Bitcoin najdroższy od dwóch lat

Cena kryptowaluty Bitcoin osiągnęła dzisiaj rano nienotowany od 2018 roku poziom, tak iż za jeden Bitcoin trzeba było w pewnym momencie zapłacić 15 721 USD, czyli według oficjalnego kursu nieco ponad 60 tys. zł (dokładnie 60 260 zł).

Bitcoin

W opinii analityków jest to związane z niepewnością związaną z wyborami prezydenta w USA oraz kłopotami gospodarki, których przyczyną jest pandemia koronawirusa. Przyczyniła się też do tego polityka prowadzona przez banki centralne wielu krajów, w wyniku której zaufanie użytkowników do wirtualnych walut znacznie wzrosło. Warto w tym momencie przypomnieć, że w całej swojej historii Bitcoin był najdroższy pod koniec 2017 roku. Kosztował wtedy 19 665 USD.

W efekcie użytkownicy uznali, że w obecnej sytuacji lepiej jest lokować swoje oszczędności nie w standardowych walutach, takich jak dolar czy euro, ale w kryptowalutach, wśród których największym zaufaniem cieszy się właśnie Bitcoin.

Zobacz również:

Nie bez znaczenia jest też fakt, że wiele firm - takich jak PayPal czy Facebook - przekonało się do kryptowalut i wprowadza do swoich ofert usługi pozwalające realizować transakcje finansowe z użyciem tego rodzaju środka płatności.

PayPal pozwolił np. ostatnio swoim klientom realizować różnego rodzaje transakcje finansowe przy pomocy firmowego portfela cyfrowego, który akceptuje dwie kryptowaluty: Bitcoin i Ethereum. Facebook rozwija natomiast swoją cyfrową walutę Libra za pośrednictwem szwajcarskiego konsorcjum Libra Association.

Pomimo wyraźnej ofensywy kryptowalut, organy regulujące rynek finansowy są dalej sceptyczne i twierdzą, że tego rodzaju system płatności może być wykorzystywany do przeprowadzania niezgodnych z prawem transakcji. w nielegalnych transakcjach. Jakby na potwierdzenie tej tezy Departament Sprawiedliwości USA potwierdził kilka dni temu, że wpadł na trop czarnego rynku bazującego na kryptowalucie Bitcoin i przejął ulokowane w niej aktywa warte ponad miliard dolarów.


TOP 200