Biurowa metamorfoza

Microsoft nie ustaje w promowaniu Office System jako platformy do tworzenia aplikacji biurowych.

Microsoft nie ustaje w promowaniu Office System jako platformy do tworzenia aplikacji biurowych.

Na początku lutego br. w Redmond odbędzie się pierwsza w historii konferencja zorganizowana z myślą o programistach piszących aplikacje działające na platformie Office System. Udział w niej weźmie udział ok. 1 tys. przedstawicieli partnerów Microsoft zajmujących się produkcją oprogramowania oraz integracją systemów, a także informatyków zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Firma Billa Gatesa, którego wystąpienie otworzy imprezę, chce w ten sposób zainicjować wokół pakietu budowę społeczności programistów.

W ciągu kolejnych trzech dni Microsoft chce zaprezentować Information Bridge Framework - zestaw wytycznych dotyczących budowania aplikacji oraz konkretne narzędzia umożliwiające łączenie Office System z aplikacjami takimi jak mySAP.com. Uczestnicy konferencji będą się mogli dowiedzieć jak produkty Office System współpracują z technologią XML, Web Services, a także produktami firm trzecich. Prezentowane będą także możliwości środowiska programistycznego Visual Studio Tools for Office, aplikacji InfoPath oraz współpraca Office z SharePoint Portal Server.

Microsoft liczy, że efektem tych wysiłków będzie przyspieszenie procesu migrowania użytkowników ze starszych wersji Office, a jednocześnie wzmocnienie pozycji pakietu wobec konkurencyjnych rozwiązań open source i nie tylko.

Platforma z potencjałem

Użytkownicy pakietu biurowego Microsoft od dawna mieli możliwość tworzenia aplikacji. Tak należy bowiem określić popularne makra oraz programy budowane w Access. Ich możliwości, a także skalowalność, były jednak mocno ograniczone. Nie umożliwiały np. wymiany danych pomiędzy aplikacjami.

Wprowadzona przed kilkunastoma miesiącami na rynek wersja Office oferuje programistom znacznie większe pole do popisu. Wraz z zaimplementowaniem obsługi technologii XML oraz włączeniem w skład pakietu programu InfoPath dokonała się mała rewolucja. Z zestawu programów biurowych przeznaczonych do pisania tekstów, zliczania wartości kolumn liczb czy przygotowywania prezentacji, Office stał się platformą do tworzenia aplikacji zintegrowanych z oprogramowaniem serwerowym. Obecnie programista może zintegrować Worda czy Excela z produktami takimi jak SharePoint Portal Server, Project Server czy Live Communications Server. Aplikacje stały się nie tylko bardziej zaawansowane, ale także bardziej niezawodne.

W odróżnieniu od makr, których błąd powodował utratę niezapisanych informacji, programy tworzone w nowej architekturze nie narażają użytkownika na utratę wyników jego pracy. Mimo to (choć wiele aplikacji wspierających działanie przedsiębiorstw od dawna integruje się w pewnym zakresie z aplikacjami Office, głównie Excel) budowanie zaawansowanych rozwiązań na platformie Office nie jest jeszcze popularne. Niemniej zainteresowanie zagadnieniami z tym związanymi wzrasta, o czym może świadczyć organizowana konferencja.

Zdaniem Szymona Słupika ze ściśle współpracującego z Microsoft ComArch (firma, jako jedyna z Polski brała udział w programie Microsoft dotyczącym tworzenia aplikacji zintegrowanych z Office 2003, a prowadzonym jeszcze przed premierą pakietu), potencjał Office jako platformy do tworzenia aplikacji jest ogromny. Zwłaszcza w przypadku projektów integracyjnych. "Przy wykorzystaniu dodatkowego oprogramowania serwerowego, takiego jak SharePoint Portal czy Exchange, możliwe jest tworzenie skomplikowanych rozwiązań rozwiązujących wiele problemów biznesowych" - mówi Szymon Słupik.

Aplikacja instant

Twórca aplikacji zmaga się zawsze z dwoma problemami: musi określić cel działania aplikacji i jej logikę oraz zaprojektować wygodny dla użytkownika interfejs. Office System w wielu przypadkach zdejmuje z programisty konieczność zaprzątania głowy problemami związanymi z interfejsem. Oferowany wraz z Office 2003 program InfoPath pozwala na tworzenie formularzy w aplikacjach pakietu, z których dane trafiają bezpośrednio do baz danych. InfoPath może sprawdzać nawet ich poprawność gramatyczną. Dzięki temu aplikacje takie jak Word czy Excel mogą być z powodzeniem wykorzystywane do wprowadzania informacji np. do systemów typu ERP.

W niektórych przypadkach Microsoft rozwiązuje za programistów także problemy związane z logiką biznesową aplikacji.

Ułatwiają to tzw. Solution Accelerators. Są to dostępne bezpłatnie generatory aplikacji parametryzowanych przez użytkownika i dedykowanych konkretnym problemom biznesowym. Choć część z nich dopasowana jest do potrzeb rynku amerykańskiego, niektóre można wykorzystać z powodzeniem w polskich warunkach.

Przykładem może być Solution Accelerator for Recruitment umożliwiający zbudowanie aplikacji wspierającej zarządzanie procesem rekrutacji lub Solution Accelerator for Proposals przeznaczony do obsługi zespołów przygotowujących rozbudowane oferty biznesowe. "Aplikacje wspierające tego typu procesy można budować na różne sposoby. Stworzenie ich z wykorzystaniem pakietu Office wydaje się jednak najprostsze i najbardziej efektywne. Solution Accelerator dostarcza prawie gotowe rozwiązanie problemu" - twierdzi Szymon Słupik.

Niesubtelna różnica

Przekształcenie Office w platformę do tworzenia aplikacji to kluczowy element strategii Microsoft mającej na celu przyspieszenie procesu uaktualniania wykorzystanych przez klientów wersji Office. Procesu w ostatnich latach przebiegającego znacznie wolniej niż wcześniej, i znacznie wolniej niż życzyłoby sobie kierownictwo firmy. Dokonana przez Microsoft rewolucja pozwala w zdecydowany sposób odróżnić się od konkurencji open source i zwiększyć zapotrzebowanie na nowe edycje pakietu. Wciąż istnieją problemy, które przy użyciu aplikacji Office można by rozwiązać.

Porównywanie Office System i konkurencji open source jest możliwe tylko częściowo. W produktach Microsoftu jest bowiem coraz więcej funkcji ogólnofirmowych, jak integracja z portalem czy Active Directory. W przyszłości będzie ich więcej. Całkiem prawdopodobne, że Microsoft rynek prostych zastosowań aplikacji biurowych spisał na straty, pozostawiając go środowisku open source spod znaku OpenOffice.org, KOffice i innym.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy Microsoft zdoła przekuć sukces Office na sukces w dziedzinie aplikacji biznesowych. Integracja z Office dla wielu z nich stanowi atrakcyjne uzupełnienie, ale jednak nie treść główną. Jeśli producenci ERP poczują się zagrożeni, być może poszukają wsparcia gdzie indziej. Dla wielu z nich takim wsparciem będzie IBM, który inwestując w swoją portalową platformę biurową Workplace chętnie przywita nowych sprzymierzeńców.

Daleka podróż

O konferencji partnerzy Microsoft dowiedzieli się z rozsyłanych do nich zaproszeń. Także w Polsce firma rozesłała zaproszenia. Nie znaczy to jednak, że ma ona charakter zamknięty. Każdy mógł zgłosić się do uczestnictwa. Mimo to, najprawdopodobniej nikt z Polski nie pojedzie do Redmond, głównie z powodu kosztów. Wiedząc to, polski oddział Microsoft organizuje warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z tworzeniem aplikacji dla Office. Lokalnie firma przygotowała także program wsparcia dla małych firm tworzących oprogramowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200