Biuro w chmurze

Alternatywą dla Microsoft Exchange oraz Sharepoint w firmie może być subskrypcja usługi BPOS (Business Productivity Online Standard Suite).

Zakup Microsoft Exchange wraz z licencjami wiąże się z poważnym wydatkiem. Oprócz oprogramowania potrzebny będzie jeszcze wydajny serwer, no i oczywiście specjalista, który wdroży usługę i będzie nią zarządzał. Jeśli pracę grupową w firmie będziemy chcieli wzbogacić o kolejny produkt, SharePoint - koszty znacznie rosną. Alternatywą do zakupu oprogramowania może być subskrypcja usługi BPOS (Business Productivity Online Standard Suite). W ramach pakietu za stałą miesięczną opłatę otrzymamy dostęp do wymienionych już MS Exchange i MS Sharepoint, a także Office LiveMeeting oraz Office Communications Online.

Wdrożenie usługi i dostępne funkcje

Po wykupieniu usługi otrzymamy dostęp do panelu pozwalającego na zarządzanie naszym pakietem. Oprócz oczywistych funkcji, jak tworzenie i usuwanie kont użytkowników, dodawanie i kasowanie obsługiwanych domen, czy zakładanie witryn Sharepoint, mamy do dyspozycji kilka narzędzi ułatwiających migrację poczty do usługi BPOS. Warto zaznaczyć, że firmowy serwer Exchange może funkcjonować równocześnie z usługą online, co pozwoli na stopniową migrację do niej kolejnych użytkowników. Możemy udostępnić ją także tylko dla wybranych użytkowników, przenosząc ich skrzynki, a resztę pozostawić na serwerze wewnątrz biura.

Import danych

Biuro w chmurze

Panel usługi BPOS

Możliwe jest także zaimportowanie wiadomości z dowolnych typów serwerów pocztowych dostępnych przez IMAP czy POP3, choć tu już nie mamy takiego komfortu przenoszenia skrzynek jak dla serwera MS Exchange czy synchronizacji globalnej książki adresowej. Warto zaznaczyć, że import poczty zmieni daty jej otrzymania, co będzie miało wpływ np. na działanie archiwizacji. Konta użytkowników można pobrać z domeny Active Directory, tworzyć ręcznie bądź wygenerować na podstawie danych w pliku CSV.

Oprócz standardowych metod dostępu (Outlook, przeglądarka internetowa) każdy z użytkowników może też podłączać urządzenia mobilne. Co prawda nie jest możliwe skorzystanie z własnego serwera BES (Blackberry Enterprise Server), można jednak wykupić dostęp do niego jako kolejną usługę świadczoną przez Microsoft. Wtedy jednak nie będzie możliwości samodzielnego zarządzania polityką bezpieczeństwa. Nawet takie operacje jak dodawanie/usuwanie użytkowników czy usuwanie urządzeń trzeba będzie zlecać działowi wsparcia technicznego. Dla usługi ActiveSync, użytkownicy będą mogli samodzielnie usuwać dane ze zgubionych bądź skradzionych urządzeń za pomocą przeglądarki internetowej.


TOP 200