciowo-centrycznego. Wymaga to narzędzi integrujących różne systemy sieciowe, operacyjne, bazy danych i aplikacje. Funkcję tę spełnia pośrednia warstwa oprogramowania (middleware) różnego typu: monitor transakcyjny, pakiet synchronicznej lub asynchronicznej obsługi komunikatów, pakiety komunikacyjne zgodne ze specyfikacją CORBA lub DCOM i in.

Oferta rynkowa

IBM jest jednym z producentów od lat stosujących oprogramowanie typu middleware, gdyż od dawna w biznesie, nawet korzystającym wyłącznie ze sprzętu IBM, występowały różnorodne systemy, aplikacje i bazy danych. Niezawodne middleware jest ważne dla większości przedsiębiorstw prowadzących rozległe przetwarzanie transakcyjne. Z tego powodu oferta IBM w postaci pakietów asynchronicznej obsługi komunikatów (kolejkowania komunikatów – Message Queueing) z rodziny MQ Series trafiła w momencie zwiększonego zapotrzebowania rynkowego.

Oferta IBM ma wiele zalet w porównaniu z ofertą innych firm. IBM skupił się na doprowadzeniu do najlepszego działania podstawowego pakietu MQ, zapewniającego komunikację aplikacji na ponad 20 platformach sprzętowych, nie ingeruje natomiast w interesy mniejszych, niezależnych producentów oprogramowania towarzyszącego, spełniającego dodatkowe funkcje zarządzania aplikacjami, systemami, bazami danych i innymi, współpracującymi za pośrednictwem MQ Series. Taka polityka spotkała się z przychylnym przyjęciem przemysłu i odbiorców, którzy mogą korzystać z posiadanych programów lub wybrać innego producenta. Jest to jednocześnie woda na młyn firmy IBM, gdyż im lepszy jest produkt MQ Series, tym większe zainteresowanie niezależnych producentów oprogramowania i tym lepsza jego akceptacja.

Oferta IBM w zakresie pakietów MQ nie jest jedyną, ale jest największą ofertą rynkową (IBM podaje, że MQ Series ma 45% udział w rynku programów do obsługi komunikatów). Podobne pakiety oferują firmy: PeerLogic, BEA oraz Microsoft. Obecnie ich udział rynkowy jest niewielki, ale wydaje się że BEA ma największą szansę na zaakceptowania jej produktów, gdyż zamierza połączyć w jednym pakiecie monitor transakcyjny Tuxedo niezbędny do obsługi dużych aplikacji transakcyjnych z produktami do komunikacji obiektowej (broker obiektowy Object Broker zakupiony od Digitala).

Microsoft planuje włączyć do oferty pakiet middleware o nazwie roboczej Falcon (obecnie w testach beta). IBM uważa tę ofertę za na tyle ważną, że zamierza udostępnić komunikację między tymi dwoma produktami za pomocą programów zakupionych od niezależnego producenta oprogramowania.

Także Sybase zamierza wkrótce wprowadzić na rynek produkt o nazwie DBQ, który zapamiętuje komunikaty w tabelach relacyjnej bazy danych, pozwala użytkownikom replikować kolejki komunikatów i zadawać pytania do bazy na temat stanu kolejki.

Integrowanie produktów

Asynchroniczna obsługa komunikatów jest szczególnie przydatna w przedsiębiorstwach działających w rozległych obszarach geograficznych, różnych strefach czasowych lub komunikujących się za pośrednictwem zawodnych sieci telekomunikacyjnych. Pakiet kolejkowania komunikatów radzi sobie bowiem dobrze z awarią sieci lub serwera bazy danych (komunikat czeka w kolejce do obsłużenia do momentu ustania przerwy w komunikacji).

IBM oferuje producentom największych systemów zarządzania bazami danych możliwość zintegrowania pakietu MQ, co pozwala na zwiększenie wydajności bazy i niezawodności obsługi komunikatów. Firma oferuje również możliwość współpracy tego pakietu z przeglądarkami Web.

Problem integracji obsługi komunikatów jest rozważany przez wielkich producentów oprogramowania. Na przykład w nowym serwerze baz danych Oracle8, w celu zwiększenia wydajności bazy, wbudowano kolejkowanie komunikatów (zbliżone do samodzielnych pakietów komunikacji asynchronicznej między aplikacjami) pozwalające na bezpieczną komunikację między aplikacjami opierając się na zawartości bazy: jedna aplikacja wysyła komunikat do bazy, inna podejmuje działania na podstawie jej odpowiedzi na ten komunikat. Poszczególne aplikacje mogą wysyłać zapytania do zdalnych lokalizacji w celu uzyskania danych z bazy; aplikacja nadal może kontynuować działania, nie czekając na odpowiedź; dopiero jej nadejście powtórnie uruchamia odpowiedni proces w aplikacji.

IBM dla biznesu

Oferta IBM w zakresie programów do obsługi komunikatów, zapewniających bezpieczne dostarczanie danych i wiadomości do każdego komputera, zmierza w kierunku utwierdzenia dominującej do niedawna pozycji firmy w obsłudze transakcji finansowych, rezerwacji biletów czy handlu na skalę globalną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200