Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Konica Minolta bizhub Di3510f

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Konica Minolta bizhub Di3510f jest wyposażony w bogaty zestaw funkcji oraz oferuje dobrą jakość wydruków, ale opanowanie interfejsu użytkownika wymaga czasu.

Konica Minolta bizhub Di3510f jest wyposażony w bogaty zestaw funkcji oraz oferuje dobrą jakość wydruków, ale opanowanie interfejsu użytkownika wymaga czasu.

Di3510f ma kilka unikalnych cech. To jedyne z testowanych urządzeń umożliwiające niezależne zliczanie liczby kopii pojedynczych dokumentów w zadaniu składającym się z wielu plików. Możliwe jest też niezależne skalowanie szerokości i wysokości kopii, co może być przydatne przy wstawianiu dodatkowych obrazów do wcześniej wydrukowanych dokumentów. A funkcja Book Erase pozwala na eliminację zakłóceń na połączeniach stron powstających przy kopiowaniu 2-stronicowych dokumentów na jedną kartkę (np. podczas kopiowania książek).

System umożliwia skanowanie obrazów do komputera PC przy wykorzystaniu zdefiniowanych ustawień trwale zapisanych w pamięci urządzenia. Użyteczną funkcją jest też możliwość wyczyszczenia ustawień za pomocą przycisku bez konieczności aktywacji menu.

Natomiast zaawansowane funkcje modułu faksowego to możliwość definiowania parametrów F-code (zestawów adresów, pod które mają być wysyłane faksy), niezależne przechowywanie numerów faksów i kodów kierunkowych oraz automatyczne ich łączenie w procesie wysyłania, zarządzanie dokumentami znajdującymi się w kolejce do wysyłania, a także buforowanie nadsyłanych faksów.

Ale bizhub Di3510f ma też swoje słabości. Największą jest zagmatwana struktura menu, która może sprawić wiele problemów nieprzeszkolonym użytkownikom.

Na przykład polecenie powrotu bez zapisania zmian konfiguracji wymaga czasami naciśnięcia klawisza Enter zamiast Cancel, a funkcja skanowania do PC jest ukryta w menu faksu. Oprócz tego polecenie skanowania wymaga wcześniejszego utworzenia przycisków Index definiujących adres docelowy i umieszczenie ich w menu Program, aby urządzenie mogło trwale zapamiętać ustawienia, a jednocześnie, wszystkie standardowe i definiowane przyciski wyglądają tak samo.

Oprócz tego Di3510f przechodzi w tryb offline, gdy użytkownik uruchomi przeglądarkę internetową wbudowanego serwera HTML. Jeśli użytkownik zamknie przeglądarkę bez wylogowania się i zakończenia sesji, to niestety urządzenie pozostaje w trybie offline. Tego typu problem nie występuje w żadnym z pozostałych testowanych urządzeń.

Szybkość kopiowania bizhub Di3510f jest wysoka i wynosi 38,1 str./min, ale druk tekstu i grafiki jest znacznie wolniejszy - odpowiednio: 23 i 4,8 str./min.

Dokumenty tekstowe i grafiki wyglądają czysto i odwzorowują szczegóły podobnie jak skanowane teksty i grafika liniowa, choć fotografie prezentują się gorzej - mają słabą głębię ostrości i są monotoniczne. Jeśli chodzi o kopiowanie, to dokumentom tekstowym trudno coś zarzucić, ale grafika wygląda blado, choć szczegóły są dobrze widoczne.

Kyocera KM-4035

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Wydaje się, że Kyocera opracowując urządzenie KM-4035 bardziej zadbała o jego szybkość niż o wygodę użytkowania.

Można tu przypomnieć hasło reklamowe "stworzone dla komfortu użytkowania, a nie tylko dla szybkości". Wydaje się, że Kyocera opracowując urządzenie KM-4035 bardziej zadbała o jego szybkość niż o wygodę użytkowania.

Moduły drukarki i skanera wymagają niezależnych portów Ethernet. Wydajność urządzenia jest wysoka, ale jakość kopiowania i druku oraz łatwość obsługi nie są jego mocną stroną.

W testach KM-4035 osiągnęła najwyższą szybkość kopiowania i druku wynoszącą odpowiednio 39,8 i 27,8 str./min, a pod względem druku grafiki - 10,5 str./min; urządzenie było wolniejsze tylko od modelu Ricoh Aficio 2035e.

KM-4035 oferuje szeroki zestaw funkcji. Pozwala m.in. na skanowanie kilkunastu dokumentów na wewnętrzny dysk, a następnie połączenie ich w jedną grupę plików służącą do wydruku jako pojedynczy plik, modyfikację kolejki prac czekających na wykonanie, a także przypisywanie ustawień do klawiszy w celu późniejszego szybkiego wykorzystania. W innych urządzeniach realizacja tej funkcji wymaga przejścia do trybu programowania.

Przy skanowaniu do PC zestawu składającego się z wielu dokumentów możliwe jest zdefiniowanie jednej nazwy pliku, a system automatycznie rozszerza ją o dodatkowy numer przyznawany każdemu z indywidualnych dokumentów.

Moduł faksu jest wyposażony w funkcję szyfrowania przesyłanych informacji, jeśli tylko są one wymieniane z innym urządzeniem Kyocera, a także wysyłania faksów wraz z instrukcją ich przesłania dalej. W razie awarii zasilania wewnętrzny moduł UPS przechowuje strumień dokumentów przez ok. godzinę.

Pod względem jakości druku KM-4035 faworyzuje dokumenty tekstowe, a nie grafikę. Fonty o standardowej wielkości są dobrze czytelne, ale przy druku większych liter pojawiają się nieco nierównomierne brzegi. Szare grafiki wyglądają płasko i mają smugi. Skanowane teksty są czyste i czytelne, ale grafika jest ciemna i zanieczyszczona. Podobnie jest w przypadku kopiowania, trudno coś zarzucić dokumentom tekstowym, ale na obrazach graficznych pojawia się mora i przypadkowo rozłożone smugi.

Panel kontrolny KM-4035 wykorzystuje dziwną terminologię poleceń, na przykład ma przyciski Close tam, gdzie użytkownik oczekuje nazwy Enter lub proponuje Back bądź Stop zamiast zwyczajowego Cancel. Denerwującą cechą KM-4035 jest błysk lampy skanera bijący w oczy użytkownika, gdy tylko zacznie on zamykać pokrywę urządzenia. Wśród innych modeli tylko Xerox WorkCentre Pro 35 ma podobną wadę.

Lexmark X830e

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Lexmark International X830e dobrze wypada w ocenie łatwości użycia i konfiguracji oraz konstrukcji, natomiast jakość druku i szybkość są na średnim poziomie.

Lexmark International X830e dobrze wypada w ocenie łatwości użycia i konfiguracji oraz konstrukcji, natomiast jakość druku i szybkość są na średnim poziomie.

Większość ustawień i przycisków kontrolnych to przyciski programowe na wyświetlaczu LCD. Fabrycznie ustawione polecenia na panelu są bardzo łatwe w użyciu, a podczas wprowadzania tekstu można przesuwać kursor po LCD bez obawy o skasowanie zapisanych informacji, czego nie zapewniają pozostałe testowane urządzenia. Funkcja skalowania wydruku prezentuje do wyboru listę standardowych formatów papieru zamiast mniej intuicyjnych procentów. Możliwe jest też wyświetlenie podglądu zapisanych na wewnętrznym dysku dokumentów lub strony tytułowej faksu. Interfejs można przeprogramować przy wykorzystaniu bibliotek API.

Ale niektóre funkcje X830e sprawiają zawód.

Skanowanie do PC wymaga utworzenia specjalnego profilu lub wzorca programowego i przesłania go do urządzenia, gdzie pojawia się on jako przycisk na panelu kontrolnym. Niestety, przycisk ten znika natychmiast po wykonaniu skanowania. Oprócz tego urządzenie nie pozwala na numerowanie kopiowanych stron i tworzenie złożonych prac, a moduł faksu nie oferuje funkcji odpytywania o kolejkę wysyłanych dokumentów lub ich przekazywania.

Mechanizm drukujący X830e przy nominalnej prędkości 35 str./min zapewnia wysoką szybkość kopiowania wynoszącą aż 33,4 str./min, ale szybkość druku tekstów i grafiki - odpowiednio 19,1 i 5,9 str./min jest na średnim poziomie.

Drukowany tekst jest nieco zbyt ciemny, ale czysty, natomiast grafika wykazuje niewielką ziarnistość i morę.

Skaner obsługuje tylko 8-bitową skalę szarości, więc w literach dużego formatu można zauważyć niewielkie blade lub białe miejsca, choć ogólnie skanowany tekst jest czytelny. Natomiast w skanowanej grafice pojawia się mora.

Drukarka, skaner i podajniki papieru są umieszczone w stalowej, szkieletowej obudowie. Konstrukcja ta wygląda nieco niezręcznie, ale funkcjonuje bez zarzutu. Pokrywy, panele i mechanizmy transportu papieru są stabilne i odporne na uszkodzenia.


TOP 200