Biznes integratorski i kurs na nowe technologie

Materiał promocyjny Rozmowa z Jackiem Szczepańskim, wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych, Atende SA.

Biznes integratorski i kurs na nowe technologie

Jacek Szczepański, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, Atende SA.

W tym roku skończył się okres obowiązywania poprzedniej strategii Grupy Atende. Jak przebiegała i jakie są plany na najbliższe dwa lata?

Nowa strategia jest w dużym stopniu oparta na kontynuacji poprzednich założeń z pewnymi modyfikacjami, wynikającymi ze zmieniającej się rzeczywistości IT i nowych wyzwań rynkowych. Przykładowo udało nam się wzmocnić pozycję w kluczowym dla spółki sektorze telekomunikacji i mediów. Jesteśmy obecni u wszystkich największych operatorów mobilnych z zaawansowanymi usługami integracji systemów Rdzenia Mobilnej Sieci Pakietowej. To kompetencja na tyle unikalna, że w tym roku planujemy wyjść z nią na rynki zagraniczne.

Kolejny przykład dotyczy rynku publicznego – założyliśmy, że do przetargów będziemy podchodzić selektywnie i wybierać te przedsięwzięcia, które do nas pasują – są skomplikowane i wymagają głębokiej wiedzy, w których nie musimy konkurować jedynie ceną, a raczej jakością i kompetencjami. Warto zaznaczyć chociażby, że mamy największy zespół inżynierów posiadających poświadczenia dostępu do informacji niejawnych. To podejście przyniosło dobre rezultaty.

W nowych założeniach widać wyraźne przesunięcie w kierunku usług.

To prawda. Choć w przychodach samej Atende SA wciąż dominuje biznes integratorski, to w wynikach Grupy stale rośnie znaczenie usług. Od dawna jest to oczywiste w pozostałych spółkach grupy kapitałowej skoncentrowanych na oprogramowaniu i usługach, ale w samej Atende SA również intensywnie rozwijamy naszą ofertę usługową. Obserwujemy trendy rynkowe i wsłuchujemy się w dzisiejsze potrzeby klientów, które ewidentnie wskazują na usługowy charakter wykorzystania sprzętu czy oprogramowania i chęć zamiany capeksu w opex. Szczęśliwie nie jest to dla nas nowością. Od lat oferujemy w modelu abonamentowym autorski system zarządzania usługami IP dla dużego operatora komórkowego, czy też system zarządzania jakością usług IT dla biznesu. Dlatego zależy nam na dalszym przesunięciu biznesu w stro¬nę usług, w szczególności abonamentowych. Liczymy, że będzie to miało dalszy, pozytywny wpływ na zwiększenie płynności finansowej i przewidywalności wyników Grupy Atende.

Rynek oczekuje też nowych technologii. Jak na to odpowiadacie?

W Atende SA powołaliśmy Dział Innowacji i Rozwoju, by wyprzedzać rynek w świadczeniu usług opartych na technologiach blockchain, AI czy IoT. Są już pierwsze rezultaty: opracowaliśmy rozwią¬zanie w zakresie trwałego nośnika na bazie blockchain. Obecnie prowadzimy PoC (Proof of Concept) tego rozwiązania w sektorze finansowym. To temat dobrze znany klientom tego sektora, ale jak z każdą nowością – większość banków czeka na jasne wskazówki KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). My w każdym razie jesteśmy gotowi. Mamy opinie niezależnych kancelarii prawnych, które potwierdzają zgodność z prawem naszego rozwiązania. Jeśli rynek się przekona, będziemy mieć produkt, referencje i klientów. Z technologią blockchain wiążemy zresztą większe nadzieje, również w innych sektorach rynku. Chcielibyśmy w niedługiej perspektywie zaistnieć z tą technologią, np. w branży ubezpieczeniowej.

Inny przykład to spółka A2 Customer Care, oferująca oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych, a także spółka Phoenix Systems, w której pracujemy nad rozwojem systemu operacyjnego czasu rzeczywistego dla urządzeń IoT. System znalazł już zastosowanie w inteligentnej energetyce, a teraz rozwijamy kolejną wersję z myślą także o innych branżach.

To pokazuje, że R&D odgrywa istotną rolę w nowej strategii organizacji.

Tak, to dziś w dużym stopniu buduje naszą firmę. Chcemy produkować oprogramowanie oparte na najnowocześniejszych technologiach, które pozwoli nam świadczyć innowacyjne usługi.

Dumą napawa mnie także umiejętność pozyskiwania funduszy zewnętrznych na ten cel. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w konkursach organizowanych przez NCBiR w ramach programu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i pozyskaliśmy dofinansowania trzech projektów. Jeden z nich, o wartości 11 mln zł, dotyczy zarządzania klastrami energetycznymi, otrzymał dofinansowanie w kwocie 5,4 mln zł.

Wygląda na to, że Atende skręca mocno w kierunku rozwoju nowych technologii.

Temat nowych technologii jest oczywiście nośny, ale nie zapominamy mimo wszystko o tym, co robiliśmy do tej pory – usługach chmurowych, usługach outsourcingowych, serwisowych. W tym roku akcent kładziemy na nasz system Sequoia, służący do zarządzania jakością usług IT. To kompleksowe rozwiązanie oparte na kombinacji narzędzi technicznych i organizacyjnych, wspierane przez zespół profesjonalistów. Wychodzimy do firm z propozycją przejmowania od nich zadań związanych np. z utrzymaniem części infrastruktury, aby zapewnić im świadczenie usług dla swoich klientów na odpowiednim poziomie, a jednocześnie umożliwić działom IT skupienie się na rozwoju biznesu firmy.