BitLocker będzie domyślnie szyfrować każdy nowy dysk SSD

System operacyjny Windows oferuje własne narzędzie do szyfrowania danych przechowywanych na dyskach SSD. Nosi nazwę BitLocker i widząc iż zainstalowany w komputerze dysk SSD dysponuje własnym mechanizmem tego typu, wierzy temu zapewnieniu i nie aktywuje się. Obecnie ulega to zmianie.

Stało się tak za sprawą udostępnionej użytkownikom w zeszłym tygodniu aktualizacji systemu Windows 10, oznaczonej symbolem KB4516071. Powoduje ona, że BitLocker wchodzi do akcji domyślnie zawsze nie zważając na to czy dysk SSD ma sam możliwość szyfrowania danych, czy też nie wspiera takiego mechanizmu.

Decyzja firmy Microsoft została podyktowana tym, ze producenci dysków SSD popełniają często błędy projektując system szyfrowania danych. Skutek jest taki, że BitLocker pozostaje nieaktywny domniemając, że dysk SSD sam będzie szyfrować, gdy w rzeczywistości nie podejmuje on takiej operacji i dane są zapisywane w niezaszyfrowanej postaci.

Zobacz również:

  • Tesla tworzy "wirtualną elektrownię" w Kalifornii
  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności
  • Dyski PCIe 5.0 mogą wymusić stosowanie nowego rozmiaru M.2

Chcąc uniknąć takich sytuacji Microsoft postanowił zignorować zapewnienia producentów dysków SSD, że ich urządzenia wspierają takie mechanizmy i włączać domyślnie narzędzie BitLocker.

I tu ważna uwaga. Zmiana będzie dotyczyć wyłącznie sytuacji w których BitLocker zidentyfikuje nowy dysk SSD pojawiający się w komputerze. Sposób obsługiwania zainstalowanych w komputerze wcześniej dysków SSD pozostaje bez zmian.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na tej stronie firmy Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200