"Biurkowe" P4 w notebookach

Najwięksi światowi producenci komputerów przenośnych rozważają montowania w swoich notebookach procesorów Intel Pentium 4 przeznaczonych do zestawów typu desktop. Ma to, ich zdaniem, obniżyć cenę i jednocześnie podnieść standard tych urządzeń.

Najwięksi światowi producenci komputerów przenośnych rozważają montowania w swoich notebookach procesorów Intel Pentium 4 przeznaczonych do zestawów typu desktop. Ma to, ich zdaniem, obniżyć cenę i jednocześnie podnieść standard tych urządzeń. Wśród tych firm są m.in. Gateway, Compaq oraz Toshiba.

"Desktopowe" P4 mają być alternatywą dla stosunkowo drogich i znacznie mniej wydajnych mobilnych Pentium III oraz zapowiadanych mobilnych P4. Toshiba zdążyła już z resztą wprowadzić na rynek notebooka wyposażonego w procesor Pentium 4 - urządzenie takie trafiło już do sklepów w Japonii oraz Kanadzie. Również wcześniej kilka firm prezentowało takie urządzenia - z reguły był to jednak tylko chwyt reklamowy (takie "szokowały" prędkością, rzadko jednak trafiały na rynek w większych partiach).

Zobacz również:

Inną przyczyną, która może zaważyć na masowym stosowaniu "desktopowych" Pentium 4 w notebookach jest fakt, iż nowe, mobilne P4 mają być wyjątkowo "energochłonne" (niewiele mniej od zwykłych układów). Zaś według producentów, jeśli klient będzie miał do wyboru komputer tańszy, ale wyposażony w szybszy procesor oraz droższy i nieco wolniejszy - to niezależnie od czasu pracy baterii, z reguły wybierze urządzenie wydajniejsze.