Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Ricoh Aficio 2035e

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Kompaktowe urządzenie Ricoh Aficio 2035e uzyskało w testach najwyższą ocenę ogólną wynikającą z wysokiej prędkości i jakości druku oraz względnej łatwości korzystania z zaawansowanych funkcji kopiowania.

Kompaktowe urządzenie Ricoh Aficio 2035e uzyskało w testach najwyższą ocenę ogólną wynikającą z wysokiej prędkości i jakości druku oraz względnej łatwości korzystania z zaawansowanych funkcji kopiowania.

Aficio 2035e jest wyposażone w stosowany niegdyś mechanizm automatycznego odznaczania wysłanych faksów za pomocą czerwonej kropki drukowanej na kartkach, którego nie ma żadne z pozostałych urządzeń.

Jeśli kopiowany dokument ma więcej niż 80 kartek (tyle mieści podajnik ADF), możliwe jest dokładanie kolejnych po opróżnieniu podajnika. Jeśli użytkownik pozostawi stary oryginał na płycie skanera, urządzenie generuje ostrzegawczy dźwięk. MFP jest też wyposażone w zestaw lampek sygnalizujących problemy występujące podczas pracy i użytkownik nie musi studiować komunikatów na panelu LCD.

Aficio 2035e jest też jednym z urządzeń, które umożliwia podłączenie do trzech opcjonalnych modułów i linii faksu.

Panel kontrolny jest wyposażony w zestaw jasno oznaczonych przycisków mechanicznych i programowych, a menu ma logiczną i dobrze zaprojektowaną strukturę.

Funkcja Generation umożliwia oczyszczanie złej jakości dokumentów w procesie kopiowania.

Przycisk Interrupt pozwala na przerwanie aktualnie wykonywanego zadania i uruchomienie innego, a później kontynuację przerwanej pracy. Inny przycisk umożliwia wyświetlenie wszystkich ustawionych parametrów, co ułatwia realizację skomplikowanych zadań kopiowania.

Również szybkość i jakość druku/kopiowania Aficio 2035e jest imponująca.

Urządzenie jest wyposażone w mechanizm drukujący o nominalnej prędkości 35 str./min. W testach osiągnęło ono szybkość kopiowania dokumentów tekstowych wynoszącą 34,9 str./min, a więc bliższą nominalnej niż w przypadku któregokolwiek z urządzeń konkurencyjnych.

Natomiast szybkości druku tekstu i grafiki to odpowiednio: 27,3 i 12,1 str./min, a więc są lepsze od wyników osiąganych przez inne MFP wyposażone w porównywalne lub szybsze mechanizmy druku.

Aficio 2035 drukuje tekst i grafikę o niemal perfekcyjnej jakości. Trudno mieć też zastrzeżenia do jakości kopiowanych dokumentów tekstowych. Tylko kopiowane i skanowane grafiki wykazują pewne niedociągnięcia, jak zabrudzenia i nierówności, a także są zbyt ciemne.

Ale również urządzenie Ricoh nie jest całkowicie pozbawione wad.

Użytkownik jest ostrzegany przed nadmiernym naciskiem na płytę skanera, ponieważ może to spowodować deformację obudowy. Choć Aficio ma konstrukcję podobną do innych testowanych urządzeń, żaden z ich producentów nie publikuje podobnych ostrzeżeń. Z jednej strony można dobrze oceniać troskliwość Ricoh, ale z drugiej, takie ryzyko mechanicznego uszkodzenia sprzętu budzi pewne zdziwienie.

Oprócz tego konfiguracja podajników papieru jest dość kłopotliwa - wymaga odpowiedniego dopasowania, ustawienia wewnętrznych pokręteł, które sygnalizują urządzeniu, jaki format papieru jest w podajniku, a następnie zainstalowania na zewnątrz odpowiednich nalepek informacyjnych. Aficio 2035 nie umożliwia również określania całkowitej liczby kopiowanych stron (np. 1 z 6) - użytkownik musi sam wprowadzić do urządzenia odpowiednią liczbę.

Toshiba e-Studio 350

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Toshiba e-Studio 350 ma relatywnie małe wymiary i zintegrowaną konstrukcję podobną do sprzętu oferowanego przez Ricoh i Konica Minolta. Urządzenie ma dobrą wydajność i funkcjonalność, ale jakość druku i łatwość użycia są na średnim poziomie.

Toshiba e-Studio 350 ma relatywnie małe wymiary i zintegrowaną konstrukcję podobną do sprzętu oferowanego przez Ricoh i Konica Minolta. Urządzenie ma dobrą wydajność i funkcjonalność, ale jakość druku i łatwość użycia są na średnim poziomie.

Sterowanie funkcjami e-Studio 350 za pomocą panelu kontrolnego często wymaga kolejnego naciskania wielu przycisków. Ale struktura menu jest logiczna.

Funkcja Trim and Mask umożliwia zaznaczenie obszaru, który ma być kopiowany lub skanowany przy wykorzystaniu odpowiednio wielu naciśnięć klawiszy panelu. Takiej funkcji nie oferuje żadne z pozostałych urządzeń.

Sterowanie wielu funkcjami e-Studio 350 zostało maksymalnie uproszczone. Można m.in. wykonywać skanowanie ad hoc do PC wpisując bezpośrednio na panelu ścieżkę dostępu i nazwę katalogu, który jest następnie automatycznie tworzony w komputerze. Choć niektórzy użytkownicy mogą uznać taką funkcję za zagrażającą bezpieczeństwu, to na pewno jest ona łatwiejsza w użyciu niż programowanie procesu skanowania. Oprócz tego urządzenie pozwala na modyfikowanie zestawów parametrów zamiast tworzenia ich od początku.

Jednak funkcja projektowania złożonego zestawu poleceń jest bardziej skomplikowana niż w innych urządzeniach, m.in. wymaga zapisania każdego skanowanego dokumentu w wewnętrznej pamięci dyskowej.

Wydajność e-Studio 350 jest na poziomie możliwym do zaakceptowania - zarówno kopiowanie, jak i drukowanie przebiegają ze średnią szybkością.

Niestety, drukowany tekst wygląda blado, litery małego formatu wydają się lekko sfalowane, a większe fonty mają nierówne krawędzie. Skanowany lub kopiowany tekst jest szarawy i niezbyt dokładnie odwzorowany, a skanowane lub kopiowane fotografie są ciemne i zawierają zanieczyszczenia obrazu.

Dwa najważniejsze życzenia pod adresem konstruktorów e-Studio to zastosowanie automatycznych detektorów formatu papieru oraz ulepszenie mechanizmów związanych z bezpieczeństwem. Toshiba przygotowuje sprzętowy klucz szyfrujący dla e-Studio 350, który będzie zewnętrznym modułem podłączanym do portu USB. Ale wydaje się, że tego typu zabezpieczenia powinny być elementem wewnętrznym zintegrowanym w sprzęcie.

Xerox WorkCentre Pro 35

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Xerox WorkCentre Pro 35 oferuje długą listę zaawansowanych funkcji i dobrą, ogólną jakość wytwarzanych dokumentów. Ale dobrze by było, gdyby niektóre funkcje były łatwiejsze w użyciu, a wydajność urządzenia większa.

Xerox WorkCentre Pro 35 oferuje długą listę zaawansowanych funkcji i dobrą, ogólną jakość wytwarzanych dokumentów. Ale dobrze by było, gdyby niektóre funkcje były łatwiejsze w użyciu, a wydajność urządzenia większa.

Najlepsze wrażenie wywierają funkcje kopiowania. Urządzenie pozwala m.in. na przechwycenie i kopiowanie jednej strony z dwóch umieszczonych w skanerze. Funkcja Image Shift umożliwia odsunięcie skanowanego obrazu od marginesu przeznaczonego na oprawę, a Background Suppression - uzyskanie czytelnego obrazu przy skanowaniu dokumentów zawierających ciemne lub kolorowe tło.

Programując parametry skomplikowanego zadania, można na bieżąco zmieniać i edytować ustawienia, podczas gdy w innych urządzeniach MFP w wypadku popełnienia błędu lub konieczności modyfikacji trzeba rozpoczynać programowanie od początku. Z drugiej strony WorkCentre Pro 35 nie pozwala na projektowanie zadań, w których dokumenty są umieszczane w skanerze ręcznie - wszystkie kartki muszą być w podajnikach automatycznych.

W przypadku zmiany formatu kartek informacja zostaje automatycznie zarejestrowana przez system, a wskaźnik formatu zmienia się bez ingerencji użytkownika.

Jeśli urządzenie nie może dokończyć jakiegoś zadania (np. zabraknie papieru o odpowiednim formacie), to wstrzymuje proces, ale nie przerywa pracy, tylko automatycznie przystępuje do obsługi następnej pracy czekającej w kolejce. Wszystkie pozostałe MFP są w takiej sytuacji bezradne i całkowicie wstrzymują pracę.

Ale są też denerwujące problemy dotyczące łatwości użycia niektórych funkcji.

Na przykład podczas faksowania nie można ad hoc dodać komentarza do strony tytułowej, trzeba wprowadzić go w oknie, zapisać w pamięci i dopiero wtedy można go dołączyć do pierwszej strony.

Wpisując tekst przy wykorzystaniu klawiatury ekranowej, nie można przesunąć kursora w dowolne miejsce - trzeba go wycofać do miejsca, w którym ma być wprowadzona zmiana, i ponownie wpisywać dalszy tekst.

Podobnie jak w modelu Kyocera KM-4035, lampa skanera WorkCentre Pro 35 nieprzyjemnie błyska w oczy użytkownika, gdy tylko zaczyna on zamykać pokrywę urządzenia.

Podczas testów ujawnił się też jeszcze jeden problem - poprawne drukowanie tekstów w środowisku Windows wymaga zainstalowania odpowiedniej poprawki. Użytkownicy, którzy spotkają się z takim problemem, mogą jednak liczyć na pomoc firmy lub dystrybutorów.

Wyniki testów szybkości i jakości druku WorkCentre Pro 35 dały mieszane rezultaty.

Litery różnej wielkości są drukowane czysto i wyraźnie, choć mniejsze fonty wydają się nieco za blade. Skanowane teksty są czytelne, choć czasem zbytnio wyostrzone, grafiki mają dobrze odwzorowane szczegóły, a dzięki dobrze zrównoważonemu cieniowaniu przypominają obrazy 3-wymiarowe. Nie można mieć zastrzeżeń do jakości kopiowania tekstów, ale obrazy graficzne są zbyt ciemne.

Szybkość kopiowania dokumentów testowych jest powyżej średniej - 35,7 str./min, ale prędkość druku tekstów i grafiki wynosi tylko odpowiednio: 19,9 i 5,6 str./min.

Podobnie jak HP LaserJet 9040mfp, WorkCentre Pro 35 współpracuje tylko z zewnętrznym finiszerem.


TOP 200