Biznes potrzebuje mobilności

Rynek urządzeń, usług i sieci komórkowych to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów IT. Operatorzy masowo inwestują w sieci LTE $(Long Term Evolution)$, a użytkownicy porzucają zwykłe telefony komórkowe na rzecz zaawansowanych smartfonów. Pracownicy chętnie korzystają z mobilnych gadżetów zarówno w domu, jak i w biurze, co wymusza konieczność zmian w firmowych regulacjach bezpieczeństwa informatycznego.

Szeroki dostęp do wszystkiego

O skali pozytywnych zjawisk zachodzących na rynku sieci i usług mobilnych najlepiej świadczą dane zebrane przez ekspertów Informa Telecoms & Media i GSA (the Global mobile Suppliers Association). Szczególnie istotne wydają się być zmiany w podejściu do technologii komórkowych kolejnych generacji (przede wszystkim LTE - Long Term Evolution). Ubiegły rok wyraźne pokazał, że rozwiązanie to definitywnie zakończyło swój okres testowy i weszło do kanonu technologii o kluczowym znaczeniu dla działalności operatorów.

W styczniu 2013 roku w 66 krajach działało 145 komercyjnych sieci LTE. Znaczna ich część (97) została uruchomiona w 2012 roku. Analitycy GSA prognozują, że wraz z końcem bieżącego roku liczba eksploatowanych sieci LTE wzrośnie do 243 (w 83 państwach). Warto także odnotować, że w ciągu dwunastu miesięcy (09.2011-09.2012) liczba aktywnych subskrypcji Long Term Evolution wzrosła dziesięciokrotnie. Na rynku dostępnych jest już ponad 660 urządzeń mobilnych, pozwalających korzystać z zalet szybkich połączeń LTE.

Biznes potrzebuje mobilności

Od 64 kb/s do 150 Mb/s

Jeśli jednak lokalni przedsiębiorcy nie będą mogli uzyskać łączności z siecią komórkową czwartej generacji, to z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że będą w stanie wymieniać dane za pomocą technologii HSPA (High Speed Packet Access). To udoskonalenie klasycznego już UMTS działa obecnie niemal na całym świecie (186 krajów). Według GSA uruchomiono dotychczas 482 komercyjne usługi HSPA, a w aż 254 przypadkach możliwe jest korzystanie z szybszego rozwiązania HSPA+ (Evolved). Liczbę urządzeń kompatybilnych z technologią HSPA szacuje się na ok. 4 tys.

W Polsce wszyscy główni operatorzy sieci komórkowych aktywnie uczestniczą w modernizacji stacji przekaźnikowych i elementów własnej infrastruktury. W ramach projektu NetWorkS! T-Mobile i Orange wymienili już ponad 2 tys. BTS-ów (Base Transceiver Stations), dzięki czemu na coraz większym terenie będzie możliwe korzystanie z mobilnego Internetu za pomocą technologii HSPA+ i LTE. Zarząd Polkomtela szacuje zaś, że do połowy 2014 roku niemal wszyscy mieszkańcy Polski znajdą się w zasięgu działania technologii HSPA/HSPA+, a z LTE będzie mogło korzystać 66% Polaków.

W połowie lutego br. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnął przetarg na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia mobilnych usług szybkiego Internetu. Najwyżej oceniono oferty P4 (Play) i Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile). Najwięcej uwag do wyników przetargu zgłosił Polkomtel (Plus). W najbliższych latach przynajmniej połowa nowych nadajników ma powstać na terenach wsi i małych miast.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200