Biuro z chmury

Kalkulacja dla większości firm prawdopodobnie okaże się bardzo korzystna, natomiast do przełamania pozostają przyzwyczajenia użytkowników oraz przekonanie firm odnośnie do bezpieczeństwa przechowywanych danych. Obu rozwiązaniom z pewnością pomoże także lepsze dopracowanie pod względem współpracy z urządzeniami i systemami mobilnymi. Jak na razie bez zarzutu sprawują się głównie na komputerach, podczas gdy na tabletach czy telefonach z systemem Android działanie Office 365 nie jest jeszcze dopracowane. Wydaje się, że środowiska mobilne powinny być równie ważnym segmentem zastosowania rozwiązań biurowych w chmurze i to wymaga dopracowania.

Agnieszka Rynkowska

Dyrektor Office Division, Microsoft Polska

W jakim biznesie Office 365 sprawdzi się najlepiej - w dużych przedsiębiorstwach czy średnich i małych?

Kryzys ekonomiczny, który na szczęście ominął Polskę, sprawił, że firmy działające na naszym rynku, zaczęły jeszcze silniej zwracać uwagę na optymalizację kosztów, zwiększenie swej konkurencyjności i efektywności biznesowej. Office 365 (czy ogólnie mówiąc rozwiązania z obszaru cloud computing) pozwoliły im niemal z dnia na dzień te parametry osiągnąć. Office 365 pozwala na przygotowanie środowiska, które spełni potrzeby zarówno dużej organizacji, średniej firmy, jak i małego, rodzinnego biznesu. Wystarczy zidentyfikować potrzeby biznesowe, na które ma odpowiadać Office 365 i dobrać odpowiednie rozwiązania. Dzięki dużej elastyczności usługi małe firmy mogą korzystać z rozwiązań zarezerwowanych dotychczas jedynie dla dużych korporacji, duże natomiast będą mogły nadal korzystać ze znanych aplikacji, przy jednoczesnym zwiększeniu swojej produktywności i ograniczeniu kosztów IT.

Czy Office 365 ma w niedalekiej perspektywie wyprzeć swojego stacjonarnego odpowiednika?

Z naszych badań sposobu pracy i analiz oczekiwań klientów wynika, że użytkownicy nadal wysoko cenią możliwość korzystania z desktopowej wersji pakietu Office. Jeżeli ktoś tworzy rozbudowane arkusze kalkulacyjne, projektuje bazy danych lub interfejsy do nich, przetwarza złożone dokumenty wymagające bibliografii czy spisów, czy często pracuje w miejscu bez dostępu do internetu, na pewno będzie potrzebował desktopowej wersji Office Professional Plus, która jest również dostępna w modelu subskrypcyjnym w wybranych planach Office 365. Osobie, która ma tylko odczytywać te dokumenty, nanosić poprawki i przetwarzać zawarte w nich treści, z pewnością wystarczy Office WebApp i przeglądarkowe wersje Worda, Excela czy PowerPointa.

Pakiet Office w wersji desktopowej jest i będzie potrzebny w wielu scenariuszach biznesowych, dlatego został dodany jako element pakietu Office 365.

Jakie kolejne aplikacje i rozwiązania Microsoft planuje umieścić w swoim rozwiązaniu cloud?

Obecnie wkładamy najwięcej pracy w rozwój tych elementów pakietu Office 365, które są już dostępne na rynku. Prowadzimy jednak pracę nad dodaniem do portfolio kolejnych produktów dostępnych w modelu Cloud, takich jak Microsoft Project, Project Server czy Portfolio Server. Chcielibyśmy, aby w przyszłości oferta rozwiązań uruchamianych z własnego centrum danych i tych dostępnych w chmurze była taka sama. Już w tej chwili, według badań Gartnera, Microsoft jest firmą, która jako jedyna dostarcza najbardziej komplementarną ofertę rozwiązań w chmurze.

Jak Microsoft ocenia wprowadzenie przez konkurencję konektora Cloud Connect do aplikacji Office w Google Docs?

Jest to potwierdzenie naszej tezy, według której zaawansowany użytkownik do skomplikowanej i złożonej pracy potrzebuje i będzie potrzebował aplikacji zainstalowanej na komputerze. Wersja webowa oprogramowania, dostępna przez przeglądarkę, będzie dla takiego użytkownika dodatkiem.

Kiedy planowane jest lepsze wparcie dla urządzeń mobilnych nie wyposażonych w Windows Mobile tylko np. w Android?

Firma Microsoft, od dość długiego już czasu tworzy usługi i produkty, które mają zadowolić wszystkich użytkowników rozwiązań mobilnych, niezależnie od tego, jakie narzędzia wybierają na co dzień. Filozofia interoperacyjności jest dla Microsoft nie tylko ważna, ale odpowiada przede wszystkim na potrzeby zróżnicowanych grup odbiorców naszych rozwiązań.

Dostęp do naszych kontaktów, kalendarza, poczty e-mail oraz witryn SharePoint jest możliwy z wielu urządzeń przenośnych - między innymi Windows Phone, Nokii, iPhone’a oraz BlackBerry.

Zobacz również:

  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

TOP 200